بلوغ دیررس وضعیتی است که در آن تغییرات مربوط به بلوغ چه در دختران چه در پسران دیرتر از محدوده سنی که اغلب برای بلوغ تعیین می شود، اتفاق می افتند. در ادامه بیشتر با بلوغ دیررس آشنا می شویم.
دیابت نوع یک در کودکان نوعی از بیماری دیابت است که عوامل ژنتیکی در بروز آن نقش مهمی دارند. علائم، تشخیص و درمان دیابت نوع یک در کودکان در ادامه مورد بحث قرار می گیرند.
کمبود هورمون رشد در کودکان در اثر تولید ناکافی هورمون رشد از هیپوفیز ایجاد می شود که می تواند مادرزادی باشد و یا بعد از تولد ایجاد شود.
دیابت نوع یک در کودکان نوعی از دیابت است که بدن کودک نمی تواند انسولین تولید کند. در این مقاله راه های درمان دیابت نوع یک در کودکان بررسی خواهد شد.
بیماری تیروئید در کودکان در دو نوع پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) و کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) ایجاد می شود. غده تیروئید هورمون هایی را تولید می کند که نقش مهمی در رشد کودکان دارند بنابراین اختلال در عملکرد این غده رشد و تکامل کودکان را با مشکل روبه رو می کند.
بلوغ زودرس مرکزی نوعی از بلوغ زودرس است که در آن بالا رفتن سطح هورمون های جنسی اولیه مغز عاملی برای ترشح بیش از حد هورمون های جنسی ثانویه شده است. در این مقاله با علت بلوغ زودرس مرکزی، علائم و راه های تشخیص و درمان آن آشنا می شویم.
بلوغ دختر با میانگین سنی 11 سال و بلوغ پسر با میانگین سنی 12 سال اتفاق می افتد. . اما برنامه زمانی مشخصی برای شروع بلوغ وجود ندارد. در ادامه با علائم بلوغ در دختران و پسران بیشتر آشنا می شویم.
زمانی کودک دچار بلوغ زودرس می شود که مشخصه های جنسی او زودتر از موعد یعنی قبل از سن 8 سالگی در دختران و سن 9 سالگی در پسران، تکامل یابند. در موارد نادر، بلوغ زودرس در کودکان نشانه ای از یک بیماری جدی مانند وجود تومور یا اختلال عصبی است. والدینی که تصور می کنند کودک آن ها به دچار بلوغ زودرس شده است، باید به متخصص کودکان مراجعه کنند.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.