آیا بارداری بعد از 35 سالگی را در نظر دارید؟ در مقاله پیش رو به عوارض بارداری در سن بالا و خطراتی مانند ابتلا به دیابت بارداری می پردازیم همچنین پاسخ این پرسش نیز بررسی خواهد شد که چگونه در سن بالا باردار شویم.

دروانا: 

 بارداری بعد از 35 سالگی

بارداری در سن بالا خطرات و عوارضی را در پی دارد. از عوارض بارداری در سن بالا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش تعداد تخمک ها در سنین بالا یکی از عوارض بارداری در سن بالا می باشد. کاهش تعداد تخمک ها در سنین بالا زمان لازم برای باردار شدن را طولانی می سازد. بارداری بعد از 35 سالگی به این معنا است که تخمک ها به سادگی سنین پایین تر بارور نخواهند شد. اگر تلاش برای بارداری بعد از 35 سالگی بیش از شش ماه به طول انجامد این بدان معنا خواهد بود که باید به متخصص نازایی مراجعه کنید.
 • چند قلو شدن از عوارض بارداری در سن بالا محسوب می شود. بارداری در سن بالا احتمال دو قلو شدن را افزایش می دهد زیرا تغییرات هورمونی سبب آزاد شدن چندین تخمک به طور همزمان می گردد. استفاده از تکنیک های کمک باروری مانند ای وی اف نیز احتمال چند قلو شدن بارداری در سن بالا را تشدید می کند.
 • احتمال ابتلا به دیابت دوران بارداری از عوارض بارداری در سن بالا تلقی می شود. این نوع دیابت در دوران بارداری روی می دهد و بارداری در سن بالا احتمال وقوع آن را تقویت می کند. در این شرایط کنترل مرتب قند خون، رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی بسیار اهمیت دارد. در برخی موارد نیاز به مصرف دارو وجود دارد. دیابت دوران بارداری در صورت عدم درمان سبب رشد نامناسب جنین می گردد و خطر بروز آسیب حین زایمان را افزایش می دهد. دیابت بارداری با احتمال زایمان زودرس و افزایش فشار خون در بارداری همراه است، همچنین احتمال بروز عوارضی وجود دارد که خطراتی را برای نوزاد به همراه خواهد داشت.
 • افزایش فشار خون در دوران بارداری از عوارض بارداری در سن بالا شمرده می شود. تحقیقات نشان می دهد افزایش فشار خون در دوران بارداری در بین زنان مسن تر شایع می باشد. متخصص زنان در این دوران فشار خون شما را مرتب اندازه گیری کرده و روند رشد جنین را مانیتور می کند. در این شرایط باید به طور مکرر به ملاقات متخصص زنان و زایمان بروید تا از بروز عوارض بارداری در سن بالا اجتناب گردد.
 • کاهش وزن جنین حین تولد و زایمان زودرس از دیگر عوارض بارداری در سن بالا می باشد. تولد نارس از شرایط دشوار پزشکی می باشد که به مراقبت های خاص نیازمند خواهد بود.
 • نیاز به انجام سزارین از عوارض بارداری در سن بالا می باشد. بارداری در سن بالا احتمال بروز عوارض مرتبط با بارداری را به همراه دارد که ممکن است منجر به انجام زایمان سزارین شود. یکی از شرایطی که انجام سزارین را ضروری می سازد انسداد دهانه رحم توسط جفت می باشد.
 • خطر ناهنجاری های کروموزومی از دیگر عوارض بارداری در سن بالا محسوب می شود. نوزادان متولد شده از مادران مسن بیشتر در خطر تجربه مشکلاتی مانند سندرم داون قرار دارند و این از مشکلات بارداری در سن بالا می باشد. 
 • احتمال از دست رفتن بارداری از عوارض بارداری در سن بالا می باشد. احتمال بروز مشکلاتی مانند سقط یا مرده زایی از مشکلاتی است که در اثر بارداری در سن بالا روی می دهد. تحقیقات نشان می دهد که کاهش کیفیت تخمک با افزایش سن، همزمان با بروز مشکلاتی مانند افزایش فشار خون و دیابت احتمال سقط را در پی خواهد داشت. متخصص زنان  و زایمان در هفته های آخر بارداری وضعیت سلامت جنین را به طور مرتب مانیتور خواهد کرد.

هنوز به درستی روشن نیست اما برخی تحقیقات نشان می دهد سن مردان نیز در زمان آبستن شدن در داشتن بارداری سالم دخالت دارد.

برای پیشگیری از بروز عوارض بارداری در سن بالا انتخاب های سالمی برای خود ایجاد کنید:

مراقبت از خویشتن بهترین راه برای پیشگیری از بروز عوارض بارداری در سن بالا می باشد. به منظور پیشگیری از مشکلات بارداری در سن بالا توجه به نکات زیر سودمند خواهد بود:

 • قبل از بارداری با متخصص زنان ملاقات کنید: با متخصص خود در مورد وضعیت سلامتی و انتخاب های موثری که می توانید در زندگی خود ایجاد کنید مشورت نمایید. مشورت با متخصص زنان شما را در افزایش شانس لقاح یاری خواهد کرد و چنانچه در باردار شدن مشکل داشته باشید، تکنیک های کمک باروری را به شما توصیه خواهد کرد.
 • مراقبت های پریناتال را دریافت کنید: در صورت وقوع بارداری، به منظور پیشگیری از عوارض بارداری در سن بالا مراقبت های پریناتال را دنبال کنید. به این ترتیب علائم نگران کننده زودهنگام تشخیص و پیگیری خواهد شد.
 • مکمل های ضروری را دریافت کنید: در طول بارداری به منظور پیشگیری از عوارض بارداری در سن بالا از مکمل های حاوی فولیک اسید، ویتامین دی، آهن و کلسیم استفاده کنید. مصرف مکمل های پریناتال از قبل بارداری ضرورت دارد تا احتمال مشکلات بارداری در سن بالا کاهش یابد.
 • اضافه وزن مناسبی دریافت کنید: اضافه وزن مناسب سلامت جنین را تامین خواهد کرد. برای یافتن بهترین مقدار اضافه وزن با متخصص زنان مشورت کنید.
 • فعالیت خود را حفظ کنید: داشتن فعالیت فیزیکی منظم سطح انرژی شما را افزایش داده و وضعیت سلامت شما را بهبود می بخشد. همچنین شما را برای وضع حمل و زایمان مناسب آماده خواهد کرد. قبل از آغاز ورزش های مناسب بارداری با متخصص زنان خود مشورت کنید.
 • از مصرف مواد مخدر اجتناب کنید: مصرف الکل، تنباکو و داروهای مخدر احتمال بروز عوارض بارداری در سن بالا را تشدید خواهد کرد.
 • تست های ضروری دوران پریناتال را بشناسید: در مورد انجام برخی غربالگری ها مانند cfDNA با متخصص زنان خود مشورت کنید. این تست غربالگری روشی برای بررسی احتمال برخی ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون، تریزومی 13 و تریزومی 18 می باشد. تست های تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای جنینی و آمنیوسنتز نیز اطلاعاتی را در مورد ناهنجاری های کروموزومی فراهم می کند. اما انجام این تست ها احتمال اندک سقط را به دنبال خواهد داشت. پزشک در مورد اهمیت انجام این تست بر اساس شرایط تصمیم گیری خواهد کرد.
دکتر آرزو احمدی

دکتر آرزو احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دکتر آرزو احمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دارای 13 سال سابقه تخصصی پزشکی در حوزه زنان می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر آرزو احمدی
برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه