کیست بارتولن چیست؟ علائم کیست بارتولن چیست؟ درمان دارویی کیست بارتولن چگونه است؟ آیا از آنتی بیوتیک برای کیست بارتولن استفاده می شود؟ درمان خانگی کیست بارتولن چیست؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها مقاله زیر را دنبال کنید.

دروانا: 

 کیست بارتولن چیست؟

غدد بارتولن در طرفین دهانه واژن قرار دارد. غدد بارتولن مسئول ترشح مایعاتی می باشند که به لوبریکاسیون مناسب واژن کمک می کند. در برخی موارد دهانه غدد بارتولن مسدود شده و سبب تجمع مایعات در غدد بارتولن می شود. در نتیجه انسداد سبب ایجاد کیست بارتولن می شود. اگر مایع درون کیست بارتولن عفونی گردد در آن صورت ممکن است آبسه ایجاد شود. بروز کیست بارتولن شایع می باشد. درمان کیست بارتولن بستگی به اندازه کیست، دردناک بودن و عفونی بودن کیست بارتولن دارد. در برخی موارد درمان خانگی کیست بارتولن برای رفع آن مناسب می باشد. اما در برخی دیگر از موارد تخلیه کیست بارتولن با استفاده از جراحی انجام می شود. اگر عفونتی رخ دهد استفاده از آنتی بیوتیک برای کیست بارتولن عفونی شده ضرورت می یابد.

علائم کیست بارتولن

در صورتیکه کیست بارتولن کوچک و غیر عفونی باشد ممکن است متوجه وجود آن نباشید. اگر کیست بارتولن بزرگ شود در آن صورت ممکن است توده ای را در دهانه واژن خود احساس کنید.

علائم کیست بارتولن عبارت است از:

  • توده ای حساس و دردناک در نزدیکی دهانه واژن
  • احساس ناراحتی حین راه رفتن و نشستن
  • درد در طول نزدیکی جنسی
  • تب

کیست بارتولن معمولا در یک طرف دهانه واژن ایجاد می شود. در صورتیکه در دهانه واژن خود احساس درد دارید، دردی که ظرف دو تا سه روز بهبود نیابد، باید به متخصص زنان خود مراجعه کنید. اگر درد شدیدی دارید فورا باید با متخصص زنان تماس حاصل کنید. اگر در اطراف دهانه واژن احساس برجستگی دارید و در سنین بالای 40 سال می باشید باید به متخصص زنان مراجعه کنید. در برخی موارد نادر این توده ها نشان دهنده مشکلاتی مانند سرطان می باشد.

علت کیست بارتولن

متخصین بر این باورند که علت کیست بارتولن تجمع مایعات می باشد. این مایعات می تواند سبب انسداد دهانه غدد بارتولن و در نهایت ایجاد کیست بارتولن شود. کیست بارتولن ممکن است عفونی شود. باکتری هایی مانند اشرشیا کلای و برخی باکتری ها که در ایجاد بیماری های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا دخالت دارند در عفونی شدن کیست بارتولن نقش دارند.

پیشگیری از کیست بارتولن

راهی برای پیشگیری از کیست بارتولن وجود ندارد اما داشتن نزدیکی های بی خطر، استفاده از کاندوم و رعایت مناسب بهداشت می تواند در پیشگیری از عفونی شدن کیست بارتولن و ایجاد آبسه نقش داشته باشد.

درمان کیست بارتولن

کیست بارتولن در اغلب موارد نیازی به درمان ندارد، مخصوصا اگر کیست علائم بالینی را به دنبال نداشته باشد. در صورت لزوم درمان کیست بارتولن به اندازه کیست، میزان ناراحتی بیمار و عفونی شدن کیست بارتولن وابسته است. انتخاب هایی که در درمان کیست بارتولن مورد توجه قرار دارد عبارت است از:

  • درمان کیست بارتولن بدون جراحی: سه تا چهار بار در روز در لوله ای پر از آب گرم قرار بگیرید. به این ترتیب کیست بارتولن عفونی شده پاره شده و به طور خود به خود محتویات وارد آب می گردد (درمان خانگی کیست بارتولن).
  • درمان کیست بارتولن با تخلیه کیست: برای تخلیه کیست بارتولن عفونی شده یا کیست های بزرگ نیاز به انجام جراحی وجود دارد. به این منظور متخصص زنان برش کوچکی را در کیست بارتولن وارد خواهد کرد و اجازه خواهد داد تا محتویات کیست تخلیه شود سپس لوله ای به نام کاتتر را در برش قرار خواهد داد. کاتتر به مدت شش هفته در محل باقی می ماند تا برش باز مانده و تخلیه کیست بارتولن تکمیل شود.
  • درمان دارویی کیست بارتولن با آنتی بیوتیک: آنتی بیوتیک برای کیست بارتولن در صورتی نسخه می گردد که کیست عفونی شده باشد یا نتایج آزمایشات نشان دهد که احتمال بیماری مقاربتی در میان است. اگر آبسه بارتولن به درستی تخلیه شود نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک نخواهد بود.

درمان خانگی کیست بارتولن

قرار گرفتن در آب گرم به مدت چند بار در روز از راههای موثر درمان خانگی کیست بارتولن محسوب می شود. بعد از تخلیه کیست بارتولن نیز قرار گرفتن در آب گرم همچنان اهمیت دارد. قرار گرفتن در آب گرم سبب می شود ناحیه تمیز شده و احساس ناراحتی تخفیف یابد. استفاده از مسکن نیز در کاهش درد ناشی از کیست بارتولن می تواند موثر باشد.

دکتر پگاه روانفر

دکتر پگاه روانفر

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دکتر پگاه روانفر جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دارای بورد تخصصی و عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر پگاه روانفر
برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه