کیست های اپیدرموئید توده های کوچک غیر سرطانی هستند که در زیر پوست قرار دارند. کیست های اپیدرموئید می توانند در هر جایی از پوست و عمدتا در صورت، گردن و تنه ظاهر شوند. کیست اپیدرموئید بی درد است و به ندرت به درمان نیاز دارد. التهاب، پارگی و عفونت از عوارض کیست های اپیدرموئید می باشد. برش و تخلیه از جمله انتخاب ها برای درمان کیست اپیدرموئید محسوب می شود.
عفونت قارچی کرم حلقوی یا عفونت کرم حلقوی نوعی عفونت قارچی است که در اغلب موارد با ایجاد راش حلقوی روی پوست مشخص می شود. عفونت قارچی کرم حلقه ای بسته به موضعی که درگیر عفونت شده باشد با نام های مختلفی خوانده می شود برای مثال در پا به عنوان تینه آ پدیس شناخته می شود. درمان تینه آ مبتنی بر استفاده از داروهای ضد قارچ موضعی و خوراکی می باشد. عفونت قارچی کرم حلقوی مسری است و می تواند از طریق تماس با حیوان یا فرد آلوده منتقل شود.
عفونت قارچ ناخن نوعی شرایط پوستی است که به صورت لکه های زرد یا سفید زیر ناخن انگشتان ایجاد می شود. تغییر رنگ، ضخیم شدن، شکننده شدن و تغییر شکل از علائم قارچ ناخن هستند. قارچ های درماتوفیت عوامل قارچ ناخن می باشند که در محل های گرم، مرطوب و تاریک رشد می کنند. معاینه ناخن های توسط پزشک، نمونه برداری از زیر ناخن و بررسی در آزمایشگاه راه های تشخیص قارچ ناخن هستند. داروهای ضد قارچ خوراکی و موضعی و لاک ناخن ضد قارچ از راه های درمان قارچ ناخن هستند.
شوره سر نوعی شرایط مزمن روی کف سر می باشد که با پوسته پوسته شدن همراه است. پوست چرب و تحریک شده و عدم شامپو کردن کافی از علل ایجاد شوره پوست سر محسوب می شود. شوره سر در زمستان و پاییز ممکن است تشدید شود. درمان شوره سر با استفاده از شامپوهای مناسب صورت می گیرد. کنترل استرس، استفاده مرتب از شامپو و استفاده از نور خورشید برای رفع شوره سر مناسب است.
درماتیت سبورئیک سبب ایجاد ضایعات پوستی ناهموار، پوست قرمز و شوره های سرسخت در نواحی چرب بدن مانند سر، صورت، قفسه سینه و کمر می شود. شوره ها پوستی، ضایعات پوستی چرب یا شکاف روی پوست قسمتهای مختلف، پوست قرمز و خارش از علائم بیماری درماتیت سبورئیک هستند. قارچ malassezia موثر در ترشح چربی، پاسخ التهابی مرتب با پسوریازیس، اپیزودهایی که در اوایل بهار و زمستان عوامل موثر در ایجاد بیماری هستند. کرم ها، شامپوها و لوسیون های نسخه ای ضد التهاب و ضد قارچ مهم ترین درمان دارویی درماتیت سبورئیک هستند. خیلی از انتخاب های درمانی برای درماتیت سبورئیک…
بیماری خارش شناگران نوعی راش خارش دار است که بعد از شنا ایجاد می شود. خارش شناگران در دریاچه ها و حوضچه های آب شیرین شایع است. بیماری خارش شناگران ناشی از انگل هایی است که در خون آبزیان نزدیک دریاچه ها یا حوضچه ها زندگی می کنند. خارش شناگر به ندرت می تواند عارضه ای را به دنبال داشته باشد اما پوست شما می تواند در اثر ایجاد خراش عفونی شود. خارش شناگران ظرف یک هفته از بین می رود. اما خارش را می توان با کرم های آنتی هیستامین برطرف کرد.
بیماری تینه آ ورسیکالر نوعی عفونت قارچی پوست می باشد. بیماری تینه آ ورسیکالر به عنوان پیتریازیس ورسیکالر نیز شناخته می شود. از عوارض بیماری تینه آ ورسیکالر می توان به وجود لکه های تغییر رنگ یافته روی تنه و شانه ها اشاره کرد. قارچ تینه آ ورسیکالر با استفاده از فرآورده های موضعی و خوراکی ضد قارچ درمان می شود. حتی بعد از درمان، احتمال عود بیماری تینه آ ورسیکالر وجود خواهد داشت.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه