برای یک خانم و همسر او سقط حادثه ای غیر منتظره و دردناک می باشد. اما تحقیقات جدید نشان می دهد برخی اقدامات ساده مانند مصرف روزانه دوز اندک آسپرین می تواند از تکرار این تجارب جلوگیری کند.

بر اساس تحقیق تیم تحقیقاتی موسسه ملی بهداشت کودک و توسعه انسانی در آمریکا این دخالت درمانی می تواند زنده زایی را در خانم هایی که سطح بالای از التهاب را داشته و قبلا بارداری خود را از دست داده اند تقویت کند.

یک متخصص زنان و زایمان عنوان کرد این روش تقریبا در مورد خانم هایی که در گذشته سقط داشته اند در حال انجام است.

دکتر جنیفر وو از بیمارستان لنوکس هیل نیویورک این یافته های جدید را بازبینی کرد و عنوان داشت پزشکان اغلب از آسپرین بچه در این بیماران استفاده می کنند تا به پیشبرد بارداری سالم کمک کنند. این تحقیق تئوری علمی پشت این درمان را حمایت می کند.

این تحقیق توسط  Lindsey Sjaarda دانشمند موسسه ملی بهداشت کودک و توسعه انسانی آمریکا انجام شد. تیم تحقیقاتی او نتایج بیش از 1200 خانم در بازه سنی 18 تا 40 سال را که قبلا سابقه از دست دادن بارداری داشتند، دنبال کردند. همه آن ها سعی در بارداری مجدد داشتند و کمی بیش از نیمی از این خانم ها زنده زایی داشتند(55 درصد).

محققین پروتئین C-reactive protein یا CPR را در خون این خانم ها تست کردند، CPR در خون نشان از التهاب دارد و آسپرین می تواند با خواص درمانی خود علیه این شرایط عمل کند.

خانم ها به طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند یکی از گروه ها به طور روزانه دوز اندک آسپرین (81 میلی گرم) را دریافت کرد و گروهی دیگر پلاسبو.

در بین خانم هایی که مقدار CPR خون آن ها در حد متوسط تا اندک بود تیم تحقیقاتی تفاوت معنی داری را در نرخ زایمان به دست نیاورد.

به هر حال گروهی که مقدار CPR بالایی داشتند نرخ زنده زایی در بین خانم هایی که تنها از پلاسبو استفاده می کردند 44 درصد و در بین خانم هایی که روزانه از آسپرین استفاده می کردند 59 درصد بود.  

زمانی که در هفته های هشتم، بیستم و سی و شش بارداری تست شد به نظر رسید آسپرین مقدار CPR را در گروهی که سطح بالایی از CPR را داشتند کاهش داد.

در حالی که نتایج امیدوار کننده بود اما برای تایید این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز است باید بدانیم چطور التهاب بر باردار شدن تاثیر می گذارد و در حفظ بارداری نقش دارد.

دکتر جیل رابین از برنامه سلامت زنان در نیوهاید پارک عنوان کرد این یافته ها جالب و تشویق کننده است و موافق بود که برای تایید یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز داریم و باید تاثیر بالقوه التهاب در باردار شدن و حفظ بارداری مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد.

دکتر وو نیز عنوان کرد این گونه دخالت های درمانی ساده است و می تواند در اغلب کلینیک ها پیاده سازی شود.

او توضیح داد انجام آزمایش برای CPR به سادگی نمونه برداری از خون است و به راحتی بعد از یک بار سقط می تواند در بیمار انجام شود. این نکته می تواند راهنمایی برای بارداری بعدی باشد و منجر به نتایج بهتری خواهد شد.

این تحقیق به صورت آن لاین در تاریخ سوم فوریه در ژورنال Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.

تاریخ انتشار: 1395/12/05
تهیه شده: دپارتمان تخصصی ترجمه دُروانا
برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com
منبع: وبسایت http://www.Healthday.com

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه