حاملگی مولار چیست؟ حاملگی مولار عارضه بارداری است که به تولد منتج نخواهد شد. روش تشخیص حاملگی مولار معاینه فیزیکی، آزمایش خون و سونوگرافی است. درمان حاملگی مولار شامل اتساع و کورتاژ همچنین هیسترکتومی می باشد.

دروانا: 

حاملگی مولار یا مول هیداتی فرم عارضه نادر بارداری است که مشخصه آن رشد غیر نرمال تروفوبلاست ها می باشد، سلول هایی که به طور معمول در جفت رشد می کنند. انواع حاملگی مولار عبارت است از حاملگی مولار کامل و حاملگی مولار ناقص. در حاملگی مولار کامل بافت جفت غیر نرمال و متورم می باشد و ظاهری شبیه به کیست های پر از مایع دارد. تشکیل بافت جفت در این نوع حاملگی مشاهده نمی شود. در حاملگی مولار ناقص بافت جفت نرمال است اما تشکیل جفت غیر نرمال می باشد. در این شرایط ممکن است جنینی ایجاد شود اما این جنین قادر به زنده ماندن نخواهد بود و معمولا در اوایل بارداری سقط روی می دهد. حاملگی مولار می تواند عوارض جدی و خطرناکی مانند ابتلا به فرم نادری از سرطان را به دنبال داشته باشد که این شرایط به درمان فوری نیاز خواهد داشت.

علائم حاملگی مولار چیست؟

علائم حاملگی مولار در ابتدا شبیه به بارداری نرمال می باشد اما اغلب موارد حاملگی مولار علائم مخصوصی به دنبال دارد:

 • خونریزی واژینال در طول سه ماهه اول بارداری
 • تهوع و استفراغ شدید
 • دفع واژینال کیست هایی شبیه به دانه انگور
 • فشار یا درد در ناحیه لگن

اگر علائم حاملگی مولار را تجربه می کنید با متخصص زنان خود مشورت کنید. سایر علائم حاملگی مولار عبارت است از:

 • رشد سریع رحم
 • افزایش فشار خون
 • پره اکلامپسی (شرایطی که در آن فشار خون افزایش می یابد و دفع پروتئین در ادرار وجود دارد. این شرایط معمولا بعد از هفته بیستم بارداری ایجاد می گردد.)
 • کیست های تخمدانی
 • آنمی
 • هایپرتیروئیدیسم یا پرکاری تیروئید

علت حاملگی مولار

علت حاملگی مولار تخمکی است که به طور غیر نرمال لقاح یافته است. سلول های انسانی به طور نرمال حاوی 23 جفت کروموزوم می باشند. در هر جفت کروموزوم یک کروموزوم از پدر و یکی از مادر به ارث می رسد. در حاملگی مولار کامل یک تخمک تهی با یک یا دو اسپرم تلقیح می یابد و همه مواد ژنتیکی از پدر به ارث می رسد. در این شرایط کروموزوم های حاصل از تخمک مادر از دست رفته یا غیر فعال می شود اما کرموزوم های پدر دو برابر می شود. در حاملگی مولار ناقص کروموزوم های مادر باقی می ماند اما کروموزوم های پدر دو برابر می شود. در نتیجه جنین به جای 46 کروموزوم دارای 69 کروموزوم خواهد بود. این اتفاق زمانی روی می دهد که دو اسپرم یک تخمک را بارور کنند در نتیجه کپی بیشتری از ترکیبات ژنتیکی پدر وجود دارد.

 تشخیص حاملگی مولار در 1 مورد از هر 1000 بارداری داده می شود. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که با حاملگی مولار مرتبط می باشد:

 • سن مادر: احتمال بروز حاملگی مولار در خانم های بالای 35 سال یا افراد زیر 20 سال شایع می باشد.
 • سابقه قبلی در حاملگی مولار: اگر تشخیص حاملگی مولار یک بار در مورد شما داده شده باشد در آن صورت احتمال بروز حاملگی مولار دیگری نیز وجود خواهد داشت.

خطرات حاملگی مولار

بعد از برداشت بافت حاصل از حاملگی مولار، بافت مولار همچنان ممکن است باقی مانده و رشد کند. این عارضه در 15 تا 20 درصد حاملگی های مولار کامل و 5 درصد حاملگی های مولار ناقص روی می دهد. یکی از علائم این عارضه افزایش مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان می باشد. در برخی موارد بافت هیداتی فرم به لایه های میانی دیواره رحم نفوذ می کند و سبب ایجاد خونریزی واژینال می گردد. این عارضه معمولا به طور موفقیت آمیزی با استفاده از شیمی درمانی برطرف می گردد. گزینه دیگری که برای درمان این عارضه وجود دارد انجام هیسترکتومی می باشد. به ندرت رشد بافت مولار منجر به ایجاد سرطان می گردد، سرطانی که به سایر ارگان ها منتشر می شود.

پیشگیری از حاملگی مولار

اگر شما سابقه حاملگی مولار داشته باشید باید پیش از باردار شدن مجدد متخصص زنان خود را در جریان قرار دهید. معمولا توصیه می شود برای باردار شدن بعد از تجربه حاملگی مولار حدود شش ماه تا یک سال منتظر بمانید. البته ریسک عود حاملگی مولار اندک می باشد اما در مورد خانم هایی که سابقه آن را داشته اند این احتمال بیشتر می باشد. در بارداری های بعدی متخصص زنان برای مانتیور شرایط سونوگرافی هایی را انجام خواهد داد تا از روند رشد نرمال جنین اطمینان حاصل کند.

روش تشخیص حاملگی مولار

به منظور تشخیص حاملگی مولار ابتدا آزمایش خون انجام می شود تا مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان اندازه گیری شود. این هورمون با نام هورمون بارداری شناخته می شود. همچنین انجام سونوگرافی نیز توصیه می گردد. با استفاده از سونوگرافی امواج صوتی با فرکانس بالا مستقیما با بافت شکم در تماس قرار می گیرند. در اوایل بارداری لوله های فالوپ و رحم به واژن نزدیک ترند تا سطح شکم. در هفته نهم بارداری حاملگی مولار کامل تشخیص داده می شود (زمان تشخیص حاملگی مولار). در نتیجه سونوگرافی حاملگی مولار کامل موارد زیر مشهود است:

 • عدم وجود رویان یا جنین
 • عدم وجود مایع آمنیوتیک
 • کیست های تخمدانی
 • کیست های ضخیم ناشی از جفت که فضای رحم را پر می کند

با استفاده از سونوگرافی در حاملگی مولار شاهد موارد زیر خواهیم بود:

 • محدود شدن رشد جنین
 • کاهش مقدار مایع آمنیوتیک
 • وجود جفت کیستیک ضخیم

اگر تشخیص حاملگی مولار داده شود، در آن صورت موارد زیر بررسی خواهد شد:

درمان حاملگی مولار

    حاملگی مولار نمی تواند به تولد منتج گردد. برای پیشگیری از خطرات حاملگی مولار بافت غیر نرمال جفت باید خارج گردد. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می باشد:

 • اتساع و کورتاژ: برای درمان حاملگی مولار متخصص زنان با استفاده از روشی به نام اتساع و کورتاژ اقدام به برداشت بافت مولار از رحم خواهد کرد. اتساع و کورتاژ عملی سرپایی است که معمولا در بیمارستان انجام می شود. در طول این روش بیمار بیهوشی جنرال یا موضعی دریافت خواهد کرد. سپس با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم معاینه لگن انجام شده و دهانه رحم بررسی می شود. در ادامه دهانه رحم متسع شده و بافت داخل رحم با استفاده از دستگاه خلا برداشته می شود.
 • هیسترکتومی: به ندرت ممکن است احتمالی برای سرطانی شدن وجود داشته باشد در این شرایط اگر تمایلی به باردار شدن در آینده وجود نداشته باشد رحم با استفاده از هیسترکتومی خارج می گردد.
 • مانتیور مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان: بعد از برداشت بافت رحم مقدار هورمون بارداری به طور مرتب اندازه گیری خواهد شد تا مقدار آن به حد نرمال برسد. اگر مقدار این هورمون همچنان بالا باقی بماند در آن صورت نیاز به درمان های بیشتر وجود خواهد داشت.

از آنجاییکه مقدار هورمون گنادوتروپین انسانی در بارداری نرمال افزایش می یابد متخصص زنان به شما توصیه خواهد کرد تا قبل از اقدام مجدد برای بارداری شش تا دوازده ماه منتظر بمانید. در این دوران باید از روش های موثری برای کنترل بارداری استفاده کنید.

 برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه