آبله مرغان در کودکان یک عفونت ویروسی است که با شکل گیری تاول های قرمز و خارش دار و البته تب همراه است. این عفونت بسیار واگیردار است و در مدت زمان خاصی بعد از قرارگیری در معرض ویروس بروز می کند. در ادامه با علائم آبله مرغان در کودکان و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شویم.

دروانا:

آبله مرغان یک بیماری ویروسی واگیردار است که در اثر ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. این ویروس موجب شکل گیری برآمدگی های قرمز و خارش دار در سطح پوست می شود که به سختی از بین می روند.

دریافت واکسن آبله مرغان در کودکان در سن 12 ماهگی انجام می شود. در هر حال، طبق گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری شیوع آبله مرغان در کودکان زیر یک سال بسیار پایین آمده است. این حالت ایمنی جمعی نامیده می شود؛ زمانی که تعداد زیادی از جمعیت در برابر یک بیماری واکسینه می شوند، شیوع آن بیماری کاهش می یابد. بنابراین با ارائه واکسن آبله مرغان، احتمال این که نوزادان قبل از دریافت واکسن در معرض ویروس آبله مرغان قرار بگیرند، پایین آمده است.

علائم آبله مرغان در کودکان

اولین علائم آبله مرغان در کودکان معمولا شامل تب، احساس ناخوشی، گلو درد و بی اشتهایی است. راش های ناشی از آبله مرغان در کودکان اغلب یک روز بعد از بروز این علائم، ظاهر می شوند. راش آبله مرغان در کودکان به صورت خوشه ای از تاول های قرمز، کوچک و خارش دار ایجاد می شوند که در نهایت متلاشی می گردند. بعد از ترکیدن تاول های آبله مرغان در کودکان، این ضایعات خشک شده پوسته پوسته می شوند و اثراتی از جای زخم ایجاد می کنند. راش های ناشی از آبله مرغان در کودکان عموما در صورت، قفسه سینه و پشت یا اندام ها شکل می گیرند و خوشه های جدیدی از تاول ها در طول چند روز بعد از علائم اولیه ظاهر می شوند.

دوره کمون آبله مرغان در کودکان چه قدر است؟

آبله مرغان یک بیماری بسیار واگیردار است که از طریق تماس مستقیم با تاول ها، بزاق یا مخاط فرد مبتلا به این عفونت انتقال می یابد. آبله مرغان در کودکان همچنین از طریق سرفه یا عطسه کردن فرد مبتلا و انتشار ویروس آبله مرغان در هوا قابل انتقال است.

علائم آبله مرغان در کودکان عموما 10-21 روز بعد از قرارگیری در معرض ویروس در قسمت های مختلف بدن ظاهر می شوند.

مدت زمان واگیری آبله مرغان در کودکان چه قدر است؟

کودک مبتلا به عفونت آبله مرغان تقریبا دو روز قبل از آغاز بروز راش ها می تواند ویروس را منتقل کند. بیمار مبتلا به آبله مرغان تا زمانی که هر تاول خشک شده و پوسته ریزی کند می تواند ویروس آبله مرغان را انتقال دهد. این حالت اغلب به 5 روز یا بیشتر زمان نیاز دارد. بنابراین انتظار می رود که کودک مبتلا به آبله مرغان به مدت 7-10 روز بعد از شروع تب در خانه استراحت کنند.

چه زمان باید برای آبله مرغان در کودکان به متخصص اطفال مراجعه کرد؟

زمانی که متوجه راش ها و علائم خفیف آبله مرغان در کودک خود شوید، ممکن است بخواهید به متخصص اطفال مراجعه کنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر در کودک پزشک را مطلع سازید:

 • تب 38.9 درجه سانتی گراد یا بالاتر
 • ایجاد راش در یک یا هر دو چشم
 • راش که با لمس متوجه گرمی آن می شوید.
 • خواب آلودگی شدید یا ناتوانی در بیدار شدن
 • سفتی گردن
 • سرفه شدید
 • استفراغ
 • ضربان قلب تند
 • مشکل در تنفس
 • لرزش ماهیچه ای

درمان آبله مرغان در کودکان چگونه انجام می شود؟

از آن جایی که یک ویروس عامل بروز آبله مرغان در کودکان است، آنتی بیوتیک ها در درمان آبله مرغان در کودکان موثر نخواهند بود. در هر حال، در صورت بروز یک عفونت باکتری هایی در اطراف تاول های آبله مرغان، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز نماید. خاراندن و خراشیدن تاول های ناشی از آبله مرغان در کودکان موجب ایجاد عفونت می شود.

برای پیشگیری از عفونت ناشی از خرشیدن تاول های آبله مرغان در کودکان، می توانید از دستکش های مخصوصی برای پوشاندن دست های کودک و همچنین کوتاه کردن ناخن های او استفاده کنید. خودداری از مالیدن پوست کودک حین حمام کردن نیز در پیشگیری از آسیب به راش های آبله مرغان در کودکان کمک کننده است.

اگر کودک شما در معرض عوارض آبله مرغان در کودکان قرار دارد، پزشک ممکن است داروی ضد ویروس تجویز نماید. تجویز این داروها برای آبله مرغان در کودکان زمانی صورت می گیرد که کودک زودتر از زمان موعد متولد شده و یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد.

سایر روش ها برای درمان آبله مرغان در کودکان به منظور حفظ راحتی آن ها انجام می شوند:

 • کاهش خارش ناشی از آبله مرغان در کودکان به کمک لوسیون کالامین
 • استراحت کافی کودک
 • آب رسانی کافی به بدن کودک
برگرفته از: وبسایت های
https://www.uptodate.com
https://www.healthline.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه