هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی به منظور تشخیص و یا درمان مشکلات رحم استفاده می شود. هیسترسکوپ دستگاهی سبک شبیه تلسکوپ است که بسیار نازک می باشد. این دستگاه از طریق واژن وارد رحم می گردد. هیسترسکوپ تصاویری از رحم را بر روی صفحه نمایشگر نشان می دهد. ابزارهای دیگری نیز می تواند به منظور درمان در کنار هیسترسکوپ استفاده شود.

الزام انجام هیستروسکوپی چیست؟

یکی از متداول ترین کاربردهای هیستروسکوپی یافتن علت خونریزهای رحمی غیر نرمال است. خونریزی غیر نرمال به پریودهای سنگین و طولانی مدت دوران قاعدگی اشاره دارد که خارج از حد معمول به طول می انجامد. خونریزی بین دوران قاعدگی نیز غیر طبیعی است.

هیستروسکوپی در موقعیت های زیر انجام می شود:

  • برداشت چسبندگی هایی که ممکن است به دلیل عفونت و یا در اثر جراحی های قبلی اتفاق افتاده باشد.
  • تشخیص علت سقط مکرر زمانی که خانم بیش از دو سقط را پشت سر گذاشته باشد.
  • قرار دادن دستگاه درون رحمی
  • انجام عقیم سازی، به این منظور از هیسترسکوپ استفاده می شود تا ایمپلنت های کوچکی در لوله های فالوپ کار گذاشته شود به این ترتیب به طور دائمی از بروز بارداری پیشگیری می شود.

هیستروسکوپی چطور انجام می شود؟

قبل از جراحی، ممکن است از داروهایی استفاده شود که به ریلکس شدن شما کمک کند ممکن است برای پیشگیری از درد از بیهوشی موضعی یا کلی استفاده شود. اگر شما به طور سیستمیک بیهوش شوید در طول جراحی در حالت خواب به سر می برید.

هیستروسکوپی می تواند در مطب پزشک و یا در بیمارستان انجام شود. انجام آن باید در زمانی تنظیم شود که شما پریود نباشید. برای ساده تر شدن ممکن است قبل از هیستروسکوپی دهانه رحم شما متسع شود. در این مورد ممکن است از دارویی استفاده شود که وارد دهانه رحم می گردد هم چنین ممکن است از اتساع کننده های مخصوصی استفاده شود.

اسپکولوم ابتدا وارد واژن می شود. سپس هیسترسکوپ وارد شده و به آرامی به سمت رحم حرکت می کند. گاز کربن دی اکساید و یا یک مایعی مانند سالین (آب نمک) درون هیسترسکوپ قرار داده خواهد شد. وجود گاز یا مایع کمک خواهد کرد تا دیواره رحم با وضوح بیشتری رویت شود. مقدار مایع استفاده شده در طول جراحی به دقت بررسی می شود. پزشک می تواند دیواره رحم و لوله های فالوپ را از طریق هیسترسکوپ بررسی کند. اگر بیوپسی یا سایر روش ها انجام گیرد، ابزارهای کوچکی از طریق هیسترسکوپ وارد خواهد شد.

در طول مدت بهبودی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

بعد از جراحی مدت کوتاهی باید در منزل استراحت کنید. اگر بیهوشی سیستمیک انجام شده باشد باید منتظر بمانید تا اثرات آن از بین رود.

وجود کرامپ و درد خفیف یا ترشحات خونی چند روز بعد از جراحی طبیعی خواهد بود. ممکن است برای تخفیف درد دارویی به شما داده شود. در صورت بروز تب، لرز و خونریزی سنگین باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

خطرات هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی روشی بی خطر است. اما ممکن است مشکلات کوچکی به همراه داشته باشد. رحم یا دهانه رحم می تواند در اثر هیسترسکوپ سوراخ شود، ممکن است خونریزی اتفاق بیفتد و یا مایعات اضافه ای در سیستم شما ساخته شود. در موارد نادر، هیستروسکوپی می تواند مشکلات مرگ آوری را به همراه داشته باشد.

برگرفته از: وبسایت http://www.acog.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha