آیا می دانید در پیشگیری از سرطان تخمدان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ آیا می دانید مهمترین علامت سرطان تخمدان چیست؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها مقاله پیش رو را دنبال کنید.

دروانا: 

 پیشگیری از سرطان تخمدان

اگر در سه هفته اخیر به طور مرتب دچار نفخ بوده اید باید فورا به متخصص زنان خود مراجعه کنید. به احتمال زیاد علت چنین علامتی چندان جدی نخواهد بود اما بهتر است زمان را از دست ندهید و فورا پیگیری های لازم را انجام دهید. نفخ معمولا ناشی از مشکلاتی مانند سندرم روده تحریک پذیر یا علائم سندرم پیش از یائسگی می باشد. اما تشخیص این شرایط و کنار گذاشتن علل احتمالی خطرناک به عهده متخصص زنان خواهد بود. نفخ می تواند از علائم اولیه سرطان تخمدان باشد. به همین دلیل است که مراجعه زودهنگام به متخصص الزامی می باشد. تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه احتمال موفقیت آمیز بودن درمان سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

همان طور که عنوان شد نفخ از علائم اولیه سرطان تخمدان می باشد، اما سایر علائم سرطان تخمدان عبارت است از:

 • احساس سیری سریع یا از دست دادن اشتها
 • دردهای شکمی و لگنی
 • نیاز به ادرار کردن، بیش از حد نرمال
 • تغییراتی در عادات روده
 • احساس خستگی شدید
 • کاهش وزن بدون توجیه

اگر مجموعی از این علائم را تجربه می کنید هر چه سریع تر به متخصص زنان خود مراجه کنید. برای انجام معاینه یا چکاپ برای تشخیص سرطان تخمدان ابتدا شکم شما معاینه می شود سپس شرحی از علائمی که تجربه می کنید مورد پرسش قرار خواهد گرفت. در نظر داشتن سابقه ابتلا به سرطان تخمدان و سرطان سینه در خانواده نیز از اهمیت برخوردار خواهد بود. به منظور انجام معاینات داخلی آزمایش خون و سونوگرافی انجام خواهد شد
(تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی). در موارد لزوم برای انجام بررسی های بیشتر به متخصص انکولوژی ارجاع داده خواهید شد.

سن ابتلا به سرطان تخمدان معمولا بعد از یائسگی می باشد. اگر در بستگان مادری یا پدری سابقه بروز سرطان تخمدان یا سرطان سینه وجود داشته باشد احتمال ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر خواهد بود. علت سرطان تخمدان چندان مشخص نیست اما برخی فاکتورهای مرتبط با علت سرطان تخمدان عبارت است از:

 • سنین بالای 50 سال
 • سابقه ابتلا به سرطان تخمدان و سینه در خانواده احتمال به ارث رسیدن ژن هایی را افزایش می دهد که ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را به دنبال دارد.
 • هورمون درمانی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد اما این ریسک نسبتا اندک می باشد.
 • اندومتریوز، بیماری که در آن بافت داخلی رحم به نام اندومتریوم به فضایی خارج از رحم کشیده می شود.
 • افزایش وزن

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

پاسخ به این پرسش بستگی به زمان تشخیص سرطان تخمدان و میزان گسترش سرطان در بدن دارد. عمده ترین گزینه ها در درمان سرطان تخمدان عبارت است از:

 • جراحی به منظور برداشتن سرطان تخمدان: ممکن است در طول جراحی برای درمان سرطان تخمدان نیاز به برداشت هر دو تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ وجود داشته باشد.
 • شیمی درمانی: در شیمی درمانی داروهایی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی معمولا بعد از جراحی انجام می شود تا بقایای سلول های سرطانی از بین رود. در برخی موارد شیمی درمانی قبل از جراحی و به منظور کوچک کردن سلول های سرطانی انجام می گردد.

در سرطان تخمدان پیشرفته، سرطانی که به سایر بخش های بدن منتشر شده باشد، درمان سرطان تخمدان تنها مبتنی بر تخفیف علائم و کنترل پیشروی سرطان تخمدان تا حد امکان می باشد.

به خاطر داشته باشید شیوه زندگی سالم می تواند در پیشگیری از سرطان تخمدان موثر باشد:

 • قطع مصرف سیگار: اگر سیگار می کشید بهتر است هر چه سریع تر در راستای قطع مصرف سیگار اقدامات لازم را انجام دهید. به این منظور می توانید از پزشک خود کمک بخواهید.
 • مراقب خودتان باشید: داشتن وزن سالم و انجام فعالیت هایی مانند شنا کردن، دوچرخه سواری و پیاده روی همچنین رژیم غذایی سالم همراه با مصرف مقدار کافی میوه ها و سبزیجات شما را یاری خواهد داد.
 • کاهش مصرف الکل: نوشیدن الکل با احتمال ابتلا به سرطان تخمدان ارتباط دارد.

دکتر ساره پوررستمی جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی اضافه می کنند که شیوع سرطان تخمدان بالا نیست و در حال حاضر نگرانی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. سرطان پستان بیماری زنانه ای است که شیوع آن بسیار بالا رفت است.

 

دکتر ساره پوررستمی

دکتر ساره پوررستمی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دکتر ساره پور رستمی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دارای بیش از 20 سال سابقه طبابت و فعالیت در حوزه سلامت و بهداشت زنان، زایمان و نازایی می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر ساره پوررستمی
برگرفته از: وبسایت https://www.nhs.uk

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه