عوارض دیابت بارداری بر جنین با هدف ارتقا دانش مادران پیرامون عوارض دیابت بارداری تنظیم گردیده است.

دروانا: 

بیماری دیابت بارداری در خانم هایی که سابقه بیماری قند خون نداشته اند و فقط در حین بارداری عارض می گردد (بیماری GDM). بیماری دیابت در بارداری ارتباطی به بیماری دیبات شیرین در قبل از دوران بارداری ندارد. اغلب خانم های مبتلا به دیابت بارداری می توانند فرزندان سالمی به دنیا بیاورند مخصوصا اگر قند خون خود را در قبل از بارداری و اوایبل دوران بارداری در محدوده نرمال حفظ کنند، رژیم غذایی سالمی داشته، به طور مرتب ورزش کنند و وزن متناسبی داشته باشند. اما با این وجود ممکن است باز هم دیابت بارداری بر روند بارداری و زایمان تاثیر بگذارد. حفظ قند خون در محدوده نرمال در پیشگیری از عوارض دیابت بارداری بر جنین سهم مهمی ایفا می کند. در ادامه شرایطی معرفی می گردد که به عنوان عوارض دیابت بارداری بر جنین شناخته شده است. به خاطر داشته باشید ابتلا به دیابت بارداری لزوما به معنی تجربه عوارض دیابت بارداری نخواهد بود:

  • عوارض دیابت بارداری (ماکروزومی): این مورد از عوارض دیابت بارداری به معنی بزرگ بودن نوزاد بیش از حد نرمال می باشد. بزرگ بودن نوزاد در برخی موارد زایمان طبیعی را دشوار می سازد و ممکن است نیاز به انجام سزