سوزاک یا گنوره نوعی بیماری مقاربتی است که می تواند مردان و زنان را آلوده کند. این عفونت در ناحیه تناسلی(جنیتال)، مقعد و گلو ایجاد می شود و در بین افراد جوان 15 تا 24 سال بسیار شایع است.

این بیماری از طریق نزدیکی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد آلوده به سوزاک ایجاد می شود. تنها راه پیشگیری از این بیماری عدم داشتن نزدیکی جنسی و یا استفاده از کاندوم لاتکس و یا dental dams قبل از نزدیکی است.

انجام نزدیکی محافظت نشده شما را در خطر ابتلا به این عفونت قرار می دهد. اگر به لحاظ داشتن ارتباط جنسی فعال هستید باید سالانه به منظور وجود سوزاک آزمایش دهید. داشتن چندین شریک جنسی شما را درخطر ابتلا به این آلودگی قرار خواهد داد.

 

 

 

 

 

 

 

احتمال ابتلا به سوزاک در طول بارداری وجود دارد هم چنین احتمال انتقال این عفونت به فرزند در طول زایمان وجود دارد. در صورت بارداری حتما با پزشک مشورت کرده، معاینه شده و آزمایشات و درمان های لازم را به دقت انجام داده و پیگیری کنید. درمان به موقع سوزاک می تواند خطراتی که برای فرزندتان وجود دارد را کاهش دهد.

مردان مبتلا به سوزاک عموما علامت بالینی خاصی ندارند. اما برخی مردان ممکن است علائم زیر را نشان دهند:

 • احساس سوزش حین دفع ادرار
 • وجود ترشحاتی سفید، زرد یا سبز ( اگر چه چندان شایع نیست)

در خانم ها نیز ابتلا به سوزاک می تواند علامت بالینی خاصی را در پی نداشته باشد. حتی در صورت بروز، علائم بسیار خفیف خواهد بود به گونه ای که ممکن است با عفونت های مثانه و یا واژن اشتباه گرفته شود. خانم های مبتلا به سوزاک حتی در صورت عدم وجود علائم بالینی در خطر عوارض جدی قرار دارند.

علائم شایع در خانم های عبارت است از:

 • احساس درد یا سوزش در حین ادرار
 • افزایش ترشح از واژن
 • خونریزی واژینال بین دوران خونریزی قاعدگی

عفونت در ناحیه مقعد در زنان و مردان می تواند علائم زیر را به دنبال داشته باشد:

 • ترشح
 • خارش مقعد
 • زخم
 • خونریزی
 • حرکات دردناک روده

البته ممکن است در صورت بروز عفونت در ناحیه مقعد هم چنان علامت بالینی خاصی مشخص نشود. اگر دچار زخم های غیر معمول، ترشحات بو دار، احساس سوزش در حین ادرار و یا خونریزی در دوران بین خونریزی های قاعدگی هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در اغلب موارد آزمایش ادرار به تشخیص سوزاک کمک خواهد کرد. اما در صورت نزدیکی از طریق مقعد و یا دهان نمونه هایی از مقعد و یا گلو برداشته می شود. در برخی موارد ممکن است نمونه برداری از دهانه رحم در زنان و یا کانال ادراری در مردان نیز انجام شود.

این عفونت درمان پذیر است. در دوره درمان داروها را به دقت مصرف کنید. درمان گونه های مقاوم سوزاک بسیار سخت است. بعد از دریافت داروها اگر علائم ادامه یافت، باید دوباره به پزشک مراجعه کنید.

بعد از تمام شدن داروها و قبل از داشتن نزدیکی باید 7 روز منتظر بمانید. تا تمام شدن کامل دوره درمانی از انجام نزدیکی بپرهیزید تا از احتمال آلوده شدن مجدد خود و دیگران جلوگیری کنید. در صورتی که قبلا به این عفونت دچار شده و درمان شده اید، احتمال آلودگی مجدد در آینده در اثر نزدیکی محافظت نشده هم چنان وجود دارد.

در صورت عدم درمان در زنان و مردان، احتمال بروز عوارض دائمی وجود دارد. در خانم ها عدم درمان ممکن است به بیماری التهابی لگن یا PID منجر شود. برخی عوارض PID عبارت است از:

 • تشکیل بافت های زخمی که لوله های فالوپ را مسدود می کند.
 • بارداری اکتوپیک (بارداری خارج از رحم)
 • ناباروری
 • دردهای طولانی و مزمن لگن و پایین شکم

در مردان، سوزاک سبب شرایطی دردناک در لوله هایی می شود که به بیضه متصل است. در موارد نادر این شرایط منجر به عقیم شدن مردان می گردد.

سوزاک درمان نشده می تواند به خون و مفاصل نیز منتشر شود. این شرایط می تواند خطرناک باشد. هم چنین عدم درمان شما را بیشتر مستعد ابتلا به HIV  و ایدز خواهد کرد.

برگرفته از: وبسایت http://www.cdc.gov

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha