آتروفی واژن چیست؟ آتروفی واژن از مشکلات شایع دوران یائسگی است که علائمی را به همراه دارد. علت آتروفی واژن کاهش مقدار استروژن است. خشکی و خارش واژن از جمله علایم آتروفی واژن محسوب می شود. به منظور درمان آتروفی واژن ابتدا می توانید بر گزینه هایی مانند استفاده از برخی مکمل ها و کاهش وزن توجه داشته باشید. در صورت عدم بهبود، درمان آتروفی واژن مبتنی بر هورمون درمانی خواهد بود.

دروانا: 

 آتروفی واژن چیست؟

 آتروفی واژن نوعی سندرم تناسلی ادراری دوران یائسگی شناخته می شود. علت آتروفی واژن کاهش میزان هورمون استروژن در بدن می باشد. به همین دلیل خانم ها در دوران بعد از یائسگی به آتروفی واژن دچار می شوند.

علایم آتروفی واژن عبارت است از:

 • خشکی و سوزش واژن
 • ترشح بیش از حد
 • خارش
 • تکرر ادرار
 • افزایش احتمال ابتلا به عفونت های ادراری
 • بی اختیاری در ادرار
 • احساس ناراحتی، خشکی یا خونریزی خفیف به هنگام نزدیکی
 • تنگ شدن کانال واژن

برخی متخصصین زنان عنوان می کنند حدود نیمی از خانم ها در دوران بعد از یائسگی علایم آتروفی واژن را تجربه می کنند. اما متاسفانه تعداد اندکی از خانم ها برای دریافت درمان های مناسب برای آتروفی واژن به پزشک مراجعه می کنند بنابراین تخمین دقیق خانم هایی که به آتروفی واژن دچارند دشوار می باشد.

اگر شما از علایم آتروفی واژن رنج می برید می توایند برخی گزینه های زیر را در خانه امتحان کنید. اگر با این وجود علائم هنوز ادامه داشته باشد باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

درمان های طبیعی برای رفع علایم آتروفی واژن

علایم آتروفی واژن می تواند به برخی درمان های ساده پاسخ دهد. تعدادی درمان طبیعی و خانگی وجود دارند که می توانند احساس ناراحتی ناشی از آتروفی واژن را در شما را کاهش دهد.

گیاهان و مکمل هایی که می تواند در درمان آتروفی واژن موثر باشد:

تحقیقاتی که در سال 2014 انجام گرفت نشان داد روغن سنجد تلخ می تواند در برخی خانم های مبتلا به آتروفی واژن موثر باشد. این روغن سرشار از اسیدهای چرب ضروری می باشد. شرکت کنندگانی که در تحقیق مذکور مشارکت داشتند بهبودی را در الاستیسیته واژن نشان دادند. به طور کلی مشخص نیست آیا بهبود مشاهده شده در این افراد مبتلا به آتروفی واژن، ناشی از مصرف روغن سنجد تلخ بوده است یا فاکتور دیگری در این میان دخالت دارد.

برخی مکمل ها و ویتامین ها نیز می تواند در کاهش علایم آتروفی واژن تاثیر داشته باشد:

 • ویتامین ایی
 • ویتامین آ
 • بتا کاروتن
 • ویتامین های بی
 • اسیدهای چرب امگا سه

رژیم غذایی در کنترل علایم آتروفی واژن

رسیدن و حفظ وزن مناسب و شاخص توده بدنی می تواند به افراد مبتلا به آتروفی واژن کمک کند. علاوه بر این شما می توانید در رژیم غذایی خود استفاده از غذاهای حاوی استروژن های گیاهی یا فیتواستروژن ها را در نظر داشته باشید. در غذاهایی مانند ترکیبات سویا یا دانه کتان فیتواستروژن ها یافت می شوند. برخی تحقیقات نشان داده است استفاده از استروژن های گیاهی می تواند خشکی واژن ناشی از آتروفی واژن را کاهش دهد. همچنین برای کنترل علایم آتروفی واژن، باید بدن خود را هیدراته نگاه دارید و تا جایی که ممکن است مصرف کافئین و الکل را محدود کنید.

تاثیر ورزش بر کنترل علایم آتروفی واژن

ورزش کردن به طور مرتب می تواند جریان خون را تقویت کرده و تعادلی در سطح هورمون ها ایجاد کند. سعی کنید حداقل به مدت 5 بار در هفته و هر بار سی دقیقه ورزش کنید. در مورد برنامه مناسب ورزشی که می توانید برای بهبود وضعیت خود در آتروفی واژن دنبال کنید با پزشک متخصص زنان مشورت نمایید. ورزش کردن علاوه بر کاهش وزن می تواند خشکی واژن ناشی از آتروفی واژن را نیز بهبود بخشد. فراموش نکنید باید در حد متوسطی ورزش کنید. ورزش کردن شدید ممکن است مشکلاتی را برای شما به دنبال داشته باشد.

سایر اقدامات

در صورت ابتلا به آتروفی واژن، از مصرف ترکیبات دوش واژینال خودداری کنید. همچنین از مصرف ترکیبات معطر یا سایر ترکیبات شیمیایی نیز بپرهیزید. این محصولات می تواند سبب تحریک و خشکی واژن شود و علایم آتروفی واژن را تشدید می کند. باید محصولاتی را انتخاب کنید که تعادل pH واژن را بر هم نزند.

گزینه های دارویی برای درمان آتروفی واژن

پزشک ممکن است استروژن درمانی را برای رفع علایم آتروفی واژن برای شما در نظر داشته باشد. این نوع از درمان می تواند به صورت قرص ها، حلقه ها و یا کرم واژینال صورت پذیرد. از آنجایی که این محصولات مستقیما وارد واژن می شود بنابراین شانس افزایش مقدار استروژن در سایر بخش های بدن به این ترتیب کاسته می شود.

استروژن درمانی به فرم واژینال می تواند علائمی مانند خشکی، تحریک و یا نزدیکی دردناک ناشی از آتروفی واژن را کاهش دهد. همچنین هورمون درمانی می تواند سایر علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه و اختلال در خواب را نیز کاهش دهد. خانم هایی که تحت استروژن درمانی قرار دارند ظرف چهار تا شش هفته بهبودی در علایم خود تجربه می کنند.

استفاده از استروژن خوراکی نیز گزینه دیگری برای درمان آتروفی واژن است اما باید به خاطر داشت استفاده از هورومون های خوراکی می تواند بر سایر بخش های بدن نیز تاثیر بگذارد. پزشک در مورد معایب و مزایای انواع درمان ها برای شما توضیح خواهد داد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علایم آتروفی واژن مستمرا ادامه داشته و سبب آزار شما گردد، باید به نزد پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. علائمی مانند خونریزی، ترشح بیش از حد و یا درد به هنگام نزدیکی می تواند غیر معمول باشد.

برخی شرایط غیر از یائسگی نیز می تواند منجر به کاهش سطح استروژن در بدن شده و شرایط را برای آتروفی واژن فراهم سازنذ. در این شرایط نیز باید با پزشک مشورت کنید. این شرایط عبارت است از:

 • برداشت یک یا هر دو تخمدان ها
 • رادیوتراپی برای درمان سرطان
 • شیمی درمانی برای سرطان
 • هورمون درمانی برای سرطان سینه (سرطان پستان)

اگر برای رفع علایم آتروفی واژن به پزشک متخصص زنان مراجعه نکنید باید بدانید که علایم آتروفی واژن می تواند سبب ایجاد عفونت های واژینال و یا واژینیت در شما شود؛ زیرا تغییرات واژن سبب بر هم خوردن تعادل اسیدی واژن می گردد. در این شرایط ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های ادراری نیز در شما افزایش یابد و دچار مشکلاتی مانند بی اختیاری یا تکرر در ادرار شوید. برای تشخیص آتروفی واژن، پزشک متخصص زنان معاینه لگن را انجام داده و سپس نمونه ای از ادرار را جمع آوری کرده و میزان اسیدی بودن واژن را برای تشخیص نهایی می سنجد.

برگرفته از: وبسایت https://www.healthline.com
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه