کارسینوم یا سرطان سلول سنگفرشی پوست، نوعی سرطان شایع پوستی است که در اثر مواجه بیش از حد با تابش فرابنفش خورشید یا در اثر استفاده از دستگاه های برنزه کننده ایجاد می شود. از جمله علائم سرطان سلول سنگفرشی زخم های قرمز رنگ همراه با پوست خشن، تکه های برجسته و قرمز شبه زگیل در کانال مقعد یا در ناحیه تناسلی می باشد. روش های درمانی مختلفی برای درمان سلول سنگفرشی وجود دارد که پزشک متناسب با شرایط شما یکی از آن ها را انتخاب خواهد کرد.
اکتینیک کراتوز تکه های پوستی خشک و خشن به رنگ صورتی، قرمز و یا قهوه ای می باشد که معمولا کمتر از 2،5 سانتی متر ضخامت دارد.اکتینیک کراتوز در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش شدید و مستمر حاصل از خورشید و یا تخت های سولار ایجاد می شود. برای درمان اکتینیک کراتوز می توانید از درمان دارویی و یا فتودینامیک تراپی و حتی جراحی استفاده نمایید.
کارسینوم سلول مرکل نوعی سرطان پوستی است و به سرعت رشد می کند و علت دقیق کارسینوم مرکل مشخص نیست از جمله دلایل کارسینوم مرکل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، سیستم ضعیف بدن و سابقه به ابتلا به سرطان پوست می باشد و از جمله راه های درمان کارسینوم سلول مرکل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی می باشد.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه