گاز روده در کودکان امری طبیعی است که در واقع بخشی از یک روند طبیعی در مسیر سیستم گوارشی محسوب می شود. در ادامه با علت گاز روده در کودکان و راهکارهایی برای درمان آن آشنا می شویم.

 

دروانا:

 آیا گاز روده در کودکان طبیعی است؟

گاز روده یک رویداد بسیار طبیعی در کودکان و بزرگسالان است. ما به طور متوسط 2 لیتر گاز در روز دفع می کنیم که این مقدار می تواند به 8 لیتر نیز برسد. در بیشتر موارد، گاز روده کودک نگران کننده نیست مگر این که کودک احساس ناراحتی زیادی در اثر گاز روده داشته باشد.

علت گاز روده در کودکان چیست؟

بسیاری از والدین برای غذا خوردن کودکان اجازه هر کاری را به آن ها می دهند؛ برای مثال کودک حین غذا خوردن در اطراف خانه گردش می کند، تلویزیون تماشا می کند و حتی بازی های پر سر و صدا انجام می دهد.

مایکل هارت، مدیر گاستروانترولوژی اطفال و تغذیه در بیمارستان کودکان کلینیک کاریلون در روانوک معتقد است زمانی که کودک حین غذا خوردن حرکت کرده و بازی می کند، در این میان مقداری هوا وارد مجاری گوارشی او می شود. زمانی که کودک در حال گردش است، احتمال این که غذا را به سرعت خورده و یا ببلعد طوری که جویدن مانع بازی کردن او نشود، بسیار بالا است. این کار همچنین ورود هوا به مجاری گوارشی را افزایش داده و روند هضم را با مشکل روبه رو می کند. در صورتی که کودک حین تماشای تلویزیون غذا بخورد او سیگنال های بدن خود را که اعلام کننده سیری او هستند نادیده بگیرد.

کودک را تشویق کنید که هنگام غذا خوردن روی صندلی خود بنشیند و غذا را به خوبی بجود. به او اطمینان دهید که بعد از خوردن غذا زمان کافی برای بازی کردن دارد. بدین ترتیب می توانید احتمال بروز گاز روده در کودکان را کاهش دهید.

خوردن مقدار زیادی غذاهای با فیبر بالا و غذاهای چرب

روده برخی کودکان به فیبر یا چربی موجود در غذا حساس است. سعی کنید انواع غذاهایی که ناراحتی های گوارشی را تشدید می کنند شناسایی کنید و مصرف آن ها را کم کنید. شما می توانید در مورد رژیم غذایی کودک با متخصص اطفال مشورت کنید و بدین ترتیب احتمال بروز گاز روده در کودکان را کاهش دهید.

هضم یک پروتیئن خاص در شیر خشک یا شیر مادر

اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می کند و دچار درد ناشی از گاز روده می شود، او ممکن است توانایی تحمل یک پروتئین خاص در شیر را نداشته باشد؛ بدین معنی که او این پروتئین را به سختی هضم می کند و بدین ترتیب دچار گاز روده ای می شود.

خوردن برخی سبزیجات

گاز روده در کودکان با خوردن خوراکی هایی همچون حبوبات، بروکلی و گل کلم افزایش می یابد. اگر کودک از این خوراکی های سالم مصرف می کند اتفاق بسیار خوبی است. توجه داشته باشید که برای پیشگیری از تولید گاز روده در کودکان بهتر است در دادن این سبزیجات به کودک زیاده روی نکنید.

نوشیدن آبمیوه زیاد

اگر کودک بیش از یک لیوان آبمیوه در روز بنوشد، ممکن است دچار تولید بیش از حد گاز روده و درد ناشی از آن شود. برخی از کودکان به زمان زیادی برای هضم فروکتوز و ساکازر موجود در آبمیوه نیاز دارند. در نتیجه، به دنبال نوشیدن آبمیوه زیاد دچار گاز روده و حتی اسهال می شوند. علاوه بر این، نوشیدن مقدار زیادی آبمیوه موجب احساس پری در کودک شده و غذا خوردن کودک در وعده های غذایی را با مشکل روبه رو می کند. باقی ماندن قند این نوشیدنی ها بر روی دندان های کودک از دیگر اثرات سوء نوشیدن زیاد آبمیوه است.

نوشیدن مقدار ناکافی آب

نوشیدن آب مشکل گاز روده در کودک را برطرف نمی کند اما به درمان یبوست در کودک و رفع سختی دفع مدفوع کمک می کند. یبوست عموما درد شکمی و گاز روده در کودک همراه است. بهتر است کودک علاوه بر شیر و آبمیوه، روزانه چند لیوان آب بنوشد.

درمان گاز روده در کودکان چگونه است؟

عموما گاز روده در کودک با باد کردن، درد و یا احساس سوزش در شکم و آروغ زدن مکرر و نفخ همراه است. اندکی احساس تهوع نیز در گاز روده در کودکان دیده می شود. در بیشتر موارد گاز روده در کودکان در زمان خاصی برای مثال زمانی که کودک پرخوری کرده است اتفاق می افتد.

اما در مواردی خوردن برخی خوراکی ها و یا عادات غذایی خاص می توانند علت گاز روده در کودکان باشند. بهترین راهکار برای درمان گاز روده در کودکان حذف یا کنترل عادت یا ماده غذایی عامل گاز روده کودک است.

زمانی که گاز روده کودک موجب ناراحتی او شده است، شما می توانید از یک داروی ضد نفخ غیر نسخه ای برای مثال سایمتیکون استفاده کنید. این داروهای برای مصرف کودکان در تمام سنین ایمن هستند.

سوزش سر دل و سوء هاضمه اغلب با گاز روده در کودکان همراه هستند و موجب درد شکمی می شوند. در صورتی که کودک با این شرایط روبرو شده است و سن او حداقل شش ماه است، شما می توانید از یک داروی آنتی اسید که اسید معده را خنثی می کند استفاده کنید. از آنتی اسیدی استفاده کنید که بدون آلومینیوم باشد؛ مصرف آنتی اسید های حاوی آلومینیوم برای درمان گاز روده در کودکان توصیه نمی شود.

برای انتخاب آنتی اسید و یا داروی ضد نفخ مناسب برای کودک خود با پزشک اطفال مشورت کنید.

برگرفته از: وبسایت https://www.babycenter.com

 

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه