دیابت نوع یک در کودکان نوعی از بیماری دیابت است که عوامل ژنتیکی در بروز آن نقش مهمی دارند. علائم، تشخیص و درمان دیابت نوع یک در کودکان در ادامه مورد بحث قرار می گیرند.

دروانا:

دیابت نوع یک در کودکان چیست؟

در هر دو نوع بیماری دیابت سطح قند خون بالاتر از حالت نرمال است اما این حالت در دو نوع دیابت به گونه متفاوتی اتفاق می افتد. در دیابت نوع یک در کودکان، پانکراس توانایی خود برای تولید انسولین را از دست می دهد؛ زیرا سیستم ایمنی بدن به سلول های تولید کننده انسولین حمله کرده و آن ها را تخریب می کند. علت دقیق این اتفاق مشخص نیست اما دانشمندان معتقدند که این عمل در دیابت نوع یک در کودکان منشا ژنتیکی دارد. اما ژن ها تنها عامل دیابت نوع یک در کودکان نیستند. فرد ممکن است در معرض ویروسی قرار بگیرد که موجب بروز دیابت نوع یک در کودکان شود.

در دیابت نوع دو، پانکراس هنوز انسولین تولید می کند اما بدن نمی تواند به طور طبیعی به آن پاسخ دهد. گلوکز کمتر برای تولید انرژی وارد سلول ها می شود. بدین ترتیب سطح قند خون افزایش یافته و پانکراس برای تولید انسولین بیشتر، بیشتر فعالیت می کند. در نهایت، پانکراس دیگر نمی تواند برای حفظ سطح نرمال گلوکز خون انسولین کافی تولید کند.

دیابت نوع یک در کودکان: چه کسانی مبتلا می شوند؟

دیابت نوع یک در کودکان معمولا قابل پیشگیری نیست و راهی قطعی برای پیش بینی این که چه افرادی به آن مبتلا می شوند وجود ندارد. بیماری دیابت نوع یک در کودکان به خودی خود درمان نمی شود و به رژیم درمانی تا آخر عمر نیاز دارد. دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان به کمک تزریق روزانه انسولین یا پمپ انسولین کنترل می شود.

دیابت نوع یک در کودکان: نشانه ها و علائم

در ابتدای ایجاد فرآیند بیماری معمولاً علائم بالینی وجود ندارد و بعد به مرور زمان با کاهش بیشتر انسولین علائم بروز می کند و بروز آن ها در طولانی مدت اتفاق می افتد. علائم دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان شامل موارد زیر می باشد:

  • افزایش دفع ادرار. کلیه ها با دفع گلوکز اضافی در ادرار به بالا بودن سطح گلوکز خون پاسخ می دهند. بدین ترتیب افزایش تعداد دفعات دفع ادرار از جمله علائم دیابت نوع یک در کودکان است.
  • نوشیدن مایعات زیاد. از آن جایی که دیابت نوع یک در کودکان موجب افزایش ادرار و دفع مایعات بیشتر می شود، تشنگی زیاد و مصرف مقدار زیاد مایعات برای جبران آب از دست رفته از دیگر علائم دیابت نوع یک در کودکان است.
  • احساس خستگی. احساس خستگی در دیابت نوع یک در کودکان به این دلیل است که بدن نمی تواند به درستی از گلوکز برای تولید انرژی استفاده کند.
  • کاهش وزن (یا عدم وزن گیری حین رشد). دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان موجب افزایش اشتها می شود اما اغلب وزن کاهش می یابد؛ زیرا بدن ماهیچه ها و چربی های ذخیره شده را برای تولید انرژی سلول ها می شکند.

در برخی موارد، سایر علائم ممکن است نشان دهنده دیابت نوع یک در کودکان باشند. برخی مواقع اولین نشانه دیابت نوع یک در کودکان شب ادراری است. دیابت نوع یک در کودکان همچنین به صورت بروز عفونت قارچی واژینال در کودکان دختری که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند، ظاهر می شود.

دیابت نوع یک در کودکان: تشخیص

تشخیص دیابت نوع یک در کودکان به طور قطعی به کمک آزمایش خون انجام می گیرد. زمانی که سطح قند خون بالا نشان دهنده دیابت در کودکان است، تست های دیگر برای کمک به پزشک در تعیین نوع بیماری دیابت (نوع یک یا دو) به کار می روند؛ زیرا کنترل و درمان دیابت در کودکان بر اساس نوع بیماری تعیین می شود.

زمانی که تشخیص دیابت نوع یک در کودکان قطعی می شود، پزشک درمان لازم برای این بیماری را بر اساس شرایط موجود انتخاب می کند.

دیابت نوع یک در کودکان: درمان

درمان دیابت نوع یک در کودکان به معنی کنترل مناسب بیماری برای کاهش علائم، پیشگیری از مشکلات سلامتی و کمک به کودک برای داشتن رشد و تکامل فیزیکی، ذهنی، احساسی و اجتماعی نرمال است. بدین منظور، والدین و کودکان باید سطح قند خون را تا جای ممکن در محدوده نرمال حفظ کنند. به طور کلی، درمان دیابت نوع یک در کودکان شامل موارد زیر است:

  • دریافت انسولین طبق دستور پزشک
  • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار کربوهیدارت تنظیم شده تحت نظر متخصص تغذیه
  • اندازه گیری سطح قند خون طبق دستور پزشک
  • داشتن فعالیت فیزیکی منظم
  • افزایش آگاهی و آموزش
  • وجود تیم درمانگر ضروری است که شامل روانشناس، متخصص تغذیه و متخصص غدد اطفال می باشد.

پیگیری برنامه درمانی برای دیابت نوع یک در کودکان به حفظ سلامتی آن ها کمک می کند و این رژیم بیماری را درمان نمی کند. در حال حاضر تنها درمان برای بیماران استفاده از انسولین است. اما با انجام مراقبت های لازم، آن ها می توانند وضعیت خوبی داشته و به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر عفت خراسانی

دکتر عفت خراسانی

فوق تخصص غدد و رشد کودکان
دكتر عفت خراساني متخصص کودکان و نوزادان و فوق تخصص غدد کودکان از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر عفت خراسانی جزء نفرات برتر بورد تخصصی و نفر اول بورد فوق تخصصی بوده اند.
 
تایید شده: توسط دکتر عفت خراسانی
برگرفته از: وبسایت https://kidshealth.org

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه