برای رابطه زناشویی بعد از زایمان، قطعا به مدت حداقل دو هفته باید از داشتن نزدیکی به معنای دخول آلت جنسی مردانه اجتناب کنید. در هفته ها یا ماه های بعد از تولد فرزند احتمال کاهش میل جنسی وجود دارد؛ این کاهش ناشی از خشکی واژن بعد از زایمان، هراس از بارداری مجدد و یا استرس مادر بودن است. نیازی نیست تا قبل از داشتن آمادگی کامل اقدام به نزدیکی در دوران شیردهی کنید.

دروانا: 

 رابطه زناشویی در دوران شیردهی

 نزدیکی در دوران شیردهی

خیلی افراد ممکن است توصیه کنند که چهار هفته بعد از زایمان می توانید نزدیکی جنسی را آغاز کنید. برای رابطه زناشویی بعد از زایمان، قطعا به مدت حداقل دو هفته باید از داشتن نزدیکی به معنای دخول آلت جنسی مردانه اجتناب کنید؛ زیرا در طول این زمان شما هنوز در حال خونریزی بعد از زایمان هستید و خطر خونریزی شدید یا عفونت رحم وجود دارد.

چه مدت بعد از سزارین می توان نزدیکی داشت؟

اگر زایمان سزارین انجام داده و بخیه دارید و یا دچار اپیزیوتومی زایمان طبیعی شده اید در این موارد نیز ممکن است به شما توصیه شود تا شش هفته بعد از زایمان از داشتن نزدیکی اجتناب کنید.

بعد از گذشت زمان مناسب می توانید نزدیکی در دوران شیردهی را در صورت داشتن آمادگی انجام دهید.

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان

در هفته ها یا ماه های بعد از تولد فرزند احتمال کاهش میل جنسی وجود دارد. در شش هفته اول بعد از زایمان شما ممکن است احساس خستگی و درد داشته باشید. بدن شما برای بازیابی به استراحت نیاز دارد.

ممکن است لوبریکاسیون طبیعی واژن در چهار تا شش هفته بعد از زایمان کاهش یابد و فرد دچار خشکی واژن بعد از زایمان شود. خشکی واژن در دوران شیردهی یا مدت کوتاهی پس از زایمان عمدتا به دلیل کاهش میزان استروژن در دوران شیردهی است. مادامی که به فرزند خود شیر می دهید خشکی واژن در دوران شیردهی می تواند ادامه داشته باشد. مادامی که دفعات شیردهی شما کاهش می یابد لوبریکاسیون واژن نیز بهتر می شود.

ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که تمایل شما برای داشتن نزدیکی در دوران شیردهی را کاهش دهد. احساس مادر بودن و مسئولیت های جدید ممکن است برای شما با استرس توام باشد. ممکن است به دلیل تغییراتی که در بدن اتفاق افتاده است اعتماد به نفس کمتری برای داشتن رابطه زناشویی در دوران شیردهی داشته باشید. ممکن است از باردار شدن مجدد هراس داشته باشید مخصوصا اگر شیوه جدید پیشگیری را انتخاب کرده باشید. ممکن است به افسردگی بعد از زایمان دچار شده باشید.

آمادگی برای رابطه زناشویی در دوران شیردهی

اگر برای از سر گرفتن نزدیکی آمادگی لازم را ندارید به خودتان کمی فرصت دهید. شما باید به لحاظ فیزیکی و عاطفی خود را برای مراقبت از فرزندتان آماده کنید و نیازی نیست تا قبل از داشتن آمادگی کامل اقدام به نزدیکی در دوران شیردهی کنید.

در برخی موارد ممکن است آمادگی برای انجام نزدیکی در دوران شیردهی را داشته باشید اما از درد آن نگرانید. در صورتی که به مشکلاتی مانند اپیزوتومی زایمان طبیعی دچار شده باشید ممکن است در آن ناحیه بسیار حساس باشید. در برخی موارد این حساسیت به سرعت برطرف می شود. در برخی موارد ممکن است درد و ناراحتی تا ماهها بعد از زایمان ادامه داشته باشد.

زمانی که برای داشتن نزدیکی در دوران شیردهی احساس آمادگی می کنید می توانید پوزیشن های مختلف نزدیکی را امتحان کنید به نحوی که بتوانید مقدار نفوذ آلت مردانه را کنترل کنید. اگر سزارین انجام داده اید مراقب باشید تا فشاری را روی زخم ها ایجاد نکنید. برای رفع خشکی واژن در دوران شیردهی و مدتی پس از زایمان می توانید از لوبریکانت واژنی استفاده کنید. اگر احساس خوبی در نزدیکی در دوران شیردهی ندارید همسر خود را در جریان قرار دهید.

اگر بعد از بازه توصیه شده، نزدیکی در دوران شیردهی همچنان برای شما دردناک باشد باید برای بازیابی توان فیزیکی لگن به درمانگر مراجعه کنید. توانبخشی لگن می تواند علائم ناراحت کننده متفاوت و از جمله نزدیکی دردناک و نشت ادرار را بهبود بخشد.

واژن بعد از زایمان چه زمانی به حالت نرمال خود باز خواهد گشت؟

واژن به محض زایمان کشیده می شود اما در طول چند روز شروع به جمع شده می کند و تون ماهیچه ای آن دوباره به دست می آید. این که واژن بعد از زایمان به اندازه اصلی خود بازگردد به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از آن جمله می توان به فاکتورهای ژنتیکی، اندازه فرزند، تعداد فرزندانی که دنیا آورده اید و انجام منظم ورزش های کگل اشاره کرد.

چطور شیردهی بر نزدیکی جنسی تاثیر خواهد داشت؟

هورمون پرولاکتین که سبب تولید شیر در بدن می گردد می تواند میل جنسی را کاهش دهد و موجب سرد مزاجی زنان بعد از زایمان می شود. همچنین شما در مقایسه با زمان بارداری لوبرکاسیون کمتری را در واژن خود تجربه خواهید کرد و دلیل آن کاهش مقدار استروژن در دوران شیردهی است. استفاده از لوبریکانت در این شرایط می تواند ناراحتی ناشی از خشکی واژن در دوران شیردهی را کاهش دهد.

لوبریکانت ها همانند نوار بهداشتی و کاندوم در داروخانه ها عرضه می شوند. اطمینان حال کنید که از لوبریکانت هایی با پایه آب استفاده می کنید. این نکته مخصوصا زمانی اهمیت دارد که از روش های غیر هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنید؛ زیرا لوبریکانت روغنی می تواند سبب تضعیف و پاره شدن کاندوم های لاتکس شود.

ممکن است سینه های شما دیگر همانند قبل سبب تحریک احساسات جنسی شما نشود. ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که در زمان نامناسب از سینه ها شیر ترشح شود. در طول اوج رابطه جنسی برخی خانم ها ممکن است دچار نشتی شیر از سینه های خود شوند. این بدان دلیل است که هورمون های دخیل در ارگاسم در تخلیه شیر نیز دخالت داند. اگر چنین چیزی شما را آزار می دهد بهتر است قبل از داشتن نزدیکی در دوران شیردهی سینه های خودتان را از شیر خالی کنید.

در طول دوران شیردهی چه انتخاب هایی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد؟

بهتر است قبل از زایمان به شیوه موثر پیشگیری از بارداری بیندیشید. بعد از زایمان در هر زمان ممکن است تخمک گذاری دوباره آغاز شود و به همین دلیل اولین تخمک گذاری پس از زایمان را انجام خواهید داد و در این زمان قابلیت بارداری دارید. مادامی که از روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید می توانید استفاده از کاندوم را در نظر داشته باشید.

در مورد شرایط و بهترین انتخابی که می توانید در مورد پیشگیری از بارداری داشته باشید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. شما می توانید برای کنترل بارداری از روشی که قبلا استفاده می کرده اید استفاده کنید یا ممکن است تصمیم بگیرید گزینه دیگری را امتحان کنید. انتخاب شما بستگی به این دارد که آیا می خواهید در آینده دوباره دارای فرزند دیگری شوید یا خیر.

دکتر فریده مظفری کرمانی

دکتر فریده مظفری کرمانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر فريده مظفري كرماني، دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی و همچنین دارای مدرک تکمیلی لاپاراسکوپی و سونوگرافی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر فریده مظفری کرمانی
برگرفته از: وبسایت https://www.babycenter.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه