کشیدن سیگار در دوران بارداری می تواند مشکلاتی را برای جنین در حال رشد به همراه داشته باشد. از جمله این مشکلات می توان به تولد زودرس اشاره کرد. اگر شما باردار هستید و سیگار نمی کشید باید از دود سیگار نیز در امان بمانید زیرا قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران بارداری خطراتی را در پی دارد. بنابراین باید از استنشاق دود سیگار در دوران بارداری نیز در امان بمانید. ترک سیگار در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای یافتن بهترین و مناسب ترین راه ترک سیگار در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

دروانا:

مضرات سیگار در دوران بارداری از موارد بسیار با اهمیتی است که خانم های باردار یا خانم هایی که قصد بارداری دارند باید بدان توجه داشته باشند. کشیدن سیگار در دوران بارداری برای مادر و جنین در حال رشد مضر خواهد بود. ترک سیگار در دوران بارداری می تواند تفاوت بزرگی را در کیفیت زندگی جنین به دنبال داشته باشد. سیگار می تواند تقریبا به هر ارگانی در بدن آسیب برساند و می تواند شرایط خطرناکی را ایجاد کند. از جمله این شرایط خطرناک می توان به بروز سرطان، بیماری های قلبی، سکته، بیماری های دهان و دندان و بیماری های چشمی اشاره کرد که نابینایی را به دنبال خواهد داشت.

عوارض مصرف سیگار در دوران بارداری

کشیدن سیگار در دوران بارداری خطراتی را در پی دارد. از عوارض مصرف سیگار در دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان زودرس: به زایمان قبل از هفته 37 بارداری زایمان زودرس گفته می شود.
 • بارداری نابجا یا بارداری اکتوپیک: در بارداری اکتوپیک تخمک بارور شده در فضایی خارج از رحم لانه گزینی کرده و شروع به رشد می کند. بارداری نابجا نمی تواند منجر به تولد نوزاد گردد. بارداری نابجا عوارض خطرناکی را برای خانم به همراه دارد.
 • خونریزی از واژن
 • مشکلاتی در جفت مانند پارگی جفت و جفت سر راهی: جفت داخل رحم رشد می کند و از طریق بند ناف جنین را به لحاظ غذا و اکسیژن تامین می گرداند. پارگی جفت مشکلی خطرناک می باشد که در آن قبل از تولد جفت از دیواره رحم جدا می گردد. جفت سر راهی زمانی ایجاد می شود که جفت در بخش پایینی رحم قرار گیرد به نحوی که همه یا بخشی از دهانه رحم را بپوشاند. دهانه رحم در بخش پایینی رحم و بالای واژن قرار دارد.

و اما کشیدن سیگار در دوران بارداری چطور می تواند بر جنین در حال رشد تاثیر بگذارد. تنباکو حاوی ترکیبی به نام نیکوتین می باشد. نیکوتین ماده ای است که اعتیاد به سیگار را در افراد ایجاد می کند. زمانی که سیگار در دوران بارداری استفاده می شود ترکیبات شیمیایی مانند نیکوتین، کربن مونواکساید و تار از طریق جفت و بند ناف وارد جریان خون جنین می گردد.

این ترکیبات شیمیایی برای جنین در حال رشد خطرناک می باشد. این ترکیبات شیمیایی می تواند مقدار اکسیژنی که به جنین می رسد را کاهش دهد. همین امر روند رشد جنین را قبل از تولد آهسته می گرداند و می تواند به قلب، ریه و مغز جنین آسیب برساند.

اگر شما در دوران بارداری از سیگار استفاده کنید جنین شما احتمالا در خطر بروز این عوارض قرار خواهد داشت:

 • تولد زودرس: به تولد نوزاد قبل از هفته 37 بارداری تولد زودرس اطلاق می شود. نوزادان نارس بیشتر از نوزادانی که دوره بارداری خود را کامل کرده اند در خطر ابتلا به برخی مشکلات قرار دارند.
 • ابتلا به نواقص مادرزادی: نواقص مادرزادی مشکلاتی هستند که از زمان تولد در فرزند وجود دارند. مشکلات مادرزادی می تواند شکل و عملکرد بخش یا بخش هایی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. نواقص مادرزادی می تواند بر وضعیت کلی سلامت بدن و عملکرد بدن تاثیر داشته باشد.
 • داشتن وزن اندک به هنگام تولد
 • مرگ قبل از تولد: اگر از سیگار در دوران بارداری استفاده کنید، احتمال بروز سقط و مرده زایی در شما افزایش خواهد یافت. مرگ جنین قبل از هفته بیستم بارداری سقط نامیده می شود. از دست رفتن جنین بعد از هفته بیستم بارداری مرده زایی نامیده می شود.
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد: این سندرم به مرگ غیر قابل توجیه نوزادان زیر یک سال اشاره دارد.

استنشاق دود سیگار در دوران بارداری

استنشاق دود سیگار در دوران بارداری به معنی قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایر افراد می باشد که به آن دود دسته دوم نیز گفته می شود. استنشاق دود سیگار در دوران بارداری می تواند به وزن اندک نوزاد به هنگام تولد منجر شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار بعد از تولد نیز خطرناک می باشد. نوزادانی که در تماس با دود سیگار بوده اند در مقایسه با سایر نوزادان بیشتر در خطر ابتلا به ذات الریه، ابتلا به عفونت گوش و مشکلات تنفسی مانند آسم، برونشیت و مشکلات ریوی قرار دارند. آن ها همچنین بیشتر در خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد قرار خواهند داشت.

دود دسته سوم به بقایای دود باقی مانده در فضا و سطوح اطلاق می شود. دود دسته سوم می تواند حامل سرب، آرسنیک و کربن مونواکساید باشد. شما می توانید دود درجه سوم را از طریق استنشاق و سطوحی مانند لباس ها، دیوارها، فرش، صندلی یا حتی موهای تان وارد بدن کنید.

اگر شما باردارید باید از دود درجه سوم نیز خود را محافظت کنید. نوزادانی که در تماس با دود درجه سوم قرار داشته اند بیشتر در خطر ابتلا به مشکلاتی مانند آسم و سایر مشکلات تنفسی، همچنین مشکلاتی در یادگیری قرار خواهند داشت. همچنین نرخ ابتلا به سرطان در این کودکان بیشتر می باشد.

استفاده از سیگارهای الکترونیکی در دوران بارداری

سیگارهای الکترونیکی ظاهری شبیه به سیگارهای معمولی دارند. اما این سیگار ها با استفاده از باطری عمل می کنند. سیگارهای الکترونیکی حاوی مایعی از نیکوتین به همراه اسانس های میوه ای همچنین برخی دیگر ازترکیبات شیمیایی هستند. برای درک بهتر تاثیرات استفاده از سیگارهای الکترونیکی در دوران بارداری به انجام تحقیقات بیشتری نیاز است. برخی تحقیقات نشان می دهد بخارحاصل از سیگارهای الکترونیکی حاوی ترکیبات شیمیایی است که در سیگارهای معمولی نیز یافت می شود. همچنین طعم دهنده های به کار رفته در این سیگارها می تواند برای جنین در حال رشد مضر باشد. اگر باردارید و از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنید یا قصد استفاده از این محصولات را دارید بهتر است با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت نمایید.

همانند سیگارهای معمولی شما می توانید به سیگارهای الکترونیکی نیز اعتیاد پیدا کنید. استفاده از این سیگارها شما را در معرض مسمومیت با نیکوتین قرار خواهد داد. علائم مسمومیت با نیکوتین عبارت است از احساس ضعف، مشکلاتی در تنفس، تهوع و استفراغ. سمیت با نیکوتین می تواند مرگ آور باشد. نیکوتین مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی در طعم های مختلف و با رنگ های متنوع در بازار به فروش می رسد. چنین ظاهری سبب می شود این محصولات ظاهری فریبنده داشته باشد.

آیا کاهش تعداد سیگارهای مصرفی کافی می باشد یا باید در دوران بارداری استفاده از سیگار را به طور کل ترک نمود:

اگر به کشیدن سیگار در دوران بارداری عادت داشته باشید ممکن است تصور کنید تنها کاهش تعداد سیگارهای مصرفی می تواند در دوران بارداری کافی باشد. چنین تصوری درست نیست. این درست است که هر چه تعداد سیگارهای مصرفی را کاهش دهید برای جنین در حال رشد بهتر خواهد بود اما ترک سیگار در دوران بارداری بهترین گزینه خواهد بود.

هر چه سریع تر باید استفاده از سیگار را در دوران بارداری کنار بگذارید. بهتر است قبل از باردار شدن به دنبال ترک سیگار باشید. اما به خاطر داشته باشید کنار گذاشتن سیگار در هر زمانی از بارداری می تواند تاثیرات مثبتی را بر زندگی جنین به همراه داشته باشد.

علاوه بر این مصرف سیگار می تواند مزیت های دیگری را برای شما به دنبال داشته باشد. برای مثال کنار گذاشتن سیگار سبب می شود انرژی و قدرت بیشتری داشته باشید. با ترک سیگار چروک های پوستی کاهش می یابد. همچنین با ترک سیگار دندان های سالم تری خواهید داشت.

در ادامه نکاتی وجود دار که شما را در ترک سیگار یاری خواهد داد:

 • دلایل خود را برای ترک مصرف سیگار یادداشت کنید. زمانی که به سیگار کشیدن فکر می کنید نگاهی به این لیست بیاندازید.
 • در یک روز آرام و مناسب تمام سیگارها و فندک هایی که دارید را دور بیاندازید.
 • از همسر و یا دوست صمیمی خود بخواهید که شما را در این مسیر یاری کند. زمانی که دوست دارید سیگار بکشید با دوست خود تماس بگیرید. خودتان را از فضاها و فعالیت ها یا افرادی که شما را به سیگار کشیدن وا می دارند دور نگاه دارید.
 • برای دور نگاه داشتن ذهن از سیگار کشیدن انجام برخی فعالیت ها مانند پیاده روی را ترتیب دهید. دست های خود را با کاری مشغول کنید. می توانید میوه و سبزیجات مصرف کنید و آدامس بجوید.
 • پزشک می تواند شما را در مسیر ترک سیگار همراهی کند. برای مثال استفاده از پچ ها، آدامس های نیکوتین و اسپری بینی در این شرایط می تواند مفید باشد. چنین محصولاتی را بدون هماهنگی با پزشک متخصص زنان و زایمان تهیه نکنید. این نکته مخصوصا در دوران بارداری از اهمیت برخوردار می باشد.
 • به دنبال برنامه های اجتماعی باشید که شما را در ترک مصرف سیگار یاری کند. پزشک می تواند شما را در یافتن چنین برنامه هایی همراهی کند.
 • اگر نتوانستید سیگار را به سرعت کنار بگذارید احساس بدی نداشته باشید. همچنان به تلاش خود ادامه دهید.
برگرفته از: وبسایت https://www.marchofdimes.org
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه