پزشکان به درمان ترکیبی دست یافتند که رنگ پوست را در نواحی که در اثر بیماری پوستی ویتیلیگو روشن شده اند، به حال طبیعی بازمی گرداند.

دروانا:

گزارش شده در مجله پوست جاما0 31 ژانویه 2018

منتشر شده در 5 فوریه 2018

درمان جدید بیماری ویتیلیگو شامل زل جانز (توفاسیتینیب)- دارویی که تاکنون برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید که سیستم ایمنی ضعیفی دارند تایید شده بود- و پرتو درمانی با فرابنفش نوع ب می شود

این درمان ترکیبی تنها بر روی دو بیمار مورد استفاده قرار گرفته است اما نتایج بسیار قابل ملاحظه بوده اند. در هر حال، متخصصین اضافه می کنند که این یافته های باید در مطالعاتی با تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به ویتیلیگو تکرار شوند.

دکتر برت کینگ می گوید درمان ترکیبی نتایجی را به دنبال داشت که رسیدن به آن ها به کمک درمان های رایج غیر ممکن است. من فکر می کنم این یک موفقیت در درمان ویتیلیگو است.

یک خانم 34 ساله از بیماران دکتر کینگ می گوید "پوست من بسیار بهتر شده است و من می توانم آرایش کنم و آن به خوبی با پوست من ترکیب می شود. من خیلی هیجان زده هستم."

 بیماری ویتیلیگو چیست؟

طبق گفته بنیاد پژوهشی ویتیلیگو، ویتیلیگو یا پیسی یک شرایط پوستی است که در آن لکه های سفید پوستی در نواحی مختلف صورت و بدن ایجاد می شوند. این اختلال همچنین باعث از دست رفتن رنگدانه های مو و سفید شدن آن ها می شود. بیماری پیسی یا ویتیلیگو می تواند در هر نژادی ظاهر شود اما شیوع آن در افرادی با پوست و مو تیره تر بیشتر است.

به طور کلی بیماری پیسی یک بیماری خود ایمنی است؛ بدین معنی که سیستم ایمنی به اشتباه سلول های تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت ها) را مورد هدف قرار می دهند. این بیماری 2 درصد از جمعیت سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیماری پوستی ویتیلیگو مسری نیست اما بیشتر مردم با دیدن لکه در دستان بیماران، دچار نگرانی می شوند. دکتر کینگ می گوید برخی از بیماران می گویند صندوقدار گاهی اوقات از آنها می خواهد پول یا کارت های اعتباری را روی کانتر قرار دهند تا دست آنها را لمس نکند.

بیماری پیسی پوست نحوه برخورد دیگران با شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند خسته کنند و خجالت آور باشد و در برخی موجب افسردگی و اضطراب شود. بیمار 34 ساله دکتر کینگ نیز احساس ناراحتی زیادی از این برخورد داشته است و درمان های زیادی را امتحان کرده که بی حاصل بودند. در این زمان دکتر کینگ درمان ترکیبی را به او پیشنهاد می کند.

او 5 میلی گرم توفاسیتینب دو بار در روز و پرتو درمانی با فرابنفش ب را یکبار در هفته دریافت می کرد. بعد از سه ماه، لکه های صورت او به طور کامل و 75 درصد از لکه های گردن، سینه، بازوها و شانه ها از بین رفتند.

این روش برای درمان بیماری پیسی چگونه عمل می کند؟

دکتر Seemal Desai، استادیار بالینی متخصص پوست در مرکز پزشکی جنوب غرب دالاس توضیح می دهد: سیستم ایمنی به ملانوسیت ها حمله می کند، بنابراین آنها مخفی می شوند و توفاسیتینیب می گوید مشکلی نیست می توانید بیرون بیایید و پرتو درمانی آن ها را از مخفی گاه بیرون می آورد. 

بیمار دیگر مرد 50 ساله ای است که برای مدت طولانی به بیماری ویلیتیگو مبتلا بوده است. بعد از دریافت درمان ترکیبی برای سه ماه، لکه های روی صورت او تا 50 درصد و بعد از شش ماه 75 درصد بهبود یافتند. دکتر کینگ از این بهبودی بسیار متعجب شد با توجه به اینکه سلول های رنگدانه ای این بیمار قبلا تخریب شده اند.

دکتر Desai اضافه می کند که یافته ها امیدوار کننده بوده و گزینه های درمانی جدید عالی هستند. با این حال باید مطالعات بیشتری در سطحی وسیع تر انجام گیرند.

او اشاره می کند که مردم به احتمال زیاد زمان زیادی تا دست یافتن به برای داروی توفاسیتینیب خواهند داشت؛ زیرا این دارو هنوز برای درمان ویتیلیگو تایید نشده است. این دارو بسیار گران خواهد بود.

پزشکان مدت زمان دقیقی برای مصرف این دارو مشخص نکرده اند اما به احتمال زیاد باید برای مدت طولانی و شاید تمام طول عمر مصرف گردد.

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه