کولپوسکوپی دهانه رحم روشی است که به منظور بررسی ناهنجاری های دهانه رحم انجام می شود. به دنبال انجام کولپوسکوپی دهانه رحم انجام بیوپسی در برخی موارد ضروری است (کولپوسکوپی و بیوپسی). از مراکز انجام کولپوسکوپی می توان به مطب پزشکان متخصص زنان اشاره کرد. عدم داشتن نزدیکی همچنین استفاده از محصولات واژینال از مراقبت های بعد از کولپوسکوپی دهانه رحم محسوب می شود.  

دروانا: 

کولپوسکوپی چیست؟

غربالگری سرطان دهانه رحم بخش مهمی از اقداماتی است که زنان باید برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم بدان توجه داشته باشند. اگر غربالگری سرطان دهانه رحم نتایج غیر نرمالی را نشان دهد برای تعیین میزان ناهنجاری به انجام تست های بیشتر نیاز خواهید داشت. کولپوسکوپی دهانه رحم یکی از تست هایی است که معمولا در این شرایط انجام آن توصیه می شود. با انجام کولپوسکوپی دهانه رحم پزشک می تواند دهانه رحم را با استفاده از ابزار بزرگ کننده مناسبی بررسی کند. در برخی موارد همزمان با بیوپسی نمونه برداری نیز انجام می شود (کولپوسکوپی و بیوپسی). همه خانم هایی که نتایج غیر نرمالی را به دنبال انجام غربالگری سرطان دهانه رحم دریافت می کنند نیازی به درمان ندارند. انجام کولپسکوپی با یا بدون بیوپسی تعیین خواهد کرد آیا به درمان نیازی دارید و درمان از چه زمانی باید آغاز گردد.

علت انجام کولپوسکوپی دهانه رحم

کولپوسکوپی دهانه رحم به دنبال دریافت نتایج غیر نرمال برخی تست ها انجام می شود (تست هایی مانند پاپ اسمیر یا تست ویروس اچ پی وی). دستگاهی به نام کولپوسکوپ بزرگ نمایی را از دهانه رحم ایجاد می کند. در طول انجام کولپوسکوپی دهانه رحم از اسید استیک یا سرکه به منظور رنگ آمیزی سلول ها استفاده می شود، به این ترتیب متخصص زنان بهتر می تواند سلول های ناهنجار و موقعیت آن ها را ارزیابی کند. اندازه، نوع و موقعیت سلول های ناهنجار به تعیین نیاز برای انجام بیوپسی کمک می کند (کولپوسکوپی و بیوپسی). با استفاده از این اطلاعات شدت ناهنجاری و نیاز برای شروع درمان نیز تعیین خواهد شد. هر چه تغییرات پیش سرطانی زودتر تشخیص داده شود در آن صورت احتمال تبدیل این ضایعات به سرطان کاهش خواهد یافت.

آمادگی برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم

قبل از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم باید از مصرف ترکیباتی مانند کرم در ناحیه واژن اجتناب کنید. کولپوسکوپی دهانه رحم در هر زمانی از چرخه قاعدگی قابل انجام می باشد اما در صورت وجود خونریزی سنگین بهتر است انجام کولپوسکوپی دهانه رحم را به روز دیگری موکول کنید. اگر از داروهای ضد لخته خونی استفاده می کنید (داروهایی مانند آسپرین، وارفارین، هپارین و کلوپیدوگرل) پیش از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم پزشک را در جریان قرار دهید. این داروها احتمال بروز خونریزی را به دنبال بیوپسی افزایش می دهد (کولپوسکوپی و بیوپسی).

اگر احتمال بارداری می دهید پزشک متخصص زنان را پیش از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم مطلع سازید. انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در طول بارداری خطری در پی ندارد اگر چه اغلب متخصین زنان در زمان بارداری بیوپسی را انجام نمی دهند.

روش انجام کولپوسکوپی دهانه رحم

کولپوسکوپی دهانه رحم توسط پزشک متخصص زنان انجام می شود. مدت زمان لازم برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم 5 تا 10 دقیقه است. مراکز انجام کولپوسکوپی شامل مطب پزشک و کلینیک های مجهز می باشد. در پاسخ به این پرسش که آیا کولپوسکوپی درد دارد نیز باید عنوان کرد درد ناشی از کولپوسکوپی دهانه رحم خفیف است. کولپوسکوپی دهانه رحم همانند معاینه لگن انجام می شود. روش انجام کولپوسکوپی دهانه رحم به گونه ای است که شما ابتدا روی تخت دراز می کشید و سپس با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم دهانه واژن باز می شود تا داخل دهانه رحم رویت شود. در طول انجام کولپوسکوپی دهانه رحم ممکن است نمونه برداری به منظور انجام پاپ اسمیر تکرار شود. از دستگاهی به نام کولپوسکوپ برای مشاهده دهانه رحم استفاده می شود. کولپوسکوپ دستگاهی شبیه به میکروسکوپ می باشد که روی یک میله سوار است و در تماس با بیمار قرار ندارد. با استفاده از محلولی مانند اسید استیک یا سرکه نواحی غیر نرمال مشخص می گردد به این ترتیب مشاهده با استفاده از کولپوسکوپ تسهیل خواهد شد. استفاده از محلول سبب می شود بیمار احساس سرما و سوزش اندکی داشته باشد. در طول انجام کولپوسکوپی دهانه رحم ممکن است بخش کوچکی از بافت دهانه رحم نمونه برداری شود (کولپوسکوپی و بیوپسی). انجام بیوپسی به این معنا نخواهد بود که شما به ضایعات پیش سرطانی مبتلا هستید. قبل از انجام بیوپسی از داروی بیحس کننده استفاده نمی شود زیرا درد و کرامپ ناشی از بیوپسی بسیار اندک می باشد. نمونه بافت برای بررسی بیشتر به نزد متخصص پاتولوژیست ارجاع داده می شود.

برخی خانم ها در طول انجام بیوپسی دهانه رحم به نمونه برداری از بخش داخلی دهانه رحم نیاز دارند که به این روش کورتاژ اندوسرویکال گفته می شود. این نوع بیوپسی نباید در خانم های باردار انجام شود زیرا در بارداری اختلال ایجاد می کند. کورتاژ اندوسرویکال ممکن است کمی درد داشته باشد اما در اغلب خانم ها این درد به سرعت فروکش می کند. اگر نیاز به بیوپسی وجود داشته باشد متخصص زنان از محلول زرد متمایل به قهوه ای در دهانه رحم استفاده می کند که به صورت بانداژ مایع عمل می کند.

 مراقبت های بعد از کولپوسکوپی دهانه رحم و عوارض کولپوسکوپی

اگر نیاز به بیوپسی به دنبال انجام کولپوسکوپی دهانه رحم وجود داشته باشد احتمال بروز خونریزی واژینال از عوارض کولپوسکوپی دهانه رحم محسوب می شود. اگر متخصص زنان از بانداژ مایع استفاده کند احتمال بروز ترشحات زرد رنگ یا قهوه ای نیز از دیگر عوارض کولپوسکوپی دهانه رحم محسوب می شود. این عارضه ظرف چند روز بهبود می یابد. اغلب خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم قادرند به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردند. درد و کرامپ که از عوارض کولپوسکوپی دهانه رحم محسوب می شود ظرف یک تا دو ساعت از بین خواهد رفت. عدم استفاده از کرم واژینال، دوش واژینال یا تامپون یکی از موارد مراقبت های بعد از کولپوسکوپی دهانه رحم محسوب می شود. عدم داشتن نزدیکی به مدت 48 ساعت نیز از دیگر مراقبت های بعد از کولپوسکوپی دهانه رحم می باشد.

در اغلب موارد انجام تست های بیشتر بستگی به نتایج کولپوسکوپی دهانه رحم و بیوپسی دارد. در برخی موارد تکرار تست پاپ اسمیر در بازه شش ماه پس از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم ضروری می باشد. اگر بعد از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم موارد زیر را تجربه کردید، متخصص زنان خود را فورا در جریان قرار دهید (عوارض کولپوسکوپی):

  • خونریزی سنگین واژن (خونریزی که سبب خیس شدن نوار بهداشتی در مدتی کمتر از یک تا دو ساعت شود)
  • خونریزی واژن که به مدت بیش از 7 روز ادامه داشته باشد
  • وجود ترشحات بد بوی واژن (به خاطر داشته باشید ترشحات قهوه ای رنگ در چند روز اول بعد از انجام کولپوسکوپی دهانه رحم طبیعی می باشد)
  • درد یا کرامپ در ناحیه لگن، دردی که با مصرف ایبوپروفن بهبود نیابد
  • دمای بیش از 38 درجه سلسیوس 
برگرفته از: وبسایت https://www.uptodate.com
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.