رابطه کیست تخمدان و ناباروری چیست؟ آیا کیست تخمدان مانع حاملگی می شود؟ چه نوع کیستی باعث ناباروری میشود؟ برای یافتن پاسخ پرسش های مربوط به کیست تخمدان و ناباروری مقاله پیش رو را دنبال کنید.

دروانا: 

 کیست تخمدان و ناباروری

کیست های تخمدان کیسه هایی پر از مایع هستند که در تخمدان یا روی سطح آن وجود دارند. بدن خانم ها دارای دو تخمدان است که اندازه و شکل هر کدام مانند یک بادام می باشد. تخمدان ها در طرفین رحم قرار دارند. تخمک ها در تخمدان تولید و بالغ می شوند و سپس در چرخه های ماهانه آزاد می گردند.

اغلب خانم ها در طول زندگی کیست تخمدان را تجربه می کنند. اغلب کیست های تخمدان منجر به ناراحتی و یا درد نمی شوند. بیشتر کیست های تخمدان بدون نیاز به درمان ظرف چند ماه از بین می روند. در برخی موارد پارگی کیست تخمدان می تواند علائم جدی را در افراد ایجاد کند. بنابراین برای محافظت از سلامت خود بهتر است معاینه لگن توسط متخصص زنان به طور منظم انجام شود تا علائم احتمالی که می تواند منجر به بروز خطراتی در آینده گردد، به موقع شناسایی شوند.

معمولا ابتلا به کیست تخمدان علائم بالینی به همراه ندارد. اما برخی کیست های بزرگ می توانند مشکلاتی مانند درد لگن، احساس پری یا سنگینی در پایین شکم و یا نفخ را به همراه داشته باشند. بنابراین در برخی موارد اندازه کیست تخمدان مطرح می گردد.

چه نوع کیستی باعث ناباروری می شود؟

ممکن است کیست تخمدان و باروری دغدغه بسیاری از خانم ها باشد. به طور کلی امکان بارداری با وجود کیست تخمدان وجود دارد اما برخی از کیست های تخمدان می توانند احتمال کاهش قدرت باروری را به همراه داشته باشد. اما بروز چنین عارضه ای به نوع کیست تخمدان بستگی خواهد داشت.

و اما چه نوع کیستی باعث ناباروری میشود؟ کیست های تخمدان که می تواند بر قدرت باروری تاثیر بگذارد عبارت است از:

کیست های زیر در صورتی که اندازه بزرگی نداشته باشند اختلالی در باروری ایجاد نمی کنند:

  • کیست های فانکشنال: کیست های فانکشنال یا کیست ها کورپوس لوتئوم یا جسم زرد از جمله متداول ترین کیست ها می باشند. کیست های فانکشنال در نتیجه چرخه های نرمال قاعدگی ایجاد می شوند و در ایجاد ناباروری دخالت ندارند.
  • سیست آدنوما (Cystadenomas): سیست آدنوما توده هایی در تخمدان هستند که از سطح تخمدان منشا می گیرند. سیست آدنوما به درمان نیاز دارد اما بر باروری تاثیری نمی گذارد.
  • درموئید: درموئیدها کیست های جامدی هستند که دارای بافتی مانند مو، پوست و یا حتی دندان می باشند. کیست های درموئید ارتباطی با ناباروری ندارند.

به طور کلی باید بدانید بارداری با وجود کیست تخمدان ممکن می باشد. اگر به کیست تخمدان مبتلا هستید و نگرانی هایی را در مورد باردار شدن خود دارید باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. پزشک انتخاب های درمانی را پیش روی شما قرار خواهد داد که می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.