هرپس تناسلی نوعی بیماری مقاربتی است که توسط دو نوع ویروس ایجاد می شود. این ویروس ها هرپس سیمپلکس نوع یک و دو نامیده می شوند. این عفونت در آمریکا شایع است. در این کشور یک نفر از هر شش نفر در بازه سنی 14 تا 49 سال به هرپس تناسلی مبتلاست.

این عفونت از طریق نزدیکی واژینال، مقعدی و دهانی با فرد مبتلا به هرپس منتقل می شود. مایعات موجود در زخم های ناشی از هرپس حامل ویروس است، در نتیجه تماس با این مایع می تواند منجر به انتقال عفونت شود. برقراری نزدیکی با فردی که به این عفونت مبتلاست شما را در خطر آلوده شدن قرار خواهد داد، (ممکن است فرد آلوده زخم های قابل رویتی نداشته باشد و حتی خودش نداند که ناقل ویروس است). ویروس می تواند از طریق پوست شما منتقل و منتشر شود.

نداشتن نزدیکی بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی است، اما توجه داشته باشید نزدیکی جنسی با کسی که نتیجه آزمایش او به لحاظ وجود بیماری های مقاربتی منفی است، هم چنین استفاده از کاندوم لاتکس قبل از هر بار نزدیکی می تواند شانس آلوده شدن شما را کاهش دهد. اما در مورد هرپس استفاده از کاندوم نمی تواند شما را کاملا از آلوده شدن در امان دارد.

اگر شما باردار باشید و به هرپس تناسلی دچارید، انجام ویزیت های دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. در برخی موارد عفونت هرپس تناسلی می تواند منجر به سقط (سقط خودبه خودی) شود. هم چنین احتمال بروز زایمان زودرس نیز افزایش می یابد. عفونت هرپس می تواند به نوزاد منتقل شده و سبب بروز عفونت های مرگ آور در او شود. پیشگیری از ابتلا به هرپس در دوران بارداری اهمیت فراوانی دارد.

 

 

 

 

 

 

اگر شما باردارید و به هرپس تناسلی مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد داروهایی مصرف کنید که منجر به از دست رفتن بارداری می شود. در زمان زایمان پزشک علائم شما را به دقت معاینه می کند. اگر علائم هرپس وجود داشته باشد، زایمان به صورت سزارین انجام خواهد شد.

اغلب افراد مبتلا به هرپس علائمی را از خود نشان نمی دهند و یا ممکن است علائم خفیفی وجود داشته باشد، ممکن است شما علائم خفیفی داشته باشید که متوجه آن نباشید و یا ممکن است این حالت با سایر شرایط اعم از جوش اشتباه گرفته شود. به همین دلیل بیشتر افراد مبتلا به هرپس از وجود عفونت در بدن خود آگاهی ندارند.

زخم های هرپس تناسلی معمولا به صورت تاول پیرامون ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان مشخص می شود. تاول ها پاره شده و زخم های دردناکی به جای آن باقی خواهد ماند که بهبود آن هفته ها زمان می برد. در این حالت ممکن است علائمی مانند آنفلوآنزا اعم از تب، بدن درد یا تورم غدد مشاهده می شود.

علائم ممکن است در طول نخستین سال بعد از عفونت دوباره تکرار شود. دوره تکرار علائم کوتاه تر است و شدت آن کمتر است. اگر عفونت سال ها در بدن بماند دفعات بروز علائم در طول سال کاهش خواهد یافت.

اگر متوجه این علائم و یا سایر علائم مانند زخم های درمان نشده، ترشحات بو دار، احساس سوزش حین ادرار هم چنین خونریزی بین دوران خونریزی قاعدگی شدید، باید به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید.

تشخیص هرپس معمولا با معاینه علائم انجام می شود. ممکن است نمونه برداری از زخم ها و انجام آزمایشاتی توصیه شود. در این مورد سعی کنید با پزشک خود صادقانه صحبت کنید.

درمانی برای هرپس وجود ندارد. اما داروهایی وجود دارد که می تواند دوره بروز علائم را کوتاه تر کند. برخی داروهای مربوط به هرپس باید روزانه استفاده شود، این دارو کمک می کند تا احتمال انتقال عفونت به شریک جنسی کاهش یابد.

هرپس تناسلی می تواند سبب ایجاد زخم های دردناک در افرادی شود که سیستم ایمنی آنان سرکوب شده است. اگر شما به زخم های خود و یا مایع ترشح شده از آن دست بزنید و سپس سایر بخش های بدن خود اعم از چشم را لمس کنید، بیماری را به سایر بخش ها منتقل خواهید کرد. بعد از لمس زخم ها یا مایعات حاصل از آن، فورا دست های خود را بشویید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.

افراد مبتلا به این عفونت ممکن است نگران تاثیرات آن بر سلامت جنسی خود باشند. بهترین راه آن است که در مورد این نگرانی ها با پزشک مشورت کنید. مهم است بدانید این بیماری قابل درمان نیست اما می توان آن را کنترل کرد.

اگر به هرپس مبتلا هستید باید در این مورد با شریک جنسی خود صحبت نمائید و او را در جریان خطر انتقال عفونت بگذارید. استفاده از کاندوم می تواند ریسک انتقال را کاهش دهد اما روش مطمئنی نیست. داشتن زخم و سایر علائم، ریسک گسترش بیماری را افزایش می دهد. آگاه باشید حتی در صورت عدم وجود علائم باز هم می توانید این بیماری را به شریک جنسی خود منتقل کنید.

هرپس تناسلی می تواند سبب بروز زخم هایی در دهان، واژن و مقعد شود. این زخم ها به سادگی منجر به خونریزی می شود. وجود زخم ها در دهان، واژن یا مقعد ریسک ابتلا به ایدز را افزایش می دهد.

برگرفته از: وبسایت http://www.cdc.gov

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha