ویتامین D (ویتامین دی) به جذب کلسیم کمک می کند و کمبود ویتامین D باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می شود و بهتر است مادران قبل از بارداری از مکمل های ویتامین D استفاده نمایند.

دروانا:

ویتامین D از گروه ویتامین های محلول در چربی است و به چند شکل متفاوت در بدن وجود دارد. ويتامين D در بدن به جذب کلسیم که برای تشکيل استخوان های بدن لازم است کمک میکند.

عوارض کمبود ویتامین D چیست؟

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D می تواند باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی و بروز عفونت، سرطان، بیماریهای خود ایمنی و واکنش های آلرژیک شود. مکان اصلی فعاليت ویتامین D در روده کوچک بوده و موجب افزايش جذب کلسيم و فسفر از روده می گردد.  

ویتامین D در چه غذاهایی است؟

ویتامین D در غذاهای حيوانی مانند: تخم مرغ، شيرهای فرآوری شده، کره، ماهی سالمون و ماهی های چرب، جگر، غلات و ... یافت می شود.

ویتامین D در چه میوه هایی وجود دارد؟

ویتامین D  در سبزی ها به مقدار کم یافت می شود، ميوه ها و مغزها فاقد ویتامین D می باشند. همچنین نور خورشید تولید روزانه ویتامین D در بدن را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد روزانه ده دقیقه قرار گرفتن در برابر آفتاب می‌تواند از کمبود ویتامین D جلوگیری نماید.   

چه عواملی باعث کمبود ویتامین D در بدن می شود؟

عواملی مثل مصرف برخی داروهای ضد تشنج مانند فنوباربیتال یا فنی توئین، رشد سریع کودک، برخی اختلالات در جذب ویتامین D، نرفتن زیر نور آفتاب و نیز استفاده از ضد آفتاب، نخوردن غذاهای حاوی ویتامین D، چاقی، آلودگی هوا و افزایش نیاز به ویتامین (مثل دوران بارداری وشیردهی) باعث کمبود ویتامین دی در بدن می‌شود. از آنجایی که ویتامین D در غذاهای کمی یافت میشود و نیز معمولا بهره گیری از نور خورشید به میزان ده تا بیست دقیقه در روز صورت نمیگیرد کمبود ویتامین D بخصوص در زنان و کودکان ایرانی بسیار شایع است (حتی تا 80%)‌. کمبود ویتامین D در بارداری هم به میزان زیاد در مادران دیده میشود.    

کمبود ویتامین D در بارداری

در دوران بارداری مادر هم جهت تامین نیازهای خود و هم برای تامین نیازهای جنین باید از مقادیر کافی ویتامین D استفاده کند. ویتامین D هم در تامین استحکام دندانها و استخوانها نقش دارد و هم در تقسیم سلولی و نیز عملکرد درست سیستم دفاعی بدن مهم است. در بعضی از مطالعات کمبود ویتامین D  در بارداری بعنوان افزایش احتمال مسومست بارداری مطرح شده است (شاید به دلیل نقش آن در جذب کلسیم) اما همه مطالعات از نقش کلسیم یا ویتامین D در کاهش فشارخون در دوران بارداری حمایت نکرده اند و بنابراین هنوز نمیتوان با قاطعیت در این مورد نظر داد. در بعضی از مطالعات نیز ارتباطی بین کمبود ویتامین D در بارداری و کم وزن بودن نوزاد مطرح شده است اما هنوز مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.   

بهتر است همه مادران قبل از اینکه باردار شوند یک بار آزمایش خون از نظر اندازه گیری میزان ویتامین D در خونشان انجام دهند و اگر کمبود ویتامین D داشته باشند، مکمل های ویتامینی مصرف کنند. حتی در شدید موارد ترین کمبود ویتامین D معمولا مصرف هفتگی قرص ویتامین D به مدت 8-12 هفته کمبود ویتامین D را برطرف میکند. درمورد مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D در بارداری تقریبا با قاطعیت میتوان گفت که مشکلی وجود ندارد ولی مطالعات در مورد مکمل هایی با دوز بالا هنوز به نتیجه نهایی نرسیده اند و به همین دلیل بهتر است مکمل های کلسیم ویتامین D در دوران بارداری مصرف نشوند و سطح ویتامین D قبل از اقدام به بارداری اندازه گیری و در صورت کمبود ویتامین D، اصلاح شود.
دکتر ملیحه قدس روحانی

دکتر ملیحه قدس روحانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر مليحه قدس روحاني دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی و بیش از 15 سال سابقه فعالیت پزشکی در این حوزه می باشند. خانم دکتر روحانی مصاحبه های تخصصی در حوزه سلامت و بهداشت زنان در رادیو البرز دارند.
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه