فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان عبارت است از اضافه وزن، فشار خون بالا در کودکان، سابقه بیماری های قلبی در اعضای خانواده و سابقه ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری کاوازاکی. در این مقاله به مواردی پیرامون رفع فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان می پردازیم.

 

دروانا:

 فاکتور خطر بیماری های قلبی کودکان

آترواسکلروزیس اصطلاحی است که نشان دهنده تشکیل پلاک های کلسترولی در شریان های بدن می باشد. ابتلا به آترواسکلروزیس احتمال ایجاد بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد. در نتیجه ممکن است خونرسانی به قلب و مغز مختل گردد. ابتلا به حمله قلبی و یا سکته ناشی از آترواسکلروزیس در کودکان غیر معمول می باشد. زیرا انسداد عروقی ناشی از آترواسکلروزیس سال ها به طول می انجامد. اما این احتمال وجود دارد که فرایند تشکیل پلاک های آترواسکلروزیس در دوران کودکی آغاز گردد. در اغلب کودکان آترواسکلروزیس خفیف بوده و پیشرفت آن به صورت تدریجی خواهد بود. در برخی کودکان آترواسکلروزیس ممکن است به طور ناگهانی تشدید شود و احتمال ابتلا به سکته را در اوایل دوران بلوغ به همراه داشته باشد. کودکانی که در خطر ابتلا به آتروسکلروزیس هستند قابل شناسایی می باشند این کودکان با ایجاد تغییراتی سالم در شیوه زندگی خود (تغییراتی مانند ورزش کردن یا داشتن رژیم غذایی مناسب) می توانند بهبود قابل ملاحظه ای را دریافت کنند. علاوه بر این امکان استفاده از برخی داروها نیز وجود دارد. در این بخش به فاکتورهای خطر مربوط به بیماری های قلبی کودکان می پردازیم.

عواملی که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کودکان را افزایش می دهد عبارت است از:

 • اضافه وزن: اضافه وزن یکی از فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان می باشد. کودکان و نوجوانانی که دچار اضافه وزن و چاقی می باشند در خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا قرار دارند. کودکانی که دچار اضافه وزن می باشند بیشتر در خطر چاقی در دوران بلوغ هستند. علاوه بر این شواهد نشان می دهد چاقی دوران کودکی احتمال ابتلا به سایر عواملی را تشدید می سازد که با ابتلا به بیماری های قلبی در بلوغ ارتباط دارد (عواملی مانند فشار خون بالا و دیابت).
 • فشار خون بالا در کودکان: این عامل یکی از فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان می باشد. کودکان و نوجوانانی که به فشار خون بالا دچار می باشند بیشتر در خطر ابتلا به فشار خون بالا در دوران بلوغ قرار دارند. فشار خون بالا در دوران بلوغ احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را در پی دارد.
 • سابقه خانوادگی در ابتلا به بیماری های قلبی: کودکانی که والدین آن ها به حملات قلبی یا سکته در سنین پایین دچار شده اند دو برابر بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. سابقه خانوادگی در ابتلا به بیماری های قلبی به بروز مشکلاتی مانند حمله قلبی، سکته، بیماری های عروق محیطی قبل از 56 سالگی در مردان و 66 سالگی در زنان اشاره دارد.
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار: دود سیگار و قرار گرفتن در معرض دود سیگار احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کودکان را به دنبال دارد. نوجوانانی که سیگار می کشند بیشتر در خطر ادامه سیگار کشیدن در دوران بلوغ و ابتلا به بیماری های قلبی کودکان قرار دارند.
 • وجود برخی مشکلات زمینه ای: ابتلا به برخی مشکلات زمینه ای مانند دیابت، بیماری مزمن کلیوی، پیوند قلب، بیماری کاوازاکی و درمان سرطان در دوران کودکی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کودکان را به همراه دارد. کودکانی که به چنین مشکلات زمینه ای دچار می باشند باید به منظور کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کودکان برخی داروها را استفاده کرده و یا تغییراتی را در شیوه زندگی خود اعمال کنند.

