معاینه دندان کودک به طور منظم بخش مهمی از اقدامات پیشگیرانه را تشکیل می دهد. طی این معاینه دندان کودک تمیز شده و ریسک پوسیدگی دندان ارزیابی می شود. در این معاینه دندان کودکان ممکن است از فلوراید یا سیلنت استفاده شود. هم چنین ممکن است روش های تشخیصی عکس برداری نیز مورد توجه قرار گیرد. دفعات مراجعه به دندانپزشک به سن کودک و وضعیت دندان های او بستگی خواهد داشت.

دروانا:

 معاینه دندان کودکان

معاینه دندان کودکان به طور منظم بخش مهمی از مراقبت های پیشگیرانه دندان ها را تشکیل می دهد. در طول معاینه دندان کودک، متخصص دندانپزشک یا بهداشت دندان کودک را تمیز کرده و ریسک فساد دندان را ارزیابی می کند. معاینه دندان کودکان شامل اقدامات مراقبتی مانند درمان فلوراید یا سیلنت (sealant) می باشد تا ریسک فساد دندان (پوسیدگی دندان) کاهش یابد. معاینه دندان کودکان هم چنین می تواند برخی روش های تشخیصی و یا رادیوگرافی (عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس) را شامل شود.

در طول معاینه دندانپزشکی کودکان، متخصص دندانپزشک احتمالا در مورد رژیم غذایی کودک و عادات بهداشتی دهانی او سوالاتی خواهد پرسید و در مورد مسواک زدن صحیح و تکنیک های استفاده از نخ دندان صحبت خواهد کرد. سایر مواردی که در طول معاینه دندان کودک بحث می شود عبارت است از پیشگیری از آسیب های دهانی، هم چنین در مورد نوجوانان خطرات استفاده از تنباکو، پرسینگ دهان و استفاده از مواد مخدر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دلیل انجام معاینه دندان ها چیست؟

معاینه دندان کودکان به طور منظم به حفظ سلامت دهان آن ها کمک می کند. معاینه دندان ها این امکان را فراهم می کند که در صورت وجود مشکلاتی در دهان و دندان، تشخیص و درمان به موقع انجام شود.

چه زمانی باید نسبت به معاینه دندان کودکان اقدام کرد؟

فاکتورهای مختلفی تعیین کننده دفعات مراجعه به دندانپزشک و معاینه دندان ها می باشد از جمله آن ها می توان به سن کودک، وضعیت سلامت او و میزان ریسک پوسیدگی دندان ها اشاره کرد. به طور کلی توجه به نکات زیر در معاینه دندان کودکان ارزشمند خواهد بود:

 • سنین شش ماه تا یک سال: آکادمی متخصصین دندانی اطفال آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کنند اولین معاینه دندان بعد از نوک زدن اولین دندان کودک انجام شود و بهتر است قبل از اولین تولد فرزند معاینه دندان ها انجام شود.
 • اطفال نوپا، کودکان مدرسه ای و نوجوانان: انجمن متخصصین دندانی اطفال آمریکا توصیه می کنند بهتر است بازه های معاینه دندان کودک در این سنین هر شش ماه یک بار باشد. البته بسته به فاکتورهای خطری که طفل دارد ممکن است لازم باشد معاینه دندان پزشک در بازه های زمانی کوتاه تری انجام شود.

آمادگی برای انجام معاینه دندان کودکان

متخصصین دندانپزشک اطفال معمولا مطب هایی دارند که فضای آن مناسب برای کودک می باشد و به تجهیزاتی مجهزند که مخصوص کودکان طراحی شده است.

برای آماده شدن کودک جهت انجام معاینه دندان:

 • زمان ملاقات با پزشک را به دقت هماهنگ کنید. زمانی از روز را برای ملاقات با دندانپزشک و انجام معاینه دندان کودک اختصاص دهید که فرزند شما به خوبی استراحت کرده تا مشارکت بیشتری با پزشک داشته باشد.
 • مثبت باشید. وقتی در مورد معاینه دندان با کودک خود صحبت می کنید از واژه هایی مانند درد یا آسیب صحبت نکنید. در عوض به کودک بگویید متخصص دندانپزشک از ابزارهای مخصوصی استفاده می کند تا اطمینان یابد دندان های شما سالم است. به کودک خود یادآوری کنید که خود شما نیز به نزد دندانپزشک مراجعه کرده اید اما به خاطر داشته باشید که هرگز از تجربه های منفی که در معاینه دندانپزشکی داشته اید با او صحبت نکنید.
 • به کودک خود گوش دهید. به کودک خود اطمینان دهید تا بتواند ترس های احتمالی که در مورد ملاقات با دندانپزشک و معاینه دندان دارد را با شما در میان بگذارد.

این که چه اتفاقی حین معاینه دندان برای کودک شما می افتد بستگی به سن او و نیازهای درمانی اش دارد.

معاینه دندان در سنین شش ماه تا یک سال

دندانپزشک برای معاینه دندان کودک، او را روی میزی قرار خواهد داد سپس:

 • بهداشت دهان کودک و وضعیت کلی سلامت او، عادات غذایی و ریسک بروز پوسیدگی دندانی را ارزیابی می کند.
 • لکه ها و رسوبات روی دندان کودک را به آرامی و با مالش دادن مسواکی مرطوب برمی دارد.
 • تکنیک های مناسب تمیز کردن دندان را نشان می دهد.
 • ارزیابی می کند چه مقدار فلوراید از طریق رژیم غذایی کودک و استفاده از محصولات بهداشت دهان استفاده می شود و در صورت لزوم مکمل فلوراید را نسخه کرده و یا از درمان موضعی فلوراید برای دندان کودک استفاده می کند.
 • زخم ها و توده های روی زبان کودک، داخل گونه ها و سقف دهان کودک را بررسی می کند.
 • تاثیر عاداتی مانند استفاده از پستانک و یا مکیدن انگشت شست را بررسی می کند.

معانیه دندان در کودکان نوپا، کودکان دبستانی و نوجوانان

در طول چکاپ های منظمی که برای این گروه سنی انجام می شود متخصص دندان پزشک وضعیت بهداشت دهان کودک، عادات غذایی و ریسک پوسیدگی دندان را ارزیابی می کند. علاوه بر تمیز کردن دندان کودک ممکن است:

 • در صورت لزوم عکس برداری از دندان با استفاده از اشعه ایکس و سایر تکنیک های تشخیصی انجام شود.
 • از سیلنت استفاده کند. سیلنت ها مواد پوشش دهنده محافظتی و پلاستیکی هستند که روی دندان های آسیا و سایر دندان های عقبی که مستعد پوسیدگی هستند گذاشته می شوند.
 • نواقص موجود در دندان یا حفره دهان ترمیم می شود.
 • در مورد تاثیر مکیدن شست، گره کردن فک و جویدن ناخن ها با کودک صحبت می شود.
 • درمان های پیش ارتودونتیک توصیه می شود.

مادامی که کودک شما بزرگتر می شود ممکن است در معاینه دندان در موارد زیر مشاوره هایی دریافت کند:

 • استفاده از نوشیدنی های شیرین
 • سیگار کشیدن
 • جویدن تنباکو
 • اختلال خوردن
 • پرسینگ دهان
 • عدم محافظت از دهان به هنگام انجام ورزش های تماسی

متخصص دندانپزشک در زمان مناسب در مورد برداشت دندان عقل با فرزند شما صحبت خواهد کرد.

رادیوگرافی دندان در معاینه دندان کودکان

رادیوگرافی دندان با استفاده از اشعه ایکس این امکان را به دندانپزشک می دهد تا تصویری از جزئیات بخش خاصی از دهان کودک را در اختیار داشته باشد. انواع مختلف اشعه ایکس که برای معاینه دندان کودک به طور دقیق تر به کار می رود شامل:

 • Bitewing: این نوع از اشعه ایکس به دندانپزشک امکان می دهد تا تاج های دندان های بالایی و پایینی را مشاهده کند. در این روش پوسیدگی بین دندان که در معاینه دندان مشخص نشده تشخیص داده می شود.
 • Periapical: این نوع از اشعه ایکس به دندانپزشک امکان می دهد تا کل دندان و استخوان های اطراف را رویت کنید. به این ترتیب ارزیابی مناسبی از شکل گیری ریشه دندان به دست می آید.
 • Occlusal: این نوع اشعه ایکس به دندانپزشک امکان می دهد تا دندان های بالایی و اطراف دندان های پایینی و سازگاری آن ها زمانی که فک بسته است را ارزیابی کند.
 • پانارومیک: این نوع اشعه ایکس به دندانپزشک دید وسیعی از کل دندان ها می دهد. به این ترتیب ارزیابی کلی از دهان و رشد فک انجام می شود. این روش نیاز برای ارتودنسی را مشخص می کند.
 • توموگرافی Cone beam computerized: این روش برای معاینه دندان ها و رشد فک انجام می شود. بر خلاف سایر رادیوگرافی ها، این تکنیک دید سه بعدی را فراهم می کند بنابراین دندانپزشک بهتر می تواند فضاها را اندازه گیری کند.

استفاده از اشعه ایکس در هر مراجعه به دندانپزشک لازم نیست. میزان تابش برای عکسبرداری از دندان بسیار اندک است اما اگر شما نگرانی در این مورد دارید می توانید آن را  با پزشک خود مطرح سازید.

در برخی موارد ممکن است پزشک قالبی را از دندان یا سایر بافت های دهانی کودک ایجاد کند. به این منظور دندانپزشک از ماده ای ژلاتین مانند و نرم که به شکل نعل اسب می باشد استفاه می کند آن را روی دندان های پایینی و بالایی کودک قرار می دهد. بعد از چند دقیقه این مواد برداشته و برای ایجاد قالب دهان کودک استفاده می شود.

قالب دندان در معاینه دندان کودک، می تواند برای بررسی رشد فک و فرایند نوک زدن دندان استفاده شود. دندانپزشک می تواند از قالب دندان و رادیوگرافی ها استفاده کند تا فضای بالقوه برای محل مناسب دندان دائمی کودک را ارزیابی کند.

نتایج حاصل از معاینه دندان

بعد از انجام معاینه دندان، دندانپزشک در مورد بهداشت دهان کودک و خطر پوسیدگی دندان های او و اقدامات پیشگیرانه ای که می توان برای بهبود دندان ها و بهداشت دهان انجام داد صحبت خواهد کرد.

دندانپزشک هم چنین بهترین زمان برای بازگشت مجدد به منظور معاینه و چکاپ را توصیه می کند که معمولا هر شش ماه می باشد. اگر کودک در خطر پوسیدگی دندان باشد پزشک ممکن است چکاپ های بیشتری را توصیه کند.

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه