ای وی اف یا لقاح مصنوعی یکی از موثرترین تکنولوژی های کمک باروری می باشد. دلایل انجام ای وی اف متعدد است. انجام شیمی درمانی یکی از دلایل انجام ای وی اف می باشد. در مقاله پیش رو به علت انجام ای وی اف می پردازیم.

دروانا: 

 دلایل انجام ای وی اف

ای وی اف چیست؟ ای وی اف یا لقاح مصنوعی فرایند پیچیده ای است که در درمان ناباروری مورد توجه قرار دارد. در طول انجام ای وی اف تخمک های بالغ از تخمدان ها بازیابی شده و در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم ترکیب می شوند. سپس رویان های ایجاد شده در رحم قرار داده می شوند. یک چرخه ای وی اف حدود دو هفته زمان خواهد برد.

ای وی اف موثرترین فرم تکنولوژی های کمک باروری می باشد. ای وی اف می تواند با استفاده از تخمک های خود فرد یا با استفاده از تخمک و اسپرم اهدایی انجام شود. در برخی موارد ممکن است از رحم اجاره ای نیز استفاده شود. شانس ای وی اف موفق و تولد فرزندانی سالم بستگی به فاکتورهای متعددی مانند سن و علت ناباروری دارد. علاوه بر این ای وی اف فرایندی زمان بر، پر هزینه و تهاجمی خواهد بود. اگر در طول فرایند ای وی اف بیش از یک رویان در رحم قرار داده شود احتمال داشتن چند جنین و بارداری دو قلو افزایش می یابد. متخصص نازایی شما را در درک چگونگی انجام ای وی اف و خطرات ای وی اف یاری خواهد داد. در مقاله پیش رو به دلایل انجام ای وی اف خواهیم پرداخت.

دلایل انجام ای وی اف

علت انجام ای وی اف وجود ناباروری و برخی مشکلات ژنتیکی می باشد. اگر ای وی اف برای درمان ناباروری انجام شود پیش از انجام ای وی اف ابتدا گزینه های کم تهاجمی تری مانند داروهای ناباروری استفاده می گردد تا تخمک گذاری تقویت شود. همچنین ممکن است از روش تلقیح درون رحمی استفاده شود. در تلقیح درون رحمی اسپرم در زمانی نزدیک به تخمک گذاری مستقیما به درون رحم تزریق می گردد. در صورتیکه گزینه های مطرح شده پاسخ مطلوبی را نشان ندهد در این صورت ممکن است از گزینه ای وی اف استفاده شود. در مورد خانم های بالای 40 سال ممکن است از ای وی اف به عنوان گزینه اول خط درمان ناباروری استفاده شود. در صورت ابتلا به سایر مشکلات نیز ای وی اف به عنوان گزینه درمانی مورد توجه قرار داده می شود. برخی دلایل انجام ای وی اف عبارت است از:

  • انسداد و بسته شدن لوله های فالوپ: آسیب و انسداد لوله های فالوپ بارور شدن تخمک را دشوار می سازد از طرفی جنین نیز نمی تواند به خوبی به سمت رحم حرکت کند، در این شرایط ممکن است از ای وی اف استفاده شود.
  • اختلال در تخمک گذاری: نارسایی تخمدان در سنین قبل از 40 سالگی سبب از دست رفتن عملکرد نرمال تخمدان می شود. اگر تخمدان ها به درستی عمل نکنند در آن صورت مقدار کافی هورمون استروژن تولید نمی شود یا اینکه تخمک گذاری منظم مختل می گردد، در این شرایط ممکن است از ای وی اف استفاده شود.
  • اندومتریوز: اندومتریوز زمانی روی می دهد که بافت تخمک به فضای خارج از رحم یعنی تخمدان ها و لوله های فالوپ منتشر شود و در عملکرد مناسب این ارگان ها اختلال ایجاد کند. اختلال در عملکرد این ارگان ها می تواند دلیلی برای انجام ای وی اف باشد.
  • فیبروم رحمی: فیبروم ها توده های خوش خیمی می باشد که در دیواره رحم ایجاد می شود و در سنین 30 تا 40 سالگی شایع می باشند. فیبروم ها در لانه گزینی مناسب تخمک های بارور شده اختلال ایجاد می کنند.
  • بستن لوله های فالوپ: این روش نوعی عقیم سازی در زنان محسوب می شود تا روشی دائمی برای پیشگیری از بارداری باشد. در این شرایط با استفاده از ای وی اف می توان احتمال بارداری را تقویت کرد.
  • اختلال در تولید تخمک یا اختلال در عملکرد تخمک: غلظت نامناسب اسپرم، اختلال در حرکت اسپرم، اندازه و شکل آن می تواند باروری را دشوار سازد. در این شرایط ممکن است استفاده از ای وی اف در وقوع بارداری موثر واقع شود.
  • ناباروری بدون دلیل مشخص: ناباروری بدون دلیل روشن ممکن است علت انجام ای وی اف محسوب شود.
  • اختلال ژنتیکی: اگر شما یا همسر شما در خطر انتقال بیماری وراثتی به جنین قرار داشته باشید در آن صورت ممکن است انجام ای وی اف گزینه مناسبی برای شما باشد. در این شرایط ابتدا تخمک ها بازیابی شده و بارور می گردند. سپس غربالگری های ژنتیکی انجام می گیرد تا رویان فاقد مشکلات ژنتیکی وارد رحم گردد.
  • افراد مبتلا به سرطان و سایر بیماری ها: درمان سرطان (شیمی درمانی یا رادیوتراپی) به قدرت باروری شما آسیب خواهد رساند. در این شرایط انجام ای وی اف می تواند به عنوان گزینه مناسب مورد توجه قرار گیرد. تخمک های برداشت شده از تخمدان ها در شرایطی فریز شده و برای استفاده آینده کنار گذاشته می شود. همچنین ممکن است ابتدا لقاح مصنوعی انجام شده سپس رویان های به دست آمده فریز شوند.
  • عدم کارکرد مناسب رحم: اگر رحم قادر به حمل جنین نباشد در آن صورت ممکن است با استفاده از ای وی اف تخمک بارور شده سپس در رحم فرد دیگری برای ادامه فرایند بارداری قرار گیرد.

 

 

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.