دکتر ژیلا غفوریان متخصص زنان، زایمان و نازایی درباره اقدامات برای سلامت مردان پیش از بارداری توضیحاتی اراده نموده اند.

دروانا:

اقداماتی برای سلامت مردان پیش از بارداری

تصمیم یک زوج برای بچه دار شدن معمولا منجر به تمرکز روی سلامت مادر خواهد شد در حالی که سلامت پدر نیز نقش مهمی در قدرت باروری و سلامت جنین دارد.

تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن مردان در معرض مواد خاصی پیش از بارداری علاوه بر آنکه می تواند منجر به بروز مشکلاتی در باروری شود می تواند بروز نقص های مادرزادی در جنین را تا حدی افزایش دهد. بخش قابل توجهی از موارد ناباروری ناشی از مردان است. در صورتی که قصد بارداری دارید بهتر است هر دو نفر شما از نظر سلامت در بهترین وضع ممکن باشید.

مصرف داروها و تماس با مواد شیمیایی

مصرف برخی از دارو ها می تواند در باروری مرد تاثیر منفی بگذارد. اگر مردی قصد بارداری دارد بهتر است علاوه بر آنکه هیچ دارویی را بدون نسخه مصرف نکند در مورد داروهای قبلی مصرفی هم حتما با پزشک خود صحبت کند. ممکن است در صورت قصد بارداری پزشک تصمیم به قطع یا جایگزین کردن برخی از داروها بگیرد. داروهای زیر در میزان قدرت باروری مردان تاثیر منفی دارد: سایمتیدین، سولفاسالازین، نیتروفورانتوئین

این دارو ها ممکن است باعث کاهش تولید و تعداد اسپرم شود. استروئیدهایی نظیر پردنیزولون و کورتیزون در باروری مردان تاثیرگذار است. شیمی درمانی و اشعه درمانی می تواند باعث عقیم شدن مردان یا تغییرات چشمگیری در کیفیت و کمیت اسپرم شود. همچنین ممکن است محیط کار مرد یکی از عواملی باشد که باعث ناباروری شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی مواد مثل آفت کش ها، کودهای شیمیایی، سرب، نیکل، جیوه، کروم، مواد پتروشیمی، بنزن، پروکلرواتیلن یا تشعشع می تواند باعث کاهش کیفیت و کمیت اسپرم و در نتیجه ناباروری یا بروز برخی از نقص های مادرزادی شود.

تغذیه پدر و نقش آن در باروری

تغذیه مناسب پدر می تواند تاثیر خوبی در باروری او داشته باشد. دریافت مواد مغذی کافی مانند روی که کمبود آن می تواند باعث کم شدن تعداد اسپرم مرد شود و ممکن است باروری مرد را بهبود دهد رژیم غذایی مناسب در کنار ورزش به پدر کمک می کند تا علاوه بر آنکه سلامت و باروری بهتری داشته باشد به وزن مناسب دست پیدا کند.

کمبود وزن یا اضافه وزن زیاد در باروری تاثیر منفی دارد. افزودن ویتامین E به رژیم غذایی می تواند باعث افزایش باروری شود. همچنین بهتر است مردان در دوران پیش از بارداری جهت اطمینان از دریافت مواد مغذی و ویتامین های مناسب از مکمل های باروری مردان استفاده کنند که شامل ویتامین و مواد معدنی می باشد. مصرف برخی از مواد مانند الکل، سیگار و مواد مخدر می تواند در باروری مردان تاثیر بگذارد و خطر بروز نقص های مادرزادی را در جنین افزایش دهد. مصرف الکل می تواند باعث کاهش روی در بدن مرد شود. مصرف سیگار، قلیان یا مواد مخدر هم کیفیت اسپرم ها را کاهش می دهد. ثابت شده است که مصرف حشیش باعث کاهش کیفیت و تعداد اسپرم می شود. فعالیت های بدنی و فکری زیاد و خستگی می تواند در کیفیت اسپرم و در نتیجه باروری مرد تاثیر داشته باشد. بهتر است مردان در دورانی که برای بارداری اقدام می کنند استراحت کافی نیز داشته باشند.

خنک نگه داشتن بیضه ها

گرمای ناشی از جکوزی، سونا، حمام آب داغ طولانی مدت و بیشتر از 30 دقیقه، کیسه آب گرم، پتوی برقی، شلوار، لباس زیر تنگ می تواند باعث گرم شدن بیش از حد بیضه ها و در نتیجه کاهش تعداد اسپرم شود. همچنین دوچرخه سواری و استفاده از موتورسیکلت به دلیل ایجاد اصطکاک و تکانه های زیاد باعث افزایش دمای بیضه ها می شود. افزایش دما یا آسیب احتمالی به بیضه ها می تواند باعث کاهش تولید اسپرم و درنتیجه ناباروری شود. پزشکان توصیه می کنند مردی که قصد باردار شدن دارد در طول روز یک بار بیضه های خود را با آب خنک کند این کار باعث بهبود تولید اسپرم خواهد شد.

دکتر ژیلا غفوریان

دکتر ژیلا غفوریان ابدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر ژيلا غفوريان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، پزشک نمونه از طرف بیمه سلامت و عضو جامعه جراحان ایران می باشند.
 
تهیه شده: توسط دکتر ژیلا غفوریان

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه