اتوپلاستی چیست؟ اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) روشی است که به وسیله آن می توان شکل، موقعیت یا اندازه گوش را تغییر داد. اتوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی است که باعث اصلاح ظاهری گوش ها می شود و توسط جراح زیبایی انجام خواهد شد. در این مقاله سعی بر آن شده که تعریف و توضیحی از اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) ارائه گردد.

دروانا:

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، روشی برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش میباشد. اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) را می توان از 5 سالگی به بعد که گوش ها به اندازه کامل خود رسیده اند، انجام داد. در برخی موارد ممکن است اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) در اوایل 3 سالگی انجام شود و معمولا اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) در هر دو گوش برای تقارن بهتر انجام می شود. در اتوپلاستی آسیبی به شنوایی جهت تغییر در لاله گوش ایجاد نمی گردد.

اتوپلاستی که جراحی زیبایی گوش نیز نامیده می شود یک نوع جراحی زیبایی است که هدف آن تغییر سایز، شکل و مکان گوش هاست. اگر شما هم جزو افرادی هستید که گوشتان از سرتان دور است و از این موضوع ناراحت هستید ممکن است نیاز به اتوپلاستی داشته باشید. البته اتوپلاستی برای افرادی که گوششان در یک حادثه آسیب دیده است یا نقص مادرزادی داشته اند نیز انجام می شود.

اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) به چه علتی انجام می شود؟

علل انجام اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) ممکن است موارد زیر باشد:

 • گوش ها دورتر از سر قرار گرفته است (لبه گوش ها با فاصله بیشتری از سر قرار دارد).
 • گوش ها نسبت به سر بزرگ هستند.
 • فرد از جراحی زیبایی گوش قبلی خود ناراضی بوده است.
 • به دلیل نقص های مادرزادی

خطرات اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش)

اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) ممکن است خطرات مختلفی را به مراه داشته باشد:

 • اسکار یا جای زخم و بخیه: اسکارهای ناشی از اتوپلاستی دائمی هستند، اما در پشت گوش یا در درون گوش ایجاد شده اند که دیده نمی شود.
 • عدم تقارن در قرار گیری گوش ها: این موضوع می تواند ناشی از تغییرات در طول فرایند بهبود باشد یا زمانی که جراحی به درستی انجام نشده باشد.
 • تغییرات حسی پوست: اتوپلاستی ممکن است به طور موقت بر احساس پوست آن ناحیه (گوش) تأثیر بگذارد و به ندرت، این تغییرات دائمی هستند.
 • مشکلات بخیه: بخیه برای محافظت از شکل جدید گوش ممکن است به سطح پوست برسد بنابراین باید برداشته شود که می تواند باعث التهاب پوست آسیب دیده شود که در نتیجه ممکن است به جراحی بیشتری نیاز شود.
 • اصلاح (تغییر) بیش از حد معمول: اتوپلاستی (جراح زیبایی گوش) خطوط غیر نرمالی را ایجاد می کند که موجب به عقب برگشتن گوش ها می شود.
 • دیگر مشکلات اتوپلاستی: اتوپلاستی ممکن است خطر خونریزی، عفونت و عوارض جانبی داروی بیهوشی، واکنش آلرژیک در طول و یا بعد از عمل را برای بیمار بهمراه داشته باشد

آمادگی برای انجام جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

در ابتدا، شما با جراح پلاستیک و زیبایی در مورد جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) مشورت می کنید و در اولین ملاقات، متخصص درباره موارد زیر به شما مشاوره خواهد داد:

 • سابقه پزشکی: جراح سوالاتی راجع به شرایط پزشکی فعلی و گذشته شما، به ویژه در مورد عفونت گوش، داروهایی که اخیرا یا در حال حاضر مصرف می کنید، جراحی هایی که داشته اید، خواهد پرسید.
 • معاینه فیزیکی: جراح پلاستیک برای تعیین گزینه های جراحی، گوش شما را بررسی می کند و موقعیت قرار گیری، اندازه، شکل و تقارن گوش ها را بررسی خواهد کرد.
 • صحبت درباره انتظارات بیمار: شما باید دلیل انجام اتوپلاستی (جراح زیبایی گوش) و انتظارات پس از عمل خود را از نظر ظاهری برای جراح شرح دهید و اطمینان حاصل کنید که خطرات احتمالی را درک کرده اید.

قبل از انجام اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش)

قبل از انجام اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) شما همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که:

 • اجتناب از سیگار کشیدن: سیگار کشیدن جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبود را کند نماید. اگر سیگار می کشید، پزشک شما توصیه می کند قبل از عمل جراحی و در هنگام بهبودی سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • اجتناب از مصرف برخی داروها: شما باید از مصرف داروهایی نظیر آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی که باعث خونریزی می شوند، اجتناب کنید.
 • کمک رسانی در حین ریکاوری: شما باید از افرادی برای ماندن در کنار شما برای اولین شب از ریکاوری در بیمارستان و رساندن شما به خانه بعد از جراحی، کمک بگیرید.

در طول اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش)

تکنیک اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) بر اساس نوع اصلاح مورد نیاز توسط جراح انتخاب می شود. ممکن است برش در پشت گوش و یا در درون گوش ایجاد شود. پس از ایجاد برش، جراح ممکن است غضروف و پوست اضافی را بردارد سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار خواهد دهد و با بخیه های داخلی آن را نگه می دارد. بخیه های اضافی برای بستن برش استفاده می گردد. این روش جراحی معمولا حدود دو ساعت طول می کشد.

مراقبت های بعد از انجام اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش)

پس از انجام اتوپلاستی، گوش ها باندپیچی شده بنابراین ممکن است احساس ناراحتی و خارش ایجاد شود. داروهای تجویز شده توسط پزشک باید طبق دستور و بطور منظم مصرف شود. برای جلوگیری از فشار آمدن به گوش از خوابیدن به طرفین و همچنین از دست زدن یا جابه جایی بیش از اندازه محل جراحی اجتناب نمایید. سعی شود از پیراهن های دکمه ای یا پیراهن با یقه های گشاد استفاده کنید.
چند روز پس از اتوپلاستی، پزشک متخصص باند ها را باز می کند. گوش احتمالا متورم و قرمز خواهد بود و اگر بخواهید بخیه های خود را خارج کنید باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org
 
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.