ملاسما نوعی مشکل شایع پوستی می باشد که لک های قهوه ای تا خاکستری- قهوه ای روی صورت ایجاد می کند. اگر چه علت دقیق ملاسما یا لک حاملگی مشخص نیست اما فاکتورهایی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از قرص های کنترل بارداری و برخی لوازم بهداشتی پوست می تواند در ایجاد لک ملاسما دخالت داشته باشد. بنابراین برای پیشگیری از ملاسما استفاده روزانه و صحیح از ضد آفتاب ها اقدامی اساسی می باشد.
ضایعات پلی مورف نوری راش هایی هستند که در اثر تماس با نور خورشید در افرادی ایجاد می شوند که به نور حساسیت دارند (حساسیت به نور خورشید). این راش ها معمولا به صورت بثورات قرمز و ریز و یا لکه های پوستی کمی برجسته مشخص می شوند. علت دقیق ایجاد ضایعات پلی مورف شناخته شده نیست. ضایعات نوری پلی مورف معمولا بدون ایجاد اسکار ظرف ده روز از بین می رود. افرادی با راش های شدید و مداوم ممکن است برای درمان حساسیت به نور خورشید به درمان دارویی نیاز داشته باشند.
پورفیری گروهی از اختلالات را شامل می شود که منجر به ساخت بیش از حد ترکیبی به نام پورفیرین در بدن می شود. پورفیری به دو دسته پورفیری حاد و پورفیری پوستی تقسیم می شود. پورفیری حاد سبب علائمی در سیستم عصبی می شود. پورفیری پوستی علائم پوستی مانند حساسیت به نور خورشید را به دنبال دارد. درمان حملات پورفیری حاد متمرکز بر درمان سریع علائم و پیشگیری از عوارض می باشد. درمان پورفیری پوستی متمرکز بر کاهش قرار گرفتن در برابر محرک هایی مانند نور خورشید و کاهش مقدار پورفیرین در بدن می باشد.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه