ویروس سنسیشیال تنفسی یا ویروس RSV عفونتی است که مسیر تنفسی و ریه ها را درگیر می سازد. ویروس RSV عمدتا شبیه به سرماخوردگی می باشد. کودکان زیر دو سال معمولا بیشتر به عفونت ناشی از ویروس سنسیشیال تنفسی دچار خواهند شد. تشخیص ویروس RSV عمدتا بر اساس معاینه فیزیکی و تست های تصویربرداری و یا آزمایشگاهی صورت می گیرد. درمان RSV یا ویروس سنسیشیال تنفسی یا ویروس RSV عموما درمان حمایتی می باشد. در برخی موارد نادر نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود خواهد داشت. ابتلا به عفونت حاد گوش میانی و یا ذات الریه می تواند از…
بیماری گلودرد استرپتوکوکی نوعی عفونت باکتریایی می باشد که سبب احساس زخم و خارش در گلو می گردد. برخی علائم گلودرد استرپتوکوکی شامل بلع دردناک، لوزه های متورم، قرمز و تب می باشد. پیشگیری از عفونت گلودرد استرپتوکوکی مستلزم رعایت موازین بهداشتی است. درمان دارویی گلودرد استرپتوکوکی مبتنی بر استفاده از آنتی بیوتیک ها می باشد.
عفونت شدید گوش میانی یا همان عفونت گوش که با عنوان acute otitis media شناخته می شود نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی می باشد که اغلب نیازی به درمان ندارد. تشخیص عفونت گوش میانی توسط پزشک انجام می شود. درمان عفونت گوش میانی بیشتر مبتنی بر کنترل درد می باشد. در برخی موارد آنتی بیوتیک برای عفونت گوش میانی مورد استفاده قرار می گیرد. عفونت گوش میانی در کودکان شایع تر از بزرگسالان است.
بیماری استئومیلیت در اصل عفونت استخوانی می باشد. عفونت می تواند از جریان خون و یا از طریق بافت های اطراف به استخوان منتقل شوند. هم چنین استخوان آسیب دیده نیز میتواند منجر به ایجاد استئومیلیت شود. تب و لرز، درد در ناحیه عفونت و تحریک پذیری در کودک برخی از علایم استئومیلیت محسوب می شود. استئومیلیت در کودکان اغلب استخوان های دراز پا و بخش بالایی بازو را تحت تاثیر قرار می دهد استئومیلیت در بزرگسالان عمدتا استخوان های ستون فقرات را درگیر می کند. درمان استئومیلیت (عفونت استخوان) شامل خارج کردن بافت مرده استخوان و استفاده از آنتی…
سرخجه در کودکان نوعی عفونت ویروسی مسری است که بروز راش های قرمز روی پوست از علائم سرخجه است. امروزه با استفاده از واکسیناسیون تا حد زیادی موجب پیشگیری از سرخجه می شود. انتقال ویروس سرخجه از طریق تماس مستقیم با ترشحات تنفسی فرد آلوده می باشد. تماس با سرخجه در بارداری خطراتی را برای جنین در پی خواهد داشت. بنابراین قبل از باردار شدن از وضعیت ایمنی خود نسبت به سرخجه اطمینان حاصل کنید.
بیماری روزئولا ناشی از ویروس روزئولا می باشد. تب و بروز راش از مهم ترین مشخصه های بیماری روزئولا می باشد. زمانی که کودکتان در مراکزی مانند مهد کودک ها نگاهداری می شوند احتمال بروز روزئولا در کودکان افزایش می یابد. دوره درمان روزئولا معمولا یک هفته بعد از شروع تب می باشد. درمان بیماری روزئولا در کودکان عمدتا مبتنی بر استراحت کافی و کنترل تب می باشد.
بیماری برونشیولیت نوعی التهاب ریوی ناشی از ویروس است. برونشیولیت در نوزادان و کودکان شایع می باشد علائم برونشیولیت معمولا شبیه به سرماخوردگی است اما در صورت پیشرفت سرفه، خس خس و دشواری در تنفس را همراه دارد. تشخیص برونشیولیت عموما به انجام تست خاصی نیاز ندارد. دوره بیماری برونشیولیت معمولا دو تا سه هفته به طول می انجامد و درمان خاصی ندارد. در موارد نادر ممکن است نیاز به بستری شدن وجود داشته باشد.
انسفالیت نوعی عفونت مغزی می باشد. علایم انسفالیت اغلب شبیه آنفلوآنزا است هم چنین ممکن است انسفالیت علامتی نداشته باشد. علت دقیق بیماری انسفالیت مشخص نیست اما عفونت های ویروسی از شایع ترین علل انسفالیت می باشد (انسفالیت ویروسی). بنابراین داروهای آنتی ویروس در درمان انسفالیت نقش دارند. ام آر ای مغزی، بیوپسی مغزی، الکتروانسفالوگرام از جمله راه های تشخیص انسفالیت محسوب می شوند.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه