غربالگری سندرم داون با استفاده از آزمایش خون و سونوگرافی در بارداری انجام می شود. در این مقاله مروری بر زمانبندی انجام غربالگری سندرم داون خواهیم داشت.

دروانا: 

سندرم داون نوعی نقص ژنتیکی می باشد که سبب عقب افتادگی ذهنی و مشکلات قلبی در فرد می گردد. کودکان مبتلا به سندرم داون چهره گرد و چشمان بادامی شکل دارند. توانایی یادگیری افراد مبتلا به سندرم داون متغیر می باشد و درجات عقب افتادگی ذهنی در آن ها مختلف است.

با افزایش سن خانم ها هنگام بارداری، احتمال بروز سندرم داون افزایش می یابد. احتمال وقوع سندرم داون در جنین مادرانی که هنگام بارداری زیر 30 سال دارند 1 مورد از از 1000 بارداری است. اما این آمار در صورت بارداری بالای 35 سال 1 مورد از هر 400 بارداری است. تست غربالگری سندرم داون در بارداری با هدف تشخیص زودهنگام این اختلال انجام می گردد. تست غربالگری سندرم داون شامل آزمایش خون و سونوگرافی می باشد. البته تست های تشخیصی دیگری نیز وجود دارد. آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی جنین که CVS نامیده می شود متمرکز بر بررسی تغییرات غیر نرمال در سلول های جنین می باشد. این سلول ها با استفاده از سوزن از کیسه آب یا جفت نمونه برداری می شوند. سوزن ممکن است از طریق شکم و یا واژن وارد گردد. تعداد اندکی از خانم های بارداری که این تست ها را انجام می دهند ممکن است دچار سقط خود به خودی جنین شوند. در ادامه بیشتر به جزئیات تست هایی که به منظور غربالگری سندرم داون انجام می شود می پردازیم:

  • غربالگری سندرم داون (سونوگرافی NT): این تست غربالگری سندرم داون در هفته 11 تا 14 بارداری انجام می شود و در آن مقدار مایع زیر پوست پشت گردن جنین اندازه گیری می شود.
  • غربالگری سندرم داون (سونوگرافی NT و آزمایش خون): درهفته 9 تا 14 بارداری اسکن NT همراه با آزمایش خون که در آن دو مارکر خونی اندازه گیری می شود در تشخیص 8 تا 9 مورد از 10 مورد جنین مبتلا به سندرم داون موثر می باشد. همچنین ممکن است اسکن NT همراه با دو آزمایش خون برای غربالگری سندرم داون انجام شود. اولین آزمایش خون در هفته 10 تا 13 انجام می شود و دومین آزمایش خون تست چهارگانه می باشد که در هفته 15 تا 20 بارداری انجام می شود. سپس نتایج هر سه آزمایش یکی شده و بر این اساس دقت تشخیص سندرم داون 9 مورد از هر 10 مورد می باشد.
  • غربالگری سندرم داون (آزمایش خون): ممکن است برای غربالگری سندرم داون دو آزمایش خون انجام شود. اولین آزمایش خون در هفته 10 تا 13 انجام می شود و دومین آزمایش خون تست چهار گانه است که درهفته 15 تا 20 بارداری انجام می شود. مجموع نتایج این تست در تشخیص سندرم داون دقتی در حدود 8 مورد از هر 10 مورد دارد. این رویکرد نیز جدید می باشد. در رویکردی دیگر تست سه گانه در هفته 15 تا 20 بارداری انجام شده و در آن 3 مارکر متفاوت در خون اندازه گیری می شود. دقت این تست در غربالگری سندرم داون 5 تا 6 مورد از هر 10 جنین می باشد. همچنین ممکن است تست چهارگانه برای غربالگری سندرم داون در هفته ای 15 تا 20 بارداری انجام شود و در آن چهار مارکر متفاوت خونی اندازه گیری شود. دقت این تست در غربالگری سندرم داون 7 مورد از هر 10 جنین می باشد.
  • غربالگری سندرم داون (نمونه برداری از پرزهای جفتی جنین و آمنیوسنتز): نمونه برداری از پرزهای جفتی جنین در هفته 10 تا 13 بارداری انجام می شود و آمنیوسنتز نیز در هفته 15 تا 20 بارداری انجام می گردد.
برگرفته از: وبسایت http://www.midwife.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.