تشخیص سرطان دهانه رحم با انجام چندین روش صورت می گیرد که تشخیص سرطان دهانه رحم با معاینه لگن و تشخیص سرطان دهانه رحم با پاپ اسمیر نمونه ای از راههای تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد. همچنین استفاده از کولپوسکوپی و بیوپسی نیز در تشخیص سرطان دهانه رحم کاربرد دارد.  

دروانا: 

 تشخیص سرطان دهانه رحم

دهانه رحم یا سرویکس به بخش پایینی رحم اشاره دارد. رحم ارگانی شبیه به گلابی می باشد که جنین در آن رشد می کند. دهانه رحم بین واژن و رحم قرار دارد. سرطان دهانه رحم معمولا در طول زمان ایجاد می شود. قبل از مشخص شدن سرطان دهانه رحم تغییراتی در سلول های دهانه رحم روی می دهد که آن را دیسپلازی می نامند. در طول زمان این تغییرات سلولی به سرطان دهانه رحم تبدیل می شود و به بخش های عمیق تر دهانه رحم و نواحی اطراف منتشر می گردد. احتمال بروز سرطان دهانه رحم در کودکان بسیار نادر است.

عواملی که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد فاکتور خطر  یا هشدارهای سرطان دهانه رحم نام دارد. داشتن فاکتور خطر سرطان دهانه رحم به معنی مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم نمی باشد، همچنین عدم داشتن فاکتورهای خطر نیز به این معنی نخواهد بود که شما هرگز به سرطان دهانه رحم مبتلا نخواهید شد. فاکتورهای خطر سرطان دهانه رحم عبارت است از:

  • آلوده شدن به عفونت ویروسی پاپیلومای انسانی. ابتلا به این عفونت مهم ترین فاکتور خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم می باشد. در صورت ابتلا به عفونت اچ پی وی عواملی مانند سیگار کشیدن و استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی به مدت طولانی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. عواملی مانند اختلال در سیستم ایمنی یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی احتمال ابتلا به اچ پی وی را افزایش می دهد. ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند اچ آی وی احتمال ابتلا به این ویروس را افزایش می دهد. داشتن رفتارهای جنسی پر خطر نیز از فاکتورهای خطر ابتلا به اچ پی وی می باشد.
  • قرار گرفتن در معرض ماده ای به نام diethylstilbestrol یا DESدر زمان جنینی در رحم مادر

روش های تشخیص سرطان دهانه رحم چیست؟

راههای تشخیص سرطان دهانه رحم عبارت است از:

  • تشخیص سرطان دهانه رحم با معاینه فیزیکی با استفاده از معاینه فیزیکی وضعیت کلی سلامت و علائم غیر معمول مورد توجه قرار خواهد گرفت و این اولین قدم در تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد.
  • تشخیص سرطان دهانه رحم با معاینه لگن: معاینه واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و مقعد از مواردی است که در معاینه لگن بررسی می شود. با استفاده از اسپکولوم واژن و دهانه رحم به منظور بررسی علائم ناهنجار معاینه می شوند. در حین معاینه لگن ممکن است پاپ اسمیر انجام شود. تشخیص سرطان دهانه رحم با پاپ اسمیر انجام می شود. به هنگام معاینه لگن متخصص زنان با استفاده از دستکش و لوبریکاسیون مناسب یکی از دستان خود را داخل واژن فرو می کند و دست دیگر خود را روی شکم قرار داده و سپس اندازه، شکل، موقعیت رحم و تخمدان ها را بررسی می کند.
  • تشخیص سرطان دهانه رحم با پاپ اسمیر: تشخیص سرطان دهانه رحم با پاپ اسمیر انجام می شود. برای انجام پاپ اسمیر سلول های سطح واژن و دهانه رحم نمونه برداری می شود. به هنگام انجام پاپ اسمیر از برسی کوچک استفاده شده تا سلول های دهانه رحم و واژن به آرامی خراشیده شوند. سپس سلول های جمع آوری شده زیر میکروسکوپ بررسی می شوند تا وجود هر گونه ناهنجاری مشخص گردد.
  • تست ویروس پاپیلومای انسانی و تشخیص سرطان دهانه رحم: با استفاده از این تست دی ان آ و یا آر ان آ برخی سویه های ویروس اچ پی وی تشخیص داده می شود. نمونه جمع آوری شده به منظور بررسی نوعی از اچ پی وی مورد بررسی قرار می گیرند که در ایجاد سرطان دهانه رحم دخالت دارد. بخشی از نمونه جمع آوری شده در تست پاپ اسمیر به منظور بررسی عفونت اچ پی وی به کار می رود. انجام تست اچ پی وی به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم می تواند همراه با پاپ اسمیر انجام شود.
  • کورتاژ اندوسرویکال و تشخیص سرطان دهانه رحم: این روش که برای تشخیص سرطان دهانه رحم کاربرد دارد شامل نمونه برداری از کانال دهانه رحم با استفاده از ابزاری شبیه به قاشق می باشد. نمونه های به دست آمده به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم زیر میکروسکوپ بررسی خواهد شد. این روش معمولا همراه با کولپوسکوپی انجام می گیرد.
  • کولپوسکوپی و تشخیص سرطان دهانه رحم: در این روش که برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود از ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بررسی واژن و دهانه رحم استفاده می گردد تا نواحی غیر نرمال بررسی گردد. کولپوسکوپ ابزاری بزرگ کننده مجهز به نور می باشد.
  • بیوپسی و تشخیص سرطان دهانه رحم: اگر سلول های غیر نرمال در نتیجه پاپ اسمیر مشاهده شود در آن صورت برای بررسی احتمال سرطان دهانه رحم نمونه برداری انجام خواهد شد. نمونه برداری از سلول های دهانه رحم انجام شده و زیر میکروسکوپ بررسی می گردد. نمونه برداری های کوچک در مطب متخصص زنان انجام می شود اما در مواردی که قرار است سطح بیشتری از بافت دهانه رحم برداشته شود نیاز به مراجعه به امکانات بیمارستانی وجود دارد.

 

 

برگرفته از: وبسایت https://www.cancer.gov

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه