در تحقیق جدیدی که در اروپا انجام گرفت ارتباط بین تزریق واکسن HPV در خانم های بالغ و بروز برخی شرایط و بیماری ها در این جمعیت مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به طور امیدوارکننده ای موید آن بود که دریافت واکسن HPV که بیشتر با نام واکسن گارداسیل شناخته می شود در خانم های بالغ بی خطر است.

دروانا:

بر اساس تحقیقی که بر روی بیش از سه میلیون نفر اهل اسکاندیناوی انجام گرفت واکسن هایی که انسان را علیه سرطان های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV محافظت می کند برای خانم های بالغ بی خطر می باشد.

محققین داده های بیمارستان های سوئد و دانمارک را مورد استفاده قرار داده و شیوع 44 بیماری متفاوت را در بازه 10 سال بررسی کردند. داده ها نشان داد نگرانی برای خانم هایی که واکسن HPV با برند واکسن گارداسیل را دریافت کرده اند به لحاظ کاهش شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرویکس وجود ندارد.

تصور بر این است که اغلب موارد سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت اچ پی وی می باشد.

در تحقیق جدیدی که انجام گرفت بیماری ها و شرایطی مانند صرع، فلج، لوپوس، پسوریازیس، دیابت نوع یک، روماتوئید آرتریت، مشکلات تیروئیدی و بیماری کرون نیز در نظر گرفته شد.

این تحقیق نشان داد شانس ابتلا به بیماری سلیاک در بین خانم های واکسینه کمی بیشتر است اما این یافته تنها در بین خانم های دانمارکی به دست آمد. محققین متذکر شدند بیماری سلیاک در بین افراد دانمارکی عموما تشخیص داده نمی شود بنابراین این یافته می تواند چنین توجیهی داشته باشد. بیماری سلیاک نوعی بیماری خودایمنی است که با خوردن گلوتن، پروتئینی که در گندم  وجود دارد ایجاد می شود.

از آن جایی که اچ پی وی (HPV) بیماری مقاربتی می باشد انجام واکسیناسیون علیه آن قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می شود. زمان ایده آل برای دریافت واکسن HPV یا واکسن گارداسیل بین 9 تا 12 سالگی است.

اما افراد بالغ ممکن است یک شات از واکسن HPV را دریافت کنند و این تحقیق نشان داد انجام این واکسیناسیون در این افراد خطری ندارد.

دو تن از متخصصین زنان و زایمان آمریکا نیز با این یافته ها موافق بودند.

دکتر بنجامین شوارتز مسئول بخش زنان و زایمان بیمارستان Southside در نیویورک عنوان داشت از آن جایی که واکسن HPV عموما به دختران جوان تزریق می شود تا آن ها را قبل از آغاز فعالیت جنسی محافظت کند، در برخی تحقیقات نشان داده شده بود این واکسن در خانم های بالغ تر می تواند تاثیرات جانبی و خطراتی را به همراه داشته باشد. یافته مطرح شده در این تحقیق بسیار اهمیت دارد زیرا می توان در مورد بی خطر بودن واکسن HPV در خانم های بالغ تحقیقات بیشتری انجام داد.

شوارتز تاکید کرد از آن جایی که اغلب افراد در آمریکا نسبت به واکسن HPV مشکوک هستند، نرخ واقعی افرادی که از این واکسن استفاده کرده اند واقعا نا امید کننده است. اما این یافته های جدید می تواند شواهد مفیدی را در مورد واکسن اچ پی وی به دنبال داشته باشد.

دکتر میشل کارمر مسئول بخش زنان و زایمان بیمارستان هانتینگتون واقع در نیویورک موافق بود که این تحقیق نشان می دهد بین استفاده از واکسن اچ پی وی در خانم ها بالغ و ایجاد بیماری های مزمن ارتباطی وجود ندارد. هم چنین عنوان کرد موضوعی که در مورد بیماری سلیاک در ابتدای مقاله مطرح شده چندان معنی دار نمی باشد.

پیشگیری از سرطان های ناشی از اچ پی وی بحث مهمی در سلامت عمومی جامعه می باشد و این تحقیق به طور امیدوارکننده ای خانم های بیشتری را تشویق به واکسینه شدن علیه اچ پی وی می کند.

این تحقیق در 18 اکتبر در ژرونال طب داخلی منتشر گردید.

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه