ورم ملتحمه در کودکان التهاب ملتحمه چشم است که تحت تاثیر عوامل عفونی و غیر عفونی ایجاد می شود. در ادامه جزئیات بیشتری را پیرامون ورم ملتحمه در کودکان بررسی می کنیم.

دروانا:

ورم ملتحمه در کودکان چیست؟

ورم ملتحمه در کودکان یک عفونت چشمی است که اغلب در کودکان با سن کم شایع می باشد. ورم ملتحمه در کودکان معمولا مسری است و شیوع آن در میان کودکان زیر سن مدرسه دیده می شود. اما حتی نوجوانان و بزرگسالان نیز به ورم ملتحمه دچار می شوند.

ورم ملتحمه در کودکان در واقع التهاب ملتحمه (بخش سفید چشم و داخل پلک) است. این التهاب یک عفونت خفیف است و در حالی که ظاهر نگران کننده ای دارد معمولا خطرناک نیست. اگر کودک شما علائم ورم ملتحمه را ظاهر کرده است، باید به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد ورم ملتحمه در کودکان به خودی خود برطرف می شود اما در مواردی به درمان نیاز است.

ورم ملتحمه در کودکان: علل

ورم ملتحمه در کودکان که عفونی است در اثر برخی ویروس ها و باکتری های عامل سرماخوردگی و سایر عفونت ها مانند عفونت های گوش، عفونت های سینوس و گلودردها ایجاد می شود. در برخی مواقع ورم ملتحمه در کودکان توسط باکتری هایی که عامل کلامیدیا و سوزاک هستند (دو بیماری مقاربتی) ایجاد می شود.

در برخی موارد ورم ملتحمه در کودکان غیر عفونی است:

ورم ملتحمه اغلب در کودکانی که به شرایط آلرژیک دیگر دچار هستند ایجاد می شود مانند تب یونجه. محرک های این نوع ورم ملتحمه در کودکان شامل علف ها، دانه گرده ها، موی حیوانات و ذرات گرد و غبار هستند.

ورم ملتحمه در کودکان که در اثر هر عاملی که چشم ها را تحریک می کند ایجاد می شود مانند آلودگی هوا یا کلر موجود در استخرها.

ورم ملتحمه در نوزادان

نوزادان در معرض خطر ورم ملتحمه قرار دارند و در صورت عدم درمان عواقب جدی را به دنبال دارد. اگر شما باردار هستید و به یک بیماری مقاربتی مبتلا شده اید، در طول زایمان باکتری ها یا ویروس ها ممکن است از کانال زایمان به چشم های نوزاد منتقل شده و موجب ورم ملتحمه در نوزادان گردند. برای پیشگیری از این اتفاق، پزشکان بلافاصله بعد از تولد پمادها یا قطره های چشمی آنتی بیوتیک را برای نوزادان تجویز می کنند. در مواردی، این درمان موجب ورم ملتحمه شیمیایی خفیف می گردد که معمولا به خودی خود برطرف می شود. پزشکان همچنین خانم های باردار را به لحاظ وجود بیماری های مقاربتی معاینه می کنند و برای پیشگیری از انتقال عفونت به نوزاد، بیماری را در طول بارداری درمان می کنند.

ورم ملتحمه در کودکان: علائم و نشانه ها

علاوه بر صورتی یا قرمز شدن رنگ ملتحمه، ناراحتی چشمی از علائم شایع ورم ملتحمه در کودکان است. در ورم ملتحمه در کودکان، آن ها ممکن است احساس کنند که ذراتی در چشم شان وجود دارد. ترشحات چشمی، درد و تورم ملتحمه از دیگر علائم ورم ملتحمه در کودکان هستند. ورم ملتحمه در کودکان موجب تورم پلک ها یا حساست به نور روشن در برخی کودکان می گردد. ورم ملتحمه در کودکان ممکن است یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد.

در مواردی که ورم ملتحمه در کودکان منشا آلرژیک دارد، خارش و آبریزش از چشم ها علائم شایعی هستند.

ورم ملتحمه در کودکان: آیا مسری است؟

ورم ملتحمه در کودکان اگر در اثر عامل ویروسی یا باکتریایی ایجاد شده باشد مسری خواهد بود:

ورم ملتحمه در کودکان که در اثر باکتری ها ایجاد شده است می تواند به محض بروز علائم و تا زمانی که آبریزش چشمی ادامه داشته باشد و یا 24 ساعت بعد از آغاز آنتی بیوتیک درمانی به افراد دیگر انتقال یابد.

ورم ملتحمه در کودکان که در اثر ویروس ها ایجاد شده است عموما قبل از بروز علائم و تا زمانی که علائم وجود دارند مسری خواهد بود.

ورم ملتحمه در کودکان با منشا آلرژی مسری نمی باشد. کودک با لمس یک فرد آلوده یا شئی که با لمس فرد آلوده، آلوده شده است به ورم ملتحمه در کودکان مبتلا می شود. در تابستان، ورم ملتحمه در کودکان هنگامی که آن ها در آب آلوده شنا می کنند یا از حوله آلوده استفاده می کنند انتقال می یابد. ورم ملتحمه در کودکان همچنین از طریق سرفه و عطسه قابل انتقال است.

همچنین ورم ملتحمه در کودکان ممکن است با مالیدن چشم آلوده و سپس لمس چشم دیگر، هر دو چشم را درگیر نماید.

ورم ملتحمه در کودکان: تشخیص

اگر تصور می نید کودک شما به ورم ملتحمه دچار شده، باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت و راه درمان آن مشخص شود. سایر شرایط جدی چشمی نیز علائم مشابهی دارند بنابراین کودکی که دچار درد شدید، تغییر در بینایی، تورم اطراف چشم ها یا حساسیت به نور شده است باید معاینه شود.

ورم ملتحمه در کودکان: درمان

ورم ملتحمه در کودکان ناشی از ویروس معمولا به خودی خود و بدون نیاز به درمان برطرف می شود. ورم ملتحمه در کودکان ناشی از باکتری به کمک قطره های چشمی یا پمادهای آنتی بیوتیکی درمان می گردد.

تحمل استفاده از قطره های چشمی چندبار در روز برای درمان ورم ملتحمه در کودکان دشوار است. در این صورت، شما می توانید قطره را در گوشه چشم در حالت بسته قرار دهید؛ زمانی که کودک چشم خود را باز می کند دارو داخل چشم او جریان پیدا می کند. در صورتی که هنوز برای درمان ورم ملتحمه در کودکان با قطره دچار مشکل هستید، از پزشک بخواهید پماد آنتی بیوتیکی را برای درمان ورم ملتحمه در کودکان تجویز کند که لایه نازکی از آن در محل روی هم قرار گرفتن دو پلک مالیده می شود.

اگر کودک شما به ورم ملتحمه آلژیک دچار شده است، پزشک داروهای ضد آلرژی را به فرم قرص، محلول یا قطره چشمی تجویر می کند. داروهای استامینوفن یا ایبوپروفن برای کنترل ناراحتی ناشی از ورم ملتحمه در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند.

برگرفته از: وبسایت https://kidshealth.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه