بیماری تروفوبلاستیک بارداری مجموعی از تومورها می باشد که از سلول های سازنده جفت منشا می گیرند. در مقاله پیش رو به تعریف بیماری تروفوبلاستیک بارداری و انواع بیماری ترفوبلاستیک بارداری می پردازیم.

دروانا: 

 بیماری تروفوبلاستیک بارداری چیست؟

بیماری تروفوبلاستیک بارداری شامل مجموعی از تورموها می باشد که در داخل رحم قرار دارند. بیماری تروفوبلاستیک بارداری از سلول هایی آغاز می شود که به طور نرمال در دوران بارداری در جفت قرار دارد. بیماری تروفوبلاستیک بارداری در لایه ای از سلول ها به نام تروفوبلاست ایجاد می شود که به طور نرمال اطراف رویان را می پوشاند. در اغلب موارد بیماری تروفوبلاستیک بارداری سرطانی نیست و به بافت های عمقی تر تهاجمی نخواهد کرد یا به سایر بخش های بدن منتشر نمی شود. اما در برخی موارد بیماری تروفوبلاستیک بارداری ممکن است بدخیم و سرطانی باشد.GTD یا بیماری تروفوبلاستیک حاملگی در توصیف گروهی از بیماری ها که با پرولیفراسیون تروموبلاستی غیر طبیعی مشخص می شوند، استفاده می شود که موجب افزایش غیر طبیعی سطح HCG می گردد. بیماری تروفوبلاستیک بارداری به دو نوع مولی هیدراتی فرم (وجود پرزهای جفتی) و متوبلاسم تروفوبلاستیک غیر مولی (فاقد پرز) تقسیم می شود. نوع اول بیماری خود به دو دسته ناقص و کامل تقسیم می شود که بدخیم بوده به داخل بافت رحم نفوذ می کند و توانایی متاستاز به نواحی خارج رحم را دارد و شامل کوریو کارسینوم، تومور تروفوبلاستیک جایگاه جفت، تومور تروفوبلاستیک اپی تلیوئید می باشد. 

انواع بیماری تروفوبلاستیک بارداری

برخی انواع بیمای تروفوبلاستیک بارداری عبارت است از:

از آنجائیکه این مول ها در لایه ماهیچه ای دیواره رحم نفوذ می کنند نمی توان آن ها را با استفاده از اتساع و کورتاژ خارج ساخت. مول های تهاجمی در برخی موارد بدون درمان از بین می روند اما در بیشتر موارد به درمان نیاز دارند.

  • کوریوکارسینوما: کوریوکارسینوما فرم بدخیم بیماری تروفوبلاستیک بارداری می باشد که به سرعت رشد کرده و به ارگان های فراتر از رحم نیز منتشر می یابد. 
  • تومورهای تروفوبلاستیک جایگاه جفت (PSSt): این نوع از بیماری تروفوبلاستیک شیوع چندانی ندارد و در اثر جایگزینی جایگاه جفت ایجاد شده است. درمان این بیماری برداشتن رحم می باشد.
  • تومور تروفوبلاستیک اپیتلوئید:  به صورت ندولار رشد می کند و درمان اصلی آن برداشتن رحم می باشد. در 1/4 موارد متاستاز اتفاق می افتد که نیاز به شیمی درمانی ترکیبی دارد.گاهی ممکن است کورتاژ و تخلیه رحم نیز برای درمان به کار روند. در مواردی هیسترکتومی نیز می تواند درمان اصلی باشد. در تمام موارد نظارت بر روی سطح HCG ضرورت دارد و بعد از آن میزان این هورمون برای یک سال به صفر یا غیر قابل تشخیص می رسد. در اغلب موارد این نوع از بیماری تروفوبلاستیک بارداری به سایر بخش های بدن منتشر نمی شود. اما به طور کلی ممکن است این تومورها تهاجمی بوده و لایه ماهیچه ای رحم را هدف قرار دهند.

در این بیماری اغلب خانم ها دچار مشکل باروری نمی شوند و پیامد حاملگی آن ها به طور معمول و طبیعی است. نگرانی موجود خطر 2 درصدی ابتلا به بیماری تروفوبلاستیک در حاملگی بعدی است که به انجام سونوگرافی در مراحل اولیه بارداری دارد. 

 

دکتر مهناز نیاکان

دکتر مهناز نیاکان

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دكتر مهناز نياكان جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دارای 8 سال سابقه تخصصی پزشکی در حوزه زنان می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر مهناز نیاکان
برگرفته از: وبسایت https://www.cancer.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.