مخملک نوعی بیماری باکتریایی می باشد که در افراد مبتلا به گلو درد ایجاد می شود. عوارض پوستی مخملک بسیار مشخص می باشد. مخملک در کودکان 5 تا 15 ساله شایع است. تب بالا، راش مخملک و مشکلاتی در بلعیدن برخی از علائم مخملک می باشد. راه انتقال مخملک از طریق قطرات خارج شده از طریق سرفه و عطسه فرد بیمار می باشد. راه درمان مخملک استفاد از آنتی بیوتیک هاست هم چنین از داروهایی مانند استامینوفن نیز برای کاهش تب استفاده می شود.
در بیماری فولیکولیت، فولیکول ها در اثر عامل باکتریایی قارچی و یا ویروسی عفونی و ملتهب می شوند. جوش های سر سفید یا قرمز پیرامون فولیکول های مو، پوست ملتهب و قرمز، خارش و سوزش پوست از مهم ترین علائم فولیکولیت هستند. انواع فولیکولیت می تواند شامل فولیکولیت سطحی یا فولیکولیت عمیق باشد و این بستگی به میزان آلوده شدن فولیکول مو دارد. درمان فولیکولیت به کمک کرم، شامپو و قرص هایی که برطرف کننده عفونت و کاهنده التهاب هستند صورت می گیرد.
عفونت استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین یا MRSA ناشی از نوعی از باکتری استافیلوکوک می باشد که نسبت به بسیاری از آنتی بیوتیک های به کار رفته در درمان عفونت استافیلوکوکی مقاوم است. انواع مختلفی از استافیلوکوک وجود دارد. این باکتری ها عموما روی پوست و یا در بینی زندگی می کنند و معمولا بی ضرر هستند مگر آن که از طریق برش یا زخم وارد بدن شوند. عفونت های استافیلوکوکی عموما با توده های قرمز دردناک و متورم آغاز می شوند. عمده ترین روش درمان استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین استفاده از آنتی بیوتیک می باشد.
زرد زخم عفونت پوستی مسری است که عمدتا نوزادان یا کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. به صورت زخم های قرمز بر صورت، مخصوصا اطراف بینی و دهان، دست ها و پاها مشخص می شود. این زخم ها به سرعت پاره شده و به مدت چند روز ترشح چرکی دارد و سپس شکاف های زرد-قهوه ای ایجاد می کند. شامل دو نوع تاولی و اریتما است. استفاده از پماد یا کرم آنتی بیوتیک راههای درمان زرد زخم هستند که مستقیما روی زخم ها مالیده می شوند. استفاده از بانداژی غیر چسبنده در نواحی آلوده از انتشار زخم ها جلوگیری…
تب منقوط کوه های راکی نوعی عفونت باکتریایی می باشد که در اثر ناقل کنه منتقل می شود. علائم اولیه بیماری تب منقوط کوه های راکی مانند تب، لرز، سردرد، درد ماهیچه ای و بی قراری شبیه بسیاری از بیماری ها می باشد. چند روز بعد راش های قرمز روی مچ ها و آرنج ظاهر می شود. التهاب مغز، قلب یا ریه ها و حتی مرگ از عوارض تب منقوط کوه های راکی محسوب می شود. درمان به موقع با آنتی بیوتیک ها در رفع تب منقوط کوه های راکی موثر است.
بیماری لایم بیماری است که عمدتا توسط باکتری بورلیا بورگدورفری منتقل می شود. ضایعه جلدی مشخص کننده بیماری لایم اریتم مهاجر نام دارد. بیماری لایم می تواند بسیاری از ارگان ها را تحت تاثیر قرار دهد و علایم بیماری لایم به صورت مرحله ای تظاهر می کند. آنتی بیوتیک ها عموما برای درمان بیماری لایم به کار می رود. هر چه درمان بیماری لایم به موقع انجام شود نتایج مطلوب تر خواهد بود.
بلفاریت پلک عموما زمانی رخ می دهد که غدد چربی کوچک که نزدیک به پایه مژه ها قرار دارند مسدود می شود و منجر به تحریک، قرمزی، سوزش و اشک ریزی می شوند. بیماری مزمن و غیر مسری است. عفونت باکتریایی، اختلال در غدد چربی، آلرژی و... از دلایل ایجاد آن هستند. بررسی چشم ها و در مواردی نمونه برداری از چربی و پوسته روی پلک برای تشخیص بکار می روند. آنتی بیوتیک ها ضد التهاب ها سروب کنده های سیستم ایمنی و درمان شرایط زمینه ای در درمان بلفاریت بکار می روند. شستشو پلک ها با آب گرم و…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه