زبان سیاه مودار ناشی از از سلول های مرده ای است که روی پرزهای نازک موجود در سطح زبان ایجاد می شود. پرزهای زبانی که بزرگ تر از حد نرمال می شوند می توانند به راحتی باکتری، قارچ، تنباکو، غذاها و سایر مواد را به دام می اندازند و سیاه رنگ شوند. علت زبان سیاه مودار به درستی مشخص نیست. بیماری زبان سیاه مودار عمدتا به درمان پزشکی نیاز ندارد و با رعایت بهداشت مناسب و عدم استفاده از دخانیات از بین می رود.
زبان جغرافیایی یا Geographic tongue نوعی التهاب بی ضرر می باشد که بر سطح زبان تاثیر می گذارد. زمانی که زبان جغرافیایی ایجاد می شود، سطحی از زبان که دچار این التهاب می شود پرزهای خود را از دست می دهد و ظاهری صاف به شکل جزایری قرمز پیدا می کند. علت زبان جغرافیایی مشخص نیست و راهی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری زبان جغرافیایی وجود ندارد. اگر چه زبان جغرافیایی می تواند سبب ناراحتی هایی شود اما اغلب به درمان نیازی ندارد و خود به خود برطرف می شود.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه