هیسترکتومی نوعی جراحی است که در آن رحم برداشته می شود. رحم فضایی است که فرزند در زمان بارداری در آن رشد می کند. در طول این جراحی کل رحم معمولا برداشته می شود. هم چنین ممکن است پزشک لوله های فالوپ و تخمدان های شما را نیز خارج کند. بعد از انجام هیسترکتومی شما دیگر پریودهای قاعدگی را تجربه نخواهید کرد و قادر به بارداری نخواهید بود.

چرا انجام هیسترکتومی لازم است؟

برخی اوقات انجام هیسترکتومی با اهداف درمانی ضروری است. اما برخی اوقات شما می توانید ابتدا داروها و سایر درمان های موجود را امتحان کنید. در مورد تمام گزینه های درمانی که پیش رو دارید می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

وجود شرایط زیر شما را مستعد هیسترکتومی خواهد کرد:

  • فیبروئید رحمی: فیبروئیدها توده های رحمی غیر سرطانی هستند که می توانند سبب بروز درد و خونریزی سنگین در طولانی مدت شوند. این توده ها بعد از دوران یائسگی کوچک می شوند بنابراین شما در این شرایط می توانید انتخاب کنید که به جای انجام هیسترکتومی صبر خواهید کرد. هم چنین پزشک ممکن است قبل از انجام هیسترکتومی گزینه های دیگری مانند تخریب آندومتر (endometrial ablation) و میومکتومی (myomectomy) را برای شما در نظر داشته باشد.
  • داشتن خونریزی های سنگین و غیر طبیعی: تغییر در سطح هورمونی، عفونت، سرطان و یا فیبروئید می تواند منجر به بروز خونریزی های طولانی مدت و سنگین شود. استفاده از کنتراسپتیوهای هورمونی برای پیشگیری از بارداری می تواند به سبک شدن خونریزی ها کمک کند، خونریزی های نامنظم را اصلاح کرده و درد را تخفیف دهد.
  • پرولاپس رحم (Uterine prolapsed) (افتادگی رحم): در این حالت رحم از جایگاه طبیعی خود جا به جا شده و به سمت پایین، نزدیک واژن سُر می خورد. این اتفاق در خانم هایی شایع است که چندین زایمان واژینال داشته اند اما می تواند بعد از دوران یائسگی و یا به دلیل چاقی نیز اتفاق بیفتد. شما می توانید برخی تمرین های ورزشی را به منظور تقویت عضلات تحتانی لگن انجام دهید به این ترتیب به بازگشت تون عضلانی رحم که سبب نگاه داشتن رحم در جای خود بوده است، کمک خواهید کرد. هم چنین ممکن است پزشک شئی پلاستیکی را از طریق واژن وارد رحم کند تا بتواند رحم را در جای خود نگاه دارد.
  • آندومتریوز: آندومتریوز وقتی اتفاق می افتد که بافت دیواره رحم در فضایی خارج از رحم، در تخمدان ها شروع به رشد کند. این اتفاق می تواند منجر به درد شدید و خونریزی در بین پریودها شود. پزشک برای برداشت بافت های زخمی و توده ها می تواند اقدام به جراحی کند بدون این که به بافت های اطراف آسیبی برساند.
  • آدنومیوز: در این شرایط بافت هایی در داخل دیواره رحم رشد می کند در نتیجه دیواره رحم ضخیم می شود. این ضخامت منجر به بروز درد و خونریزی سنگین می شود. قرص های کنترل بارداری می تواند در این مورد موثر باشد.
  • سرطان (یا پیش سرطان) رحم، تخمدان، سرویکس (دهانه رحم)، یا اندومتریوم: در صورت بروز سرطان در هر یک از این ارگان ها انجام هیسترکتومی می تواند مناسب باشد.

آیا هیسترکتومی می تواند سبب بروز یائسگی شود؟

با انجام هیسترکتومی دیگر پریود نخواهید شد. این که آیا سایر علائم یائسگی را نیز بعد از هیسترکتومی تجربه خواهید کرد یا خیر بستگی به این دارد که آیا پزشک شما تخمدان ها را در طول جراحی خارج کرده است یا خیر.

اگر تخمدان ها در طول هیسترکتومی حفظ شود شما سایر علائم یائسگی را بلافاصله تجربه نخواهید کرد. اگر هر دوی تخمدان ها در طول هیسترکتومی برداشته شود، شما دیگر پریود نشده و سایر علائم یائسگی را بلافاصله تجربه خواهید کرد. زیرا میزان هورمون ها بدون وجود تخمدان ها سریعا افت می کند، علائمی که شما در این حالت تجربه می کنید ممکن است قوی تر از یائسگی طبیعی باشد.

بعد از هیسترکتومی چه تغییراتی خواهم کرد؟

هیسترکتومی جراحی بزرگی است که احیای پس از آن، دو هفته به طول می انجامد. اما در مورد اغلب خانم ها کیفیت زندگی بهبود می یابد. شما از علائمی که انجام جراحی را الزامی کرده بود رها خواهید شد. سایر تغییراتی که ممکن است تجربه کنید عبارت است از:

  • یائسگی: شما دیگر پریود نخواهید شد. اگر تخمدان ها نیز حین جراحی خارج شده باشد سایر علائم یائسگی را نیز تجربه خواهید کرد.
  • احساسات جنسی تان تغییر خواهد کرد: برخی خانم ها بعد از انجام هیسترکتومی دچار خشکی واژن شده یا تمایل کمتری برای نزدیکی خواهند داشت، مخصوصا اگر تخمدان ها نیز خارج شده باشد.
  • ریسک بروز برخی مشکلات افزایش خواهد یافت: اگر هر دو تخمدان ها خارج شود ریسک برخی مشکلات مانند پوکی استخوان، بروز بیماری های قلبی و بی اختیاری ادراری افزایش می یابد. برای پیشگیری از این مشکلات باید با پزشک خود مشورت کنید.
  • افسردگی: برخی خانم ها به دلیل از دست دادن قدرت باروری و یا تغییرات بدن خود احساس غم و اندوه می کنند. اگر علائم افسردگی (غم، از دست دادن میل به غذا یا چیز هایی که از انجام آن لذت می بردید، کاهش انرژی) را دارید به نحوی که این علائم طولانی تر از هفته های بعد از جراحی شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

برگرفته از: وبسایت http://www.WomensHealth.gov

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha