برای تعیین بهترین زمان بارداری در ماه باید بدانید که داشتن نزدیکی در روز تخمک گذاری شانس بارداری شما را به بیشترین مقدار افزایش می دهد. بنابراین محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود به ما کمک خواهد کرد تا روز تخمک گذاری را تقریب بزنیم. صرف نظر از این که طول چرخه شما چقدر است، تخمک گذاری به طور نرمال حدود 14 روز قبل از آغاز پریود بعدی می باشد. با استفاده از کیت های تخمک گذاری می توانید متوجه شوید چه زمانی از چرخه، قدرت باروری بیشتری دارید.

دروانا: 

 احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر است؟ 

بهترین زمان بارداری در ماه زمانی است که به آن پنجره باروری گفته می شود. طول مدت پنجره باروری شش روز در هر ماه می باشد. در این شش روز تخمک گذاری انجام می شود. تخمک گذاری به معنی آزاد سازی تخمک می باشد.

مدت زمان زنده ماندن تخمک بعد از آزاد شدن چقدر است؟

تخمک از زمانی که آزاد می شود به مدت یک روز زنده خواهد ماند. بنابراین در پاسخ به این سوال که چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟ باید توجه داشت که طول عمر تخمک پس از تخمک گذاری تنها یک روز خواهد بود. اما طول عمر اسپرم در بدن خانم به مدت یک هفته می باشد. بنابراین در پنجره شش روزه ای که تعریف کردیم اسپرم می تواند در رحم منتظر تخمک بماند.

چند روز بعد از پریود تخمک گذاری انجام میشود؟

داشتن نزدیکی در روز تخمک گذاری شانس بارداری شما را به بیشترین مقدار افزایش می دهد. بنابراین محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود به ما کمک خواهد کرد تا روز تخمک گذاری را تقریب بزنیم.

محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود وابسته به فاکتورهای زیر می باشد و محاسبه این زمان می تواند بهترین زمان بارداری در ماه را برای شما مشخص کند:

  • طول مدت چرخه قاعدگی چقدر است؟
  • پریودهای شما چقدر منظم می باشد؟

متوسط چرخه قاعدگی برای افراد 28 روز است. کوتاه ترین بازه برای چرخه قاعدگی 20 روز و طولانی ترین چرخه حدود 40 روز به طول می انجامد.

صرف نظر از این که طول چرخه شما چقدر است، تخمک گذاری به طور نرمال حدود 14 روز قبل از آغاز پریود بعدی می باشد. اگر چرخه پریود شما 28 روزه باشد، بنابراین در روزهای میانه چرخه، تخمک گذاری آغاز خواهد شد که بهترین زمان بارداری در ماه خواهد بود.

زمان تخمک گذاری در پریود نا منظم از ماهی به ماه دیگر متفاوت می باشد و بنابراین پنجره باروری در آن ها ممکن است حدود یک هفته بین هر پریود متغیر باشد.

به همین دلیل بهتر است کمی بیشتر از روزهایی که احتمال تخمک گذاری را در مورد آن ها می دهیم، نزدیکی داشته باشیم. از طرفی داشتن نزدیکی بیشتر سبب می شود کیفیت اسپرم نیز افزایش یابد.

چگونه زمان تخمک گذاری را تشخیص دهیم؟

شما ممکن است نسبت به زمان تخمک گذاری خود آگاه باشید، همچنین ممکن است هرگز متوجه تغییرات خود نباشید. اگر قصد باردار شدن دارید باید توجه بیشتری به علائمی داشته باشید که به هنگام تخمک گذاری در شما مشخص می گردد. تخمک گذاری معمولا سه هفته قبل از زمان آغاز پریود بعدی اتفاق می افتد. در طول مدت تخمک گذاری شما تغییراتی را در خودتان احساس می کنید:

  • افزایش ترشحات مرطوب واژن که به آن مخاط باروری یا fertile mucus گفته می شود
  • احساس ناراحتی اندک در یک طرف شکم
  • تمایل زیاد برای داشتن نزدیکی

یکی از ساده ترین راه ها برای تعیین پنجره باروری توجه روزانه به مخاط دهانه رحم می باشد. تغییر در مخاط دهانه رحم یکی از ساده ترین راه ها برای تعیین بهترین زمان بارداری در ماه می باشد.

آیا داشتن پریودهای نامنظم باردار شدن را دشوارتر می سازد؟

داشتن پریودهای نامنظم لزوما به این معنی نیست که قدرت باروری شما کمتر از کسانی می باشد که پریودهای منظمی دارند. اما اگر پریودهای به شدت نامنظمی دارید باید فورا به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید.

در برخی موارد سیکل های نامنظم قاعدگی به دلیل ابتلا به شرایطی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک و اختلالات تیروئیدی ایجاد می شود. هر دوی این شرایط می تواند بر قدرت باروری شما تاثیر بگذارد. بنابراین بهتر است هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در پریودهایی که بیش از حد نا منظم می باشد تعیین پنجره باروری دشوارتر خواهد بود. بنابراین در این شرایط باید بیشتر متوجه تغییرات مخاط باروری شوید. در دو تا سه روزی که در ناحیه واژن خود احساس رطوبت دارید می توانید نزدیکی داشته باشید.

برخی خانم ها از کیت های تخمک گذاری استفاده می کنند تا زمان باروری را تشخیص دهند. اغلب این کیت ها به گونه ای طراحی شده است که حداکثر مقدار هورمون جسم زرد را اندازه گیری می کند. هورمون جسم زرد یا LH هورمونی است که منجر به آزادسازی تخمک می شود. با استفاده از کیت های تخمک گذاری می توانید متوجه شوید چه زمانی از چرخه، قدرت باروری بیشتری دارید.

https://www.dorvana.com/doctors/obgyn/265-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DA%98%D8%AF%D9%87-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C

دکتر مژده حسینی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر مژده حسيني جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دارای بورد تخصصی و مدرک تکمیلی سونوگرافی زنان و مامایی و عضو انجمن جراحان زنان شیراز می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر مژده حسینی
برگرفته از: وبسایت https://www.babycentre.co.uk

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه