علل سردرد در کودکان و تشخیص آن ها در انتخاب روند درمان بسیار اهمیت دارد.

دروانا:

سردرد در کودکان به دو گروه اصلی تقسیم می شود:

 • سردردهای اولیه: که رایج ترین آن سردرد تنشن (tension) می باشد و پس از آن میگرن شایعترین علت سردرد اولیه می باشد.
 • سردردهای ثانویه: شامل عفونت، سینوزیت، توده ها و تومورهای مغزی می باشد.

میگرن: میگرن اختلالی شایع در کودکان است . 3.5 تا 5% کودکان الگوهایی از سردرد های راجعه مشابه به میگرن را تجربه می کنند. تشخیص این گونه سردرد ها در کودکان بر اساس بررسی سابقه و علائم صورت می گردد بروز علائم میگرن در نوزادان و کودکان سنین مختلف متفاوت است. درمان و کنترل بیماری نیز از طریق شناسایی عوامل محرک، تنظیم برنامه درمانی جهت تجویز مسکن یا داروهای اختصاصی رفع میگرن و در نظر گرفتن برنامه دارودرمانی جهت پیشگیری از بروز حملات انجام می شود.

سردرد های تنشی: مانند بزرگسالان، سردرد های تنشی در کودکان نیز اتفاق می افتد، که می تواند علائم زیر را به دنبال داشته باشد:

 • ایجاد فشار و انقباض در عضلات سر و گردن
 • درد متوسط تا شدید و غیر ضربان دار در دو طرف سر
 • دردی که با فعالیت فیزیکی تشدید نمی شود

سردرد تنشی با حالت تهوع و استفراغ که از ویژگی های سردرد های میگرنی است همراه نیست. سردرد های تنشی از سی دقیقه تا چند روز ادامه می یابند.

سردرد ناشی از سینوزیت: بیماری های شایع مانند سرماخوردگی، آنفولانزا عفونت گوش و سینوس از علل رایج سردرد در کودکان هستند. التهاب و عفونت سینوس می توانند محرک ایجاد سردرد های ثانویه در کودکان باشد.

سردرد های ناشی از تومورهای مغزی: اغب کودکان پیش از تشخیص تومور مغزی علائمی مانند سردرد را تجربه می کنند. سردرد در بسیاری از کودکان رخ می دهد و اغلب آنها مبتلا به تومور مغزی نیستند. علامت هشدار در این زمینه تشدید سردرد هنگام صبح است. بروز این علامت به این علت است که فشار درون مغز هنگام دراز کشیدن افزایش می یابد و وجود تومور می تواند این علائم را تشدید کند.

تشخیص سردرد در کودکان

 • سابقه سردرد. پزشک از والدین و کودک می خواهد که سردرد را با جزئیات (دفعات، شدت درد و محرک های احتمالی) توضیح دهند تا الگوی درد یا عامل تحریک آن شناسایی شود. پزشک همچنین از بیمار می خواهد برای مدتی وضعیت سردرد خود را یادداشت کنند.
 • معاینه فیزیکی. پزشک برای تشخیص سردرد در کودکان معاینه فیزیکی شامل اندازه گیری قد، وزن، دور سر، فشار خون و نبض و معاینه چشم ها، گردن، سر، شانه ها و ستون فقرات را انجام می دهد.
 • معاینه عصبی. برای تشخیص سردرد در کودکان، پزشک هر گونه مشکل در حرکت، تعادل یا احساس را بررسی می کند.

اگر کودک در موارد دیگر سالم بوده و سردرد تنها علامت باشد، نیازی به انجام تست بیشتر نیست. در برخی موارد، اسکن ها و سایر ارزیابی ها می توانند به تشخیص وضعیت و یا کنار گذاشتن سایر مشکلات که می توانند عامل سردرد در کودکان باشند، کمک می کنند. این تست ها برای تایید تشخیص سردرد در کودکان:

 • سی تی اسکن. این روش تصویربرداری از پرتوهای ایکس استفاده می کند تا تصویر عرضی از مغز کودک ایجاد کند. این کار امکان تشخیص تومورها، عفونت ها و سایر مشکلات که می توانند علل سردرد در کودکان باشند را به پزشک می دهد.
 • ام آر آی. این روش از میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر واضح از مغز استفاده می کند. ام آر آی امکان مشاهده و تشخیص تومورها، سکته های مغزی، آنوریسم ها، بیماری های عصبی و سایر ناهنجاری های مغزی را فراهم می کند. این روش برای بررسی عروق تغذیه کننده مغز انجام می شود.
 • سوراخ کمری. اگر پزشک به وجود مشکل زمینه ای همچون مننژیت ویروسی یا باکتریایی که موجب سردرد در کودکان می گردند، مشکوک شود انجام پانچ کمری را توصیه میکند. در این روش، یک سوزن نازک بین دو مهره وارد در پایین پشت وارد شده و نمونه ای از مایع مغزی نخاعی برداشته می شود. 
برگرفته از: وبسایت های 
https://www.mayoclinic.org
https://www.hopkinsmedicine.org
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.