عربالگری بیماری های قلبی کودکان

انجام غربالگری برای مشکلات مرتبط با کلسترول در کودکان 9 تا 11 سال و دوباره در سنین 17 تا 21 سال توصیه می شود. در مورد کودکانی که بیش از یک فاکتور خطر را دارا می باشند انجام غربالگری های زیر توصیه می شود:

 • اندازه گیری کلسترول و لیپید خون در حالت ناشتا
 • یا انجام آزمایش کلسترول غیر ناشتا و اندازه گیری HDL (کودکان 9 تا 11 سال و 17 تا 21 سال)

در مورد همه کودکان مخصوصا آن هایی که دارای فاکتور خطر بیماری های قلبی کودکان می باشند انجام اقدامات زیر ضروری می باشد:

 • اندازه گیری فشار خون
 • اندازه گیری قد و وزن و محاسبه شاخص توده بودن (شاخص توده بدن روشی برای محاسبه اضافه وزن می باشد)
 • در نظر داشتن فاکتورهایی مانند قرار گرفتن در معرض دود سیگار، میزان ورزش کردن، رژیم غذایی و خواب

درمان فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان

درمان فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان ابتلا به بیماری های قلبی را در آینده به تاخیر انداخته و یا مانع از بروز آن می شود. تصمیم گیری در مورد درمان فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • شدت خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده
 • خطر بروز عوارض جانبی ناشی از درمان
 • اثربخشی درمان

در این شرایط ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی (مانند ورزش کردن، کنترل وزن و اجتناب از قرار گیری در معرض دود) موثر بوده و خطر کمتری را در پی دارد. استفاده از داروها در کنترل فاکتورهای خطر مربوط به بیماری های قلبی کودکان نیاز به مراقبت و نظارت دقیق دارد.

فاکتورهای خطر بیماری قلبی کودکان: کلسترول بالا در کودکان

کلسترول بالا یکی از فاکتورهای ابتلا به بیماری های قلبی کودکان می باشد. در اندازه گیری کلسترول مواردی مانند مقدار کلی کلسترول، مقدار کلسترول LDL (کلسترول بد)، HDL (کلسترول خوب) و تری گلیسرید بسیار اهمیت دارد. مقادیر زیر در کودکان غیر نرمال در نظر گرفته شده و فاکتوری برای ابتلا به بیماری های قلبی کودکان محسوب می شود:

 • مقدار کلسترول کل بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد
 • مقدار کلسترول بد یا LDL بیش از 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد
 • مقدار کلسترول خوب یا HDL کمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر باشد
 • مقدار تری گلیسرید بیش از 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد

درمان اولیه کلسترول بالا در کودکان به عنوان فاکتور خطر بیماری های قلبی کودکان ترکیبی از کنترل رژیم غذایی و افزایش مقدار فعالیت می باشد. این گزینه ها معمولا 6 تا 12 ماه قبل استفاده از داروها توصیه می شود. افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات، حبوبات و لبنیات کم چرب از جمله مواردی است که باید بدان توجه نمود. در این شرایط انجام 30 تا 60 دقیقه ورزش به مدت 4 تا 6 روز در هفته توصیه می شود. در مورد کودکانی که فعالیت کافی ندارند افزایش میزان فعالیت باید تدریجی باشد. استفاده از مکمل هایی مانند امگا 3، فیبر و اسید چرب نیز در برخی موارد برای کاهش LDL و تری گلیسیرید توصیه می شود. اما بهترین منبع فیبر همان میوه ها و سبزیجات می باشد و بهترین منبع امگا سه نیز ماهی است.

اگر تغییر در رژیم غذایی و میزان فعالیت در کاهش کلسترول به عنوان فاکتور خطر بیماری های قلبی کودکان موثر واقع نشد و یا اگر مقدار کلسترول و تری گلیسرید بسیار بالا باشد در این شرایط ممکن است استفاده از برخی داروها مورد توجه قرار گیرد. استاتین ها از جمله داروهایی هستند که در درمان کلسترول بالا مورد توجه قرار دارند. چندین مورد از استاتین ها برای درمان کلسترول بالا در کودکان تایید شده اند. این داروها به فرم قرص در بازار وجود دارند و یک بار در روز استفاده می شوند.

فاکتورهای خطر بیماری های قلبی کودکان: فشار خون بالا در کودکان

فشار خون بالا یکی از فاکتورهای بیماری های قلبی کودکان می باشد. رنج نرمال فشار خون در کودکان به فاکتورهایی مانند جنسیت، سن و قد بستگی دارد. فشار خون کودکان ممکن است در پاسخ به تغییرات عاطفی یا محیطی تغییر کند. تشخیص فشار خون بالا در کودکان زمانی داده می شود که فشار خون در سه موقعیت جداگانه و در شرایطی که کودک و محیط اطراف او آرام بوده بالا باشد. در این شرایط نیز تغییراتی در رژیم غذایی و افزایش میزان فعالیت در خط اول درمان قرار دارد. اگر تغییراتی در شیوه زندگی موثر واقع نشود و یا اگر فشار خون کودک بسیار بالا باشد و یا مشکل زمینه ای وجود داشته باشد در آن صورت استفاده از دارو در نظر گرفته می شود.

برگرفته از: وبسایت https://www.uptodate.com

 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.