تحقیق جهانی جدید تایید می کند که دو دوز واکسن برای اچ پی وی (به جای سه دوز) می تواند نوجوانان را علیه این ویروس مقاربتی ایمن کند.

بر اساس این تحقیق و سایر تحقیق های انجام شده مقامات بهداشتی آمریکا دو دوز واکسن را برای نوجوانان زیر 15 سال توصیه کردند. قبل از این بازبینی اخیری که انجام شده، استفاده از سه دوز برای نوجوانان و افراد بالغ جوان زیر 26 سال توصیه شده یود.

این واکسن علیه عفونت HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) موثر است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی موسسه ملی سرطان، 90 درصد موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم به دلیل ابتلا به این ویروس بوده است.

بررسی جدید انجام شده شامل بیش از 1500 فرد جوان با بازه سنی بین 9 تا 26 سال بوده است، این افراد در 52 سایت در 15 کشور علیه اچ پی وی واکسینه شده بودند.

در این بررسی محققین از دو دوز واکسن اچ پی وی برای نوجوانان 9 تا 14 ساله استفاده کردند و استفاده از سه دوز برای افرادی با سن بالاتر در نظر گرفته شد.

محققین دریافتند دختران و پسران جوان تر با استفاده از دو دوز در طول شش تا دوازده ماه ایمنی مشابهی را دریافت کردند و این در مقایسه با نوجوانان و افراد جوان بزرگتری بود که سه دوز را در طول شش ماه دریافت کرده بودند.

دکتر Ole-Erik Iversen از دانشگاه برگن در نروژ عنوان کرد با برنامه ریزی ساده تر و صرف هزینه ای کمتر می توان پوشش دهی و رضایت بیشتری را به دست آورد.

این تحقیق به صورت آن لاین در 21 نوامبر در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده و از جمله تحقیقاتی می باشد که توسط سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها مورد ارزیابی قرار گرفته به نحوی که منجر به بازبینی دستورالعمل این سازمان گردیده است.

دکتر Lauri Markowitz متخصص اپیدمیولوژیست عنوان کرده است واکسن های اچ پی وی بسیار موثرند. با توجه به داده های گزارش شده در ژورنال، شواهد از این نکته حمایت می کند که استفاده از دو دوز در نوجوانان (9 تا 14 سال) می تواند مفید باشد.

بر اساس توصیه های سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، استفاده از سه دوز هم چنان برای افراد بالغ و نوجوانان بزرگتر (15 تا 26 سال) توصیه می شود.

این بررسی جدید با سرمایه گذاری مالی شرکت  Merckکه تولید کننده واکسن گارداسیل می باشد انجام شده است.

واکسن سوم یا نام سرواریکس در ماه اکتبر توسط تولید کننده یعنی GlaxoSmithKline از بازار جمع آوری شده است.

عفونت اچ پی وی بسیار شایع است و تقریبا هر کسی ممکن است در تماس با یکی از سویه های این ویروس مقاربتی قرار گیرد. بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود 79 میلیون آمریکایی اخیرا به اچ پی وی آلوده شده اند.

علاوه بر ایجاد سرطان های دهانه رحم، این ویروس می تواند در بیضه، گلو و مقعد منجر به بروز سرطان شود هم چنین می تواند منجر به ضایعات پیش سرطانی و یا زگیل هایی در ناحیه تناسلی شود. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها عنوان کرد این واکسن ها علیه این ضایعات پیش سرطانی و زگیل ها تقریبا به طور صد در صد موثر هستند.

در حالی که اغلب نوجوانان و افراد بالغ علیه این ویروس واکسینه می شوند اما نرخ این واکسیناسیون در مقایسه با سایر واکسن ها مانند دیفتری، کزاز و سیاه سرفه عقب تر است.

بر اساس گفته مارکوویتز در سال 2015، 42 درصد دختران و 28 درصد پسران 13 تا 17 ساله سه دوز واکسن اچ پی وی را دریافت کردند، در حالی که 63 درصد دختران و تقریبا نزدیک به 50 درصد پسران یک دوز واکسن را از دست دادند. این واکسن ها در آمریکا پوشش داده می شود.

تاریخ انتشار: 1395/09/17
تهیه شده: دپارتمان تخصصی ترجمه دُروانا
برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com
منبع: وبسایت http://www.Healthday.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه