واریس مری به تنگ شدن عروق مری به دلیل ابتلا به بیماری کبدی اشاره دارد. یکی از مهم ترین علائم واریس مری استفراغ یا مدفوع خونی می باشد. درمان قطعی واریس مری وابسته به درمان مشکلات کبدی، پیشگیری از خونریزی و یا درمان خونریزی می باشد. رژیم غذایی واریس مری شامل کاهش مصرف چربی به منظور کاهش فشار بر کبد می باشد. استفاده از باند واریس مری و شانت گذاری از راه های درمان خونریزی ناشی از واریس مری است.
بیماری آشالازی به اختلال در حرکات مری اشاره دارد. درمان قطعی آشالازی مشخص نیست اما گزینه هایی مانند عمل جراحی آشالازی، استفاده از بالون آشالازی و درمان دارویی آشالازی در دسترس می باشد که بسته به شرایط بیمار مورد استفاده قرار دارند.
سرطان مری چیست؟ سرطان مری یکی از عامل مرگ و میر در سطح جهان محسوب می شود. درمان قطعی سرطان مری مشخص نیست. جراحی سرطان مری، شیمی درمانی و رادیوتراپی از گزینه های درمان سرطان مری محسوب می شود.
ازوفاژیت می تواند موجب بلع دردناک، مشکل در بلع و درد قفسه سینه شود. علل بیماری ازوفاژیت شامل بازگشت اسید معده به داخل مری (رفلاکس اسید معده)، عفونت، داروهای خوراکی و آلرژی های هستند. درمان ازوفاژیت به علت زمینه ای و شدت آسیب بافتی ناشی از التهاب بستگی دارد. ازوفاژیت دارویی، ازوفاژیت عفونی، ازوفاژیت ائوزینوفیلی، ازوفاژیت لنفوسیتی و ازوفاژیت رفلاکسی از انواع ازوفاژیت هستند.
بیماری رفلاکس معده به مری زمانی اتفاق می افتد که اسید معده مرتبا به مری بازمی گردد. سوزش سر دل، درد قفسه سینه، مشکل در بلع، بازگشت غذا یا مایع ترش، احساس وجود یک توده در گلو از جمله علائم رفلاکس معده به مری هستند. بسیاری از افراد با تغییراتی در شیوه زندگی و مصرف داروهای غیر نسخه ای می توانند ناراحتی ناشی از بیماری رفلاکس معده به مری کنترل کنند. در ادامه با علت رفلاکس معده به مری، عوارض، تشخیص و درمان رفلاکس معده به مری بیشتر آشنا می شویم.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه