دو مورد از تحقیقات جدید نشان می دهد که واکسن آزمایشی و دارویی که در بازار وجود دارد هر کدام برای کاهش سرعت روند سرطان تخمدان پیشرفته کمک کننده است.

در یکی از این تحقیقات که بر روی 31 بیمار متمرکز بود، محققین دریافتند که افزودن واکسن به روند استاندارد درمان، از عود سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته جلوگیری می کند.

در تحقیقی دیگر، که شامل خانم هایی بود که دچار عود سرطان تخمدان شده بودند، نشان داده شد مصرف داروی Avastin بعد از جراحی و شیمی درمانی ( در مقایسه با شیمی درمانی و جراحی به تنهایی) ، پیشرفت سرطان را مختل می کند.

این یافته ها روز شنبه در نشست سالانه انجمن انکولوژی زنان (SGO) در شیکاگو ارائه شده است. تحقیقات ارائه شده در این نشست ها تا قبل از منتشر شدن در ژورنال، در حد مقدماتی در نظر گرفته می شود.

با این حال متخصصین نسبت به این ابراز خوش بینی تا حدی محتاطند و می گویند این یافته ها حاکی از آن است که پیشرفت علیه یکی از مرگ بارترین انواع سرطان در بحث زنان به دست آمده است.

دکتر Krishnansu Tewari  متخصص انکولوژیست زنان در دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، توضیح داد که هیچ تست چکاپی برای سرطان تخمدان وجود ندارد و این بیماری در مراحل اولیه علائمی ندارد یا این که علائمی مبهمی دارد- مانند دردهای شکمی یا نفخ.

او گفت در بیشتر خانم های مبتلا به این نوع سرطان، تا قبل از منتشر شدن تومورها بیماری تشخیص داده نمی شود. و این در حالی است که درمان های فعلی ابتدا سرطان را از بین می برد، اما معولا این نوع سرطان دوباره عود می کند.

واکسنی که اثر بخشی و ایمن بودن آن در سطح مقدماتی بررسی شده است ANG Fنام دارد. دکتر Tewariبه عنوان سخن گوی انجمنSGO  که خود در این تحقیق حضور نداشت گفت اما این نتایج بسیار هیجان انگیز است.

وی افزود این واکسن نشان داد که در به تاخیر انداختن عود بیماری موثر است و میتوان کارآزمایی های بالینی برگتری را برای آن طراحی کرد.

در این تحقیق 11 خانم حضور داشتند که به طور تصادفی انتخاب شده و درمان استاندارد را دریافت می کردند (یعنی شیمی درمانی و جراحی)، گروه دیگر شامل 20 خانم بود که علاوه بر درمان استاندارد، ماهانه یک بار این واکسن را به صورت تزریقی (برای 4 ماه) دریافت می کردند.

بر اساس گزارشات SGO، خانم هایی که درمان استاندارد را انجام داده بودند بعد از حدود 14 ماه دچار عود بیماری شدند اما در مقابل بیشتر خانم هایی که واکسن را دریافت کردند دچار عود بیماری نشدند.

گزارش شده است که این کارآزمایی بالینی به فاز بعدی تحقیقات وارد شده و طی تحقیقات جدید بر روی 400 خانم بررسی های لازم انجام می شود.

واکسن  FANG  بر اساس گفته های دکتر Tewari یک مثال از چند نوع مثالی است که تحت عنوان ایمنی درمانی (immunotherapy) برای درمان سرطان تخمدان تحت بررسی است. هدف از این درمان ها تقویت سیستم ایمنی به منظور افزایش توانایی بدن در مبارزه با سرطان است.

بر اساس گفته های کمپانی Gradalis که تولید کننده این واکسن و سرمایه گذار این تحقیقات می باشد، این واکسن با استفاده از سلول های حاصل از تومورهای خود بیمار شخصی سازی می شود. این واکسن به گونه ای طراحی شده است که پاسخ ایمنی را علیه سرطان تحریک می کند و پروتئین هایی که به تومور کمک می کند تا سیستم ایمنی را مختل کند را بلاک می کند.

دکتر Tewari که هیچ ارتباطی با کمپانی تولید کننده این واکسن ندارد گفت این واکسن خیلی امیدوارکننده است زیرا این درمان در حد بالایی شخصی سازی شده و احتمال اثرات جانبی خیلی پایین است.  

اما او تاکید کرد برای بررسی اثربخشی و ایمن بودن آن به تحقیقات وسیع تری نیاز است. 

 تحقیق دیگر که شامل 748 خانم بود که دچار عود سرطان تخمدان شده بودند و وضعیت ناخوشایندی داشتند. محققین داروی Avastin را به جراحی و شیمی درمانی آن ها افزودند.

داروی Avastin (bevacizumab) در اواخر سال گذشته برای خانم هایی که دچار عود سرطان تخمدان شده بودند و نسبت به داروی شیمی درمانی به نام platinums دچار مقاومت شده بودند، در ایالات متحده آمریکا مورد تایید قرار گرفت.  

یافته ها نشان می داد که این دارو به کوچک شدن تومورهای تخمدان کمک می کند اگر چه بر طول عمر زنان نمی افزاید.

بر اساس گفته های رهبر تحقیقات دکتر رابرت کلمن از دانشگاه MD تگزاس (مرکز سرطان آندرسون) در هیوستون، این تحقیق جدید متفاوت است زیرا خانم های شرکت کننده در آن نسبت به داروهای پلاتینیوم هنوز مقاوم نشده اند .

نیمی از خانم ها در این آزمون جراحی و شیمی درمانی را به عنوان درمان استاندارد دریافت کردند و نیمی دیگر علاوه بر درمان استاندارد داروی آواستین را نیز دریافت می کردند که مکانیسم اثر آن قطع جریان خون به سلول های تومور می باشد.

به طور کلی خانم هایی که داروی آواستین دریافت می کردند طولانی تر از بقیه زندگی کردند – 42 ماه در مقابل 37 ماه. هم چنین آن ها دیرت با پیشرفت سرطان مواجه شدند.

اما دکتر Leslie Randall سخن گوی دیگر SGO که خود در این آزمون حضور نداشت، متذکر شد تفاوت به دست آمده در میزان بقای افراد تفاوت آماری قابل توجهی ندارد. این بدان معناست که میتواند شانسی باشد.

او ادامه داد بنده فکر می کنم در مورد این که  چطور یافته های مربوط به میزان بقای افراد در این آزمون معنی دار است، بحث های زیادی وجود دارد، این یافته ها  مثبت است اما چندان حیرت آور نیست.

او تاکید کرد این اخبار خوبی است. این کارآمازیی تایید می کند که آواستین می تواند زمان عدم پیشرفت تومور را در یک خانم افزایش دهد.

این دارو بسیار گران است، هزینه آن چند هزار در ماه است، ضمن آن که اثرات جانبی زیادی دارد، از جمله آن که در این تحقیق علائمی مانند عفونت، درد مفصل و پرفراژ روده به طور برجسته مشاهده شده است.

دکتر کولن افزود اما بیشتر خانم ها با چنین مشکلاتی مواجه نشدند، و به طور کلی آواستین به خوبی تحمل شد.

دکترRandall گفت برای درک مزیت های این دارو به تحقیقات بیشتری نیاز است. او افزود فقط بحث افزایش زمان برای بیماران مطرح نیست، بلکه کیفیت و ارزشمندی زمان نیز مطرح است.  

همه موافق بودند  تحقیق گزارش شده در این نشست پیشرفت هایی را علیه سرطان تخمدان نشان می دهد، بیماری که تا به حال در مورد آن، دستاوردهای کمی وجود داشته است.

دکتر راندال گفت این بیماری هنوز هم لاعلاج است اما با توجه به جراحی های جدید تر، شیمی درمانی و درمان های هدفمند احتمال درمان شدن این بیماری رو به افزایش است.

بر اساس انجمن سرطان آمریکا، امسال 21300 خانم در ایالات متحده آمریکا به سرطان تخمدان مبتلا شدند و 14200 نفر نیز به دلیل همین بیماری جان خود را از دست دادند.

تاریخ انتشار: 1394/01/15
برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com
منبع: وبسایت http://www.Healthday.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه