فیلرها یا ژل ها ترکیباتی هستند که به منظور بهبود حجم در صورت مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال تزریق فیلر برای خط خنده یکی از کاربردهای این ترکیبات می باشد. در تزریق انواع ژل تزریقی صورت سعی کنید ژلی را انتخاب کنید که مورد تایید اف دی ای باشد.

دروانا:

 انواع ژل تزریقی صورت بر اساس مواد سازنده

فیلرهای درمال ترکیباتی شبیه ژل هستند که زیر پوست تزریق می گردند تا حجم از دست رفته، خطوط ایجاد شده (تزریق فیلر برای خط خنده) و برخی چروک ها را رفع کرده و برجستگی های صورت را بهتر نشان دهند. تزریق ژل روشی مقرون به صرفه است که ظاهر شما را بدون انجام جراحی بهبود می بخشد.

انواع ترکیبات ژل های تزریقی

طیفی از ترکیبات فیلر یا ژل های تزریقی وجود دارد که به تایید سازمان اف دی ای نیز رسیده است به طور کلی ژل ها بر اساس ماده تشکیل دهنده شان به چند دسته تقسیم می شوند. در خرید انواع ژل تزریقی صورت سعی کنید ژلی را انتخاب کنید که مورد تایید اف دی ای قرار داشته باشد. بهترین مارک ژل برای تزریق صورت آن هایی است که مجوز و تاییدیه معتبر داشته باشد.

فیلرهیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید ترکیبی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. این ترکیب در پوست نیز یافت می شود. هیالورونیک اسید پوست را هیدراته می کند. فیلرهای هیالورونیک اسید معمولا نرم و ژل مانند هستند. ماندگاری ژل هیالورونیک اسید موقتی است و معمولا شش تا دوازده ماه دوام می آورد. در طولانی مدت بدن ذرات ژل هیالورونیک اسید را جذب می کند. اغلب فیلرهای هیالورونیک اسید با استفاده از لیدوکائین تزریق می شوند تا احساس ناراحتی و درد بعد از تزریق را کاهش دهند. بنابراین درد یکی از عوارض تزریق فیلر هیالورونیک اسید می باشد. انواع فیلر هیالورونیک اسید که به تایید اف دی ای رسیده است عبارتند از:

  • انواع ژل ژوویدرم
  • انواع ژل رستیلن

ژلradiesse  یا فیلر کلسیم هیدروکسیل آپاتیت

فیلر کلسیم هیدروکسیل آپاتیت ترکیبی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود و عمدتا در استخوان ها یافت می گردد. وقتی این ترکیب به عنوان فیلر استفاده می شود ذرات کلسیم به صورت ژلی نرم در می آیند. فیلرهای کلسیم هیدروکسیل آپاتیت معمولا طولانی اثر هستند و برای اغلب بیماران ماندگاری در حدود 12 ماه دارند. کلسیم هیدروکسیل آپاتیت همچنین می تواند تولید کلاژن طبیعی در بدن را تحریک کند و معمولا برای چروک های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.نام تجاری Radiesse® که مورد تایید سازمان اف دی ای نیز می باشد دارای ترکیب کلسیم هیدروکسیل آپاتیت است.

پلی-ال- لاکتیک اسید

پلی- ال- لاکتیک اسید ترکیبی است که به طور سنتتیک ساخته می شود. این ترکیب سال هاست که در وسایل پزشکی مانند بخیه های قابل جذب به کار برده می شودذ. پلی- ال- لاکتیک اسید به عنوان ترکیب محرک کلاژن شناخته می شود. مکانیسم اثر این ترکیبات به گونه ای است که به پوست کمک می کند تا کلاژن سازی را انجام دهد. این ترکیبات در مورد چروک های عمیق تر پوستی مورد استفاده قرار می گیرند و تاثیرات آن به مدت بیش از دو سال به طول می انجامد.

 پلی متیل متاکریلات PMMA))

پلی متیل متاکریلات نوعی ترکیب سنتتیک می باشد که مدت هاست در پزشکی کاربرد دارد. در فیلرهای درمال استفاده از پلی متیل متاکریلات سبب ایجاد میکروسفر یا توپ های کوچکی می گردد که زیر پوست قرار می گیرد. این فیلرها حاوی کلاژن می باشند. کلاژن ترکیب طبیعی در پوست است که ساختار و استحکام پوست را تامین می کند. نام تجاری Bellafill® که مورد تایید سازمان اف دی ای نیز می باشد با استفاده از ترکیبات پلی متیل متاکریلات ساخته می شود. 

تزریق چربی یا پیوند چربی صورت

تزریق چربی اتولوگ تنها فیلر تزریقی می باشد که به جراحی نیاز دارد آیا تزریق چربی دائمی ست؟ در پاسخ به این پرسش باید عنوان کرد ماندگاری تزریق چربی  سال ها به طول می انجامد. در تزریق چربی از چربی خود فرد استفاده شده و این چربی به بخش دیگری تزریق می گردد. چربی به دست آمده با استفاده از لیپوساکشن، ابتدا تصفیه شده و سپس به بخش های دیگر مانند گونه ها (فیلر گونه) و پلک پایین تزریق می گردد. تزریق چربی به مهارت خاصی نیاز دارد تا نتایج مطلوبی حاصل گردد.  تزریق چربی عمدتا توسط متخصص زیبایی انجام می پذیرد.

 

 

برگرفته از: وبسایت https://www.americanboardcosmeticsurgery.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.