در این مقاله دکتر امیر منصور کلالی متخصص بیماری های عفونی و تب دار به سوالاتی پیرامون تشخیص سفیلیس پاسخ داده و توضیحاتی ارائه می نمایند.

دروانا:

  1. چه آزمایش هایی برای تشخیص سفیلیس انجام می شوند؟
  2. آیا امکان تشخیص سفیلیس در مراحل اولیه وجود دارد؟
  3. علائم افتراقی تشخیص سفیلیس کدامند؟

دکتر امیر منصور کلالی متخصص بیماری های عفونی و تب دار توضیح می دهند سفیلیس یک بیماری عفونی است که از طریق تماس جنسی قابل انتقال می باشد. دوره کمون این بیماری 3 تا 90 روز (بطور متوسط 21 روز) می باشد. اولین علامت آن یک پاپول (زخم کوچک) بدون درد با حاشیه برجسته و سفت در ناحیه تناسلی می باشد (شانکر). این ضایعه ظرف 3 تا 6 هفته بدون اسکار بهبود می یابد. در این زمان بزرگی غدد لنفاوی کشاله ران شایع است که معمولا بدون درد می باشد. 2 تا 8 هفته بعد از ظهور شانکر، ضایعات ماکولوپاپولر منتشر در سطح بدن با درگیری کف پا و دست دیده می شود که معمولا بدون خارش می باشند و چند روز تا چند هفته باقی می مانند. در این زمان بزرگی غدد لنفاوی شایع است که معمولا بدون درد می باشد. عدم درمان به موقع این بیماری می تواند باعث بروز عوارض عصبی، قلبی، عروقی و چشمی در آینده شود. برای تشخیص اولیه یا غربالگری آزمایش VDRL و برای تایید تشخیص آزمایش FTA-abs به کار می رود. هر دوی این آزمایش ها با نمونه خون قابل سنجش می باشند.

دکتر امیر منصور کلالی

دکتر امیر منصور کلالی

متخصص بیماری های عفونی و تب دار
دكتر امير منصور كلالي متخصص بیماری های عفونی و تب دار از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارای بورد تخصصی و بیش از 11 سال سابقه تخصصی پزشکی در حوزه تشخیص و درمان بیماری های عفونی و داخلی می باشند.
 
پاسخ داده شده: توسط دکتر امیر منصور کلالی

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه

لیست بهترین متخصصین بیماری های عفونی