انواع گوناگونی از مشکلات قلبی کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله بیماری های قلبی کودکان شامل نقایص مادرزادی قلبی، عفونت های ویروسی قلبی و حتی بیماری قلبی که در کودکی در اثر بیماری ها یا سندرم های ژنتیکی ایجاد می شوند، هستند. بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی به زندگی فعال خود ادامه می دهند. دکتر علی اکبر زینالو اظهار می دارند که مراقبت از کودک از بدو تولد و مراجعه به پزشک کودکان با وجود هر علامت غیر عادی تنفسی، اختلال تغذیه ای و تب شدید، کاهش وزن یا وزن نگرفتن و کبودی رنگ می تواند از پیشرفت بیماری قلبی و بروز عوارض جلوگیری نماید.

دروانا:

 بیماری های قلبی کودکان

بیماری قلبی زمانی که افراد بزرگسال را درگیر می کند بسیار دشوار است؛ بروز بیماری های قلبی در کودکان نیز بسیار آزار دهنده خواهد بود.

انواع گوناگونی از مشکلات قلبی، کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله بیماری های قلبی کودکان شامل نقایص مادرزادی قلبی، عفونت های ویروسی که قلب را تحت تاثیر قرار می دهند و حتی بیماری قلبی که بعدا در کودکی در اثر بیماری ها یا سندرم های ژنتیکی ایجاد می شوند، هستند.

خوشبختانه با پیشرفت های عظیمی که در زمینه دارو و تکنولوژی های به کار گرفته شده به دست آمده است، بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی به زندگی فعال خود ادامه می دهند.

بیماری مادرزادی قلبی

بیماری مادرزادی قلبی از انواع بیماری های قلبی در کودکان است که کودک به علت وجود نقایص مادرزادی از ابتدا به بیماری مبتلا است. در آمریکا، در حدود یک درصد از نوزادان متولد شده در هر سال به بیماری مادرزادی قلبی مبتلا هستند.

بیماری مادرزادی قلبی در کودکان می تواند به گونه های زیر ظاهر شود:

 • اختلالات دریچه قلب مانند باریک شدن دریچه آئورت که جریان یافتن خون را محدود می کند.
 • سندرم هیپوپلاستیک قلب چپ که در آن طرف چپ قلب به خوبی تکامل نیافته است.
 • اختلالاتی که موجب شکل گیری سوراخ هایی در قلب خصوصا در دیواره های بین دهلیز ها،بطن ها و بین عروق خونی بزرگ ترک کننده قلب می شوند. این اختلالات عبارتند از:
 • نقص سپتوم بین دهلیزی
 • نقص سپتوم بین بطنی
 • ترانکوس آرتریوزوس و باز ماندن مجرای شریانی
 • تترالوژی فالوت نمونه دیگری از بیماری مادرزادی قلبی در کودکان است که ترکیبی از چهار نقص است. این نقایص عبارتند از:
 • سوراخ در دیواره بین بطنی
 • تنگ شدن مسیر بین بطن راست و سرخرگ ریوی
 • ضخیم شدن سمت راست قلب
 • سوار شدن آئورت روی هر دو بطن

بیماری مادرزادی قلبی ممکن است اثرات طولانی مدتی را بر روی سلامت کودک داشته باشد. درمان نقایص مادرزادی معمولا با جراحی، استفاده از کاتتر، داروها و در موارد شدید پیوند قلب انجام می گیرد.

برخی از کودکان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی در تمام طول عمر خود باید تحت نظر و درمان باشند.

آترواسکلروزیس

آترواسکلروزیس اصطلاحی است که برای توصیف تشکیل پلاک های پر شده از چربی و کلسترول در داخل سرخرگ ها به کار می رود. همچنان که تشکیل این پلاک ها افزایش می یابد، سرخرگ ها سفت و باریک شده و خطر ایجاد لخته های خونی و حمله های قلبی بالا می رود. تشکیل پلاک های چربی در آترواسکلروزیس به عنوان نوعی دیگر از بیماری های قلبی کودکان، سال ها زمان می برد. بروز بیماری آترواسکلروزیس در کودکان و نوجوانان بسیار غیر معمول است.

در هر حال، چاقی، پرفشاری خون، دیابت و سایر مشکلات کودکان را در خطر ابتلا به بیماری آترواسکلروزیس قرار می دهد. پزشکان توصیه می کند که سطح کلسترول و میزان فشار خون در کودکانی که فاکتورهای خطری مانند سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا دیابت یا چربی خون بالا را دارند و یا چاق هستند، مورد سنجش قرار گیرد.

پیشگیری و درمان آترواسکلروزیس در کودکان عموما شامل تغییر در شیوه زندگی مانند افزایش فعالیت و ورزش و تغییراتی در رژیم غذایی است.

آریتمی

بیماری آریتمی حالتی است که در آن ریتم ضربان قلب غیر طبیعی و نامنظم است. آریتمی موجب کارآمدی کمتر قلب در پمپاژ خون می شود و ممکن است در صورت درمان نشدن منجر به نارسایی قلب یا سبب مرگ کودک شود.

انواع گوناگونی از آریتمی در کودکان بروز می کند که عبارتند از:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) که شایع ترین نوع آریتمی در کودکان تاکی کاردی فوق بطنی است.
 • ضربان قلب کند (برادی کاردی)
 • سندرم Long Q-T
 • سندرم ولف پارکینسون وایت

علایم آریتمی در کودکان شامل:

 • ضعف
 • خستگی
 • خواب آلودگی
 • غش در استراحت یا فعالیت
 • بی اشتهایی

درمان آریتمی قلب در کودکان به عنوان یکی از انواع بیماری های قلبی در کودکان، به نوع آریتمی و این که چطور کودک را تحت تاثیر قرار داده است بستگی دارد و می تواند یا با دارو یا از طریق کاتتر و سوزاندن و قطع مسیر غیر عادی هدایتی قلب درمان شود.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است که عموما کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب التهاب در عروق خونی و مخاطات دست ها، پاها، دهان، لب ها و گلوی آن ها می گردد. بیماری کاوازاکی همچنین موجب بروز تب و ورم در گره های لنفاوی می شود. محققین در مورد علت بیماری کاوازاکی مطمئن نیستند ولی عامل آن واکنش ایمونولوژیک بدن با باکتری یا ویروس است.

طبق آمار به دست آمده توسط انجمن قلب آمریکا، این بیماری به عنوان یکی از انواع بیماری های قلبی کودکان علت عمده بیماری های قلبی در یک کودک از چهار کودک است. بیشتر این کودکان زیر پنج سال هستند. 

درمان بیماری کاوازاکی به وسعت بیماری بستگی دارد اما اغلب درمان شامل استفاده از گاما گلوبولین یا آسپیرین است. کورتیکواستروئید ها در برخی موارد می توانند عوارض بیماری کاوازاکی در کودکان را کاهش دهند. کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است در تمام طول عمر خود به مراقبت و نظارت متخصص قلب کودکان نیاز داشته باشند.

سوفل قلبی

مور مور قلبی یک صدای جدیدی است که در اثر جریان یافتن خون در دهلیز ها یا دریچه های قلبی یا در عروق خونی نزدیک به قلب ایجاد می شود. مورمور قلب اغلب خطرناک نیست. در برخی موارد این حالت ممکن است نشانه ای از یک مشکل قبلی عروقی زمینه باشد.

مور مور قلبی در کودکان ممکن است در اثر بیماری مادرزادی قلبی، تب یا آنمی ایجاد شود. اگر متخصص قلب کودکان صدای غیر طبیعی را از قلب یک کودک بشنود، تست های بیشتری را به منظور بررسی سلامت قلب وی انجام می دهد. مور مور قلب بی خطر معمولا به خودی خود برطرف می شود که به نام سوفل بی گناه است. اما اگر این حالت ناشی از یک مشکل قلبی دیگر باشد، به اقداماتی برای درمان این صدای غیر طبیعی قلب در کودکان نیاز است.

پریکاردیت

پریکاردیت زمانی اتفاق می افتد که کیسه یا غشای نازکی که قلب را احاطه کرده است (پری کاردیوم) ملتهب یا عفونی گردد. در پریکاردیت در کودکان، مقدار مایع موجود میان دو لایه این غشا افزایش می یابد و توانایی قلب در پمپاژ طبیعی خون را مختل می سازد.

پریکاردیت در کودکان ممکن است بعد از جراحی انجام گرفته برای یک بیماری مادرزادی قلبی و یا در اثر عفونت های باکتریایی، آسیب به قفسه سینه یا اختلالات بافت پیوندی مانند لوپوس ظاهر شود. درمان پریکاردیت در کودکان به شدت بیماری، سن کودک و وضعیت کلی سلامتی وی بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

زمانی که عفونت ناشی از باکتری های استرپتوکوکوس که عامل گلو درد و تب اسکارلت هستند درمان نمی شوند، این باکتری ها می توانند عاملی برای بیماری روماتیسم قلبی نیز باشند.

این بیماری آسیب شدید و دائمی را به دریچه های قلبی و ماهیچه قلب وارد می کند و موجب التهاب ماهیچه قلب (میوکاردیت) می شود. طبق اطلاعات بدست آمده در بیمارستان کودکان سیاتل، تب روماتیسمی معمولا در کودکان 5 تا 15 سال اتفاق می افتد اما علائم روماتیسم قلبی 10 تا 20 سال بعد از بیماری اولیه بروز می کنند. شیوع تب روماتیسمی و بیماری روماتیسم قلبی که به دنبال آن ایجاد می شود کاهش یافته است.

روماتیسم قلبی با درمان گلو درد استرپتوکوکی به کمک آنتی بیوتیک ها، قابل پیشگیری است.

عفونت های ویروسی

ویروس ها، علاوه بر این که عامل بیماری های تنفسی و آنفلوانزا هستند، می توانند سلامت قلب را نیز تحت تاثیر قرار دهند. عفونت بعضی از ویروس ها موجب میوکاردیت می شوند که توانایی قلب در پمپاژ خون به تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.

عفونت های ویروسی قلبی نادر هستند و علائم محدودی را ظاهر می سازند. علائم عفونت های ویروسی قلبی علائمی مشابه آنفلوانزا مانند خستگی، تنگی نفس و ناراحتی در قفسه سینه هستند. درمان عفونت های ویروسی قلبی به کمک تجویز داروها و راه های درمانی برای علائم میوکاردیت صورت می گیرد.

دکتر علی اکبر زینالو

دکتر علی اکبر زینالو

فوق تخصص قلب کودکان
دکتر علی اکبر زینالو فوق تخصص قلب کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دارای فلوشیپ اینترونشن قلب کودکان از دانشگاه لندن می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر علی اکبر زینالو
برگرفته از: وبسایت https://www.healthline.com
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه