در طول معاینه لگن یا Pelvic exam، پزشک اندام تناسلی خانم را به شیوه دستی و بصری ارزیابی می کند. این معاینه می تواند بخشی از چکاپ روتین فرد باشد، هم چنین در صورت بروز علائمی مانند ترشح واژینال غیر معمول و یا درد در ناحیه لگن، پزشک انجام این معاینه را توصیه خواهد کرد. 

معاینه لگن در مدت کوتاهی انجام می پذیرد و در طول آن پزشک فرج، واژن، گردن رحم، رحم، مقعد و لگن از جمله تخمدان ها را به لحاظ وجود توده ها و ناهنجاری ها بررسی می کند. پاپ اسمیر یا Pap test نیز برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شود. این تست نیز ممکن است همزمان با معاینه لگن انجام شود.

تست معاینه لگن به منظور بررسی موارد زیر انجام می شود:

  • اطمینان از سلامت ناحیه تناسلی: معاینه لگن اغلب بخشی از روند روتین معاینات فیزیکی می باشد که در آن علائم احتمالی طیفی از اختلالات مانند کیست های تخمدانی، عفونت های مقاربتی جنسی، فیبروئید رحم و یا وجود سرطان در مراحل اولیه بررسی می شود. بر اساس تشخیص پزشک نحوه تکرار معاینات لگن تعیین می شود اما خیلی از خانم ها این معاینه را یک بار در سال انجام می دهند.
  • اگر شما علائم جنیکولوژیک از جمله درد لگنی، خونریزی ناخواسته واژینال، تغییرات پوستی، ترشحات غیر نرمال واژینال یا مشکلات ادراری داشته باشید، معاینه لگن انجام خواهد شد. معاینه لگن به پزشک کمک میکند تا علت احتمالی این علائم را تشخیص دهد و تعیین کند آیا انجام تست های تشخیصی بیشتری لازم است یا خیر.

چطور باید برای انجام این تست آماده شوید؟

برای انجام معاینه لگنی به آمادگی قبلی نیاز نخواهید داشت البته بهتر است به هنگام  معاینه پریود نباشید. اگر قبل از تست مثانه خود را تخلیه کنید راحت تر خواهید بود.

اگر در مورد انجام این تست و نتایج احتمالی آن سوالاتی دارید حتما با پزشک تان در میان گذارید. این معاینه در مطب پزشک انجام می شود و چندان زمان نمی برد.

قبل از انجام تست از شما خواسته می شود تا لباس خود را در آورید و سپس روپوشی به شما داده می شود هم چنین ممکن است برای حفظ حریم خصوصی به شما ملحفه ای داده شود تا دور کمر خود بپیچید. قبل از انجام این معاینه پزشک به ضربان قلب و ریه شما گوش خواهد داد و پستان ها را معاینه خواهد کرد.

در طول تست شما روی کمر دراز کشیده زانوهایتان را خم می کنید و پاهایتان را روی یک رکاب قرار خواهید داد و از شما خواسته خواهد شد تا زانو های تان را از هم باز کنید.

معاینه لگن عموما شامل این موارد است:

  • معاینه بصری خارجی: ابتدا پزشک به صورت بصری فرج را معاینه کرده و به دنبال سوزش، قرمزی، زخم، تورم یا ناهنجاری های دیگر می گردد.
  • معاینه بصری داخلی: در ادامه پزشک از اسپکولوم استفاده می کند تا دیواره های واژن را از هم باز کرده و داخل واژن و دهانه رحم را ببیند. اسپکولوم قبل از وارد شدن، حرارت می بیند. ورود و بازکردن با استفاده از اسپکولوم می تواند فشاری ایجاد کند که برای برخی خانم ها ناخوشایند است. تا جایی که می توانید عضلات تان را ریلکس کنید اما اگر درد داشتید به پزشک تان اطلاع دهید.
  • پاپ تست: اگر معاینه لگن شامل پاپ اسمیر باشد، پزشک قبل از خارج کردن اسپکولوم از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می کند.
  • معاینه ای که با دو دست انجام می شود یا Bimanual exam: از آن جایی که ارگان های لگن از جمله رحم و تخمدان ها خارج از بدن قابل رویت نیست در این مرحله پزشک زیر شکم و حفره  لگن را لمس می کند تا بتواند این بخش ها را معاینه کند. به این منظور پزشک با استفاده از لوبریکانت و دستکش انگشتان خود را وارد واژن می کند و با دست دیگر به آرامی از خارج بخش زیر شکم را فشار می دهد. در این مرحله پزشک اندازه و شکل رحم و تخمدان ها را بررسی می کند بعد از معاینه واژن پزشک با استفاده از لوبریکانت و دستکش انگشتان خود را وارد رکتوم یا مقعد می کند تا  وجود هر گونه ناهنجاری را در آن ناحیه بررسی کند.

معمولا پزشک در هر مرحله توضیح می دهد که در حال انجام چه کاری است و به این صورت شما غافلگیر نخواهید شد.

بعد از معاینه حفره لگنی شما می توانید لباس خود را پوشیده و سپس در مورد نتایج به دست آمده با پزشک خود مشورت کنید.

نتایج:

وقتی تست انجام شد، پزشک بلافاصله می تواند شما را در جریان نتایج به دست آمده قرار دهد. اما نتایج مربوط به پاپ اسمیر چند روز به طول می انجامد. در نهایت اقدامات بعدی در صورت نیاز تعیین خواهد شد.

 

برگرفته از: وبسایت http://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha