عفونت گوش کودک یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است که موجب بروز درد، تب و سایر علائم در کودک می شود. عفونت گوش کودک ممکن است به خودی خود درمان شده و یا برای درمان به مصرف آنتی بیوتیک ها نیاز داشته باشد. در مورد درمان عفونت گوش کودک با متخصص اطفال مشورت کنید.

دروانا:

بهترین راه درمان عفونت گوش کودک چیست؟

درمان عفونت گوش کودک به شدت عفونت و سن کودک بستگی دارد. در صورتی که عفونت گوش کودک شدید باشد، متخصص اطفال داروهای آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت گوش کودک تجویز می کند اما بیشتر کودکان مبتلا به عفونت گوش یا اوتیت مدیا حاد بدون مصرف دارو بهبود می یابند.

در صورتی که کودک شما دچار عفونت گوش شده است، در مورد منتظر ماندن یا درمان عفونت گوش کودک با داروهای نسخه ای با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک ممکن است نکات زیر را مطرح کند:

  • اگر کودک شما بین 6 تا 24 ماه است و علائم خفیفی از عفونت گوش تنها در یک گوش خود دارد یا علائم خفیف عفونت گوش کودک در هر دو گوش او ظاهر شده اند، نگران نباشید.
  • اگر کودک شما در طول 48-72 ساعت بدون دریافت درمان عفونت گوش بهبود نیافت، مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گوش کودک را آغاز کنید.

برای درمان عفونت گوش کودک چه زمان مصرف آنتی بیوتیک ضروری است؟

انجمن کودکان آمریکا درمان عفونت گوش کودک یا اوتیت مدیا حاد با آنتی بیوتیک ها را در موارد زیر توصیه می کند:

  • نوزادان شش ماهه یا کوچک تر. نوزادان هنوز سیستم ایمنی قوی و کاملی ندارند و به طور خاص در معرض عواقب ناشی از عفونت گوش قرار دارند.
  • کودکان با علائم شدید مانند تب بالا، تعریق، خستگی یا ضربان قلب بالا
  • کودکان زیر دو سال که علائم خفیف عفونت گوش هر دو گوش آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

برای درمان عفونت گوش کودک چرا پزشکان در مورد تجویز آنتی بیوتیک ها نگران هستند؟

برای درمان عفونت گوش کودک، پزشکان اغلب در تجویز آنتی بیوتیک با احتیاط عمل می کنند؛ زیرا با تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک، باکتری های بیشتر و بیشتری در برابر این داروها مقاومت نشان می دهند. علاوه بر بروز مقاومت آنتی بیوتیک، دادن داروی آنتی بیوتیک به کودک باکتری های مفید بدن او که برای حفظ سلامت مجاری گوارشی ضروری هستند را از بین می برد. همچنین عفونت گوش کودک ممکن است در اثر عوامل باکتریایی یا ویروسی ایجاد شود. از آن جایی که آنتی بیوتیک ها اثری بر روی عفونت های ویروسی ندارند، پزشکان دقت بیشتری برای تجویز آنتی بیوتیک ها برای عفونت گوش کودک اعمال می کنند.

اگر درمان عفونت گوش کودک شما به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارد، حتی زمانی که او وضعیت بهتری دارد دوره درمان را کامل کنید. سپس چند هفته بعد مجددا او را برای معاینه نزد متخصص اطفال ببرید؛ پزشک می تواند از درمان کامل عفونت گوش کودک اطمینان حاصل کند.

اگر عفونت گوش کودک شما در طول 48-72 ساعت بهبود نیافت و بعضی علائم هنوز وجود داشتند، کودک تب داشت و یا علائم او تشدید شد، به متخصص اطفال مراجعه کنید. پزشک مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت گوش کودک را آغاز کرده یا دارو را تغییر می دهد.

چگونه می توان درد ناشی از عفونت گوش کودک را کنترل کرد؟

استفاده از دوز صحیح استامینوفن یا ایبوپروفن (اگر کودک شما شش ماهه یا بزرگ تر است) می تواند درد ناشی از عفونت گوش کودک را تسکین دهد. اگر کودک سن زیر سه ماه دارد، قبل از دادن هر نوع دارویی برای عفونت گوش، با متخصص اطفال مشورت کنید.

استفاده از قطره گوش یا کمپرس گرم بر روی گوش کودک می تواند در رفع درد ناشی از عفونت گوش کودک کمک کننده باشد. در مورد قطره گوش مصرفی برای عفونت گوش کودک با متخصص اطفال صحبت کنید. کودک را به نوشیدن مایعات بیشتر تشویق کنید؛ زیرا به تخلیه گوش میانی و درمان درد عفونت گوش کودک کمک می کند.

از دادن داروهای سرماخوردگی غیر نسخه ای به کودک مانند ضد احتقان ها یا آنتی هیستامین ها برای درمان عفونت گوش بپرهیزید. این داروها نه تنها کمکی به رفع عفونت گوش کودک نمی کنند بلکه عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال دارند. مصرف آسپیرین در کودکان با خطر ابتلا به سندرم ری (یک بیماری نادر اما کشنده) همراه است.

برگرفته از: وبسایت https://www.babycenter.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه