دختران نوجوان 14 ساله از دریافت واکسن HPV سود خواهند برد زیرا تحقیقات جدید نشان داده است که این واکسن آنها را از انتقال ویروس مقاربتی که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، ایمن می کند.

بر اساس گفته محققین، دختران کانادایی که این واکسن را در سن 13 سالگی دریافت کرده اند تا حد زیادی از دیسپلازی دهانه رحم که در 14 تا 17 سالگی اتفاق می افتد، در امان مانده اند(نوعی ضایعه غیر نرمال که توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود و مستعد سرطانی شدن می باشد).

بعلاوه دخترانی که از زگیل در ناحیه تناسلی رنج می بردند (که در اثر HPV ایجاد می شود)، نیز از این واکسن بهره برده اند.

رهبر تحقیقات Leah Smith فوق دکترا از دانشگاه کوئین در مرکز تحقیقات بهداشتی در اونتاریو واقع در کانادا گفت دیسپلازی دهانه رحم و زگیل در ناحیه تناسلی می تواند زمانی که دختران به لحاظ جنسی فعال می شوند، ایجاد شود.

دکتر اسمیت ادامه داد برخی از والدین برای واکسنه کردن دختران خود دیر اقدام می کنند زیرا تصور  نمی کنند که آن ها به لحاظ جنسی فعال باشند. این نتایج نشان داد این گروه سنی به لحاظ  جنسی فعال هستند و در خطر قرار دارند. واکسینه شدن در برابر این ویروس قبل از این که دختران در خطر قرار بگیرند لازم است.

واکسن HPV هم برای دختران و هم برای پسران 11 تا 12 ساله توصیه می شود. نرخ انجام واکسیناسیون HPV در ایالات متحده آمریکا رو به کاهش است، اگر چه شواهد مبنی بر مفید بودن این واکسیناسیون از سال 2006 در دست است.

Debbie Saslow مسئول سرطان پستان و زنان در انجمن سرطان آمریکا گفت، اخیرا تنها نیمی از زنان یک دوز از این واکسن را دریافت کرده اند و فقط یک سوم زنان کل دوره سه نوبته این واکسن را دریافت نمودند.

او توضیح داد این سرطان قابل پیشگیری است. در این جا ما واکسنی داریم که می تواند مانع از سرطان شود و والدین این مدیریت را ندارند تا فرزندان خود را از چنین ریسکی نجات دهند.

دکتر اسمیت افزود سرطان دهانه رحم به زودی اتفاق نمی افتد، اما محققین حدس زده اند دخترانی که نسبت به HPV با استفاده از واکسن، ایمن می شوند، نسبت به این سرطان در  آینده در امان خواهند بود.

برای ارزیابی مزایای این واکسن، محققین بر روی وضعیت سلامت بیش از 260000 دختر متمرکز شدند. نیمی از این دختران طی برنامه رایگانی که برای دختران پایه هشتم ارائه می شد واجد شرایط دریافت واکسن بودند. نیم دیگر دختران در پایه هشتم، قبل از ارائه این برنامه که از سال 2007 آغاز شده بود، واجد دریافت واکسن بودند.

بر اساس گفته دکتر اسمیت، محققین به دنبال زگیل در ناحیه تناسلی و علائمی مبنی بر دیسپلازی دهانه رحم در دختران بودند زیرا این ها از علائم اولیه عفونت HPV می باشد.

بر اساس گفته Linda Levesque ، استادیار در دانشگاه کوئین، دیسپلازی دهانه رحم در ابتدا سرطانی نیست اما در طول زمان و اگر به صورت درمان نشده رها شود، ریسک سرطانی شدن را در زندگی آینده دختر به همراه دارد.

بر اساس گزارشات ارائه شده، بیش از 2400 مورد دیسپلازی دهانه رحم در دختران پایه دهم تا دوازدهم وجود داشت. اما ریسک ابتلا به دیسپلازی دهانه رحم با انجام واکسیناسیون تا 44 درصد  کاهش یافته بود.

دکتر اسمیت گفت این بدان معناست که برای هر 175 دختری که واکسن HPV را دریافت می کنند، یک مورد کمتر دیسپلازی دهانه رحم اتفاق می افتد ، یعنی در یک مورد از بروز سرطان جلوگیری می شود.

محققین هم چنین دریافتند دخترانی که واجد شرایط برای واکسیناسیون رایگان HPV بودند کمتر دچار زگیل در ناحیه تناسلی شدند، اما این یافته ها به لحاظ آماری چندان معنی دار نبود.

دکتر Levesque گفت بنده فکر نمی کنم عملکرد این واکسن آنقدرها غافلگیر کننده باشد. چیزی که من را متعجب کرده بزرگی مزایایی است که این واکسن در این گروه سنی جوان به دنبال دارد. من انتظار کاهش را داشتم اما فکر نمی کردم میزان این کاهش تا این حد زیاد و قابل توجه باشد.

دکتر Saslow گفت دخترها می توانند واکسن را حتی در نه سالگی نیز دریافت کنند اما اغلب در آمریکا توصیه می شود که این واکسن در 11 یا 12 سالگی دریافت شود، درست در همان زمانی که سایر واکسن های مهم دوران نوجوانی اعم از کزاز/ دیفتری/ سیاه سرفه و مننژیت نیز دریافت می شود.  

این تحقیق شامل نخستین واکسن HPV  یعنی Gardasil 4 بود که در آمریکا و کانادا در دسترس نیز می باشد، این واکسن فرد را در برابر چهار گونه از ویروس پاپیلومای انسانی ایمن می کند. دو مورد دیگر این واکسن یعنی Cervarix ایمنی علیه دو گونه از این ویروس را ایجاد می کند و Gardasil 9 نیز نسخه جدیدی از این واکسن است که علیه 9 گونه از این ویروس ایمنی فراهم می آورد، این دو واکسن در ایالات متحده آمریکا به تصویب رسیده است.

دختران و پسران واکسن HPV را در سه نوبت و در بازه زمانی شش ماهه دریافت می کنند.

دکتر Saslow گفت خیلی از والدین و مسئولین در زمینه مراقبت و درمان نگران این موضوع هستند که این واکسن علیه ویروس مقاربتی عمل می کند و ممکن است استفاده از نخستین واکسن نتواند فرد را در برابر سرطان ایمن کند.  

او توصیه کرد نوجوانان این واکسن را در سنین 11 یا 12 دریافت کنند زیرا صبر کردن و دریافت این واکسن در سنین بالاتر بدان معنی است که پاسخ ایمنی فرد نیز در مقایسه با دوران نوجوانی تضعیف شده است و در نتیجه واکسن علیه ایجاد سرطان دهانه رحم اثر بخشی کمتری دارد.

دکتر Saslow گفت ما نمی دانیم چه وقت در معرض سرخک قرار خواهیم گرفت. ما نمی دانیم چه وقت در معرض خطر کزاز قرار خواهیم داشت. با استفاده از واکسن، شما انتظار نخواهید کشید تا خطر بیشتر شود. شما  وقتی واکسن می زنید که پاسخ ایمنی بدن در قوی ترین حالت ممکن باشد. در این مورد بحث رابطه جنسی مطرح نیست، بحث پیشگیری از سرطان مطرح می باشد.

این تحقیق به صورت آن لاین در تاریخ 27 آپریل در ژورنال کودکان منتشر شد، این تحقیق نتیجه مشارکت و همکاری محققین دانشگاه کوئین و دانشگاه McGill در مونترال است.

تاریخ انتشار: 1394/02/14
برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com
منبع: وبسایت http://www.Healthday.com
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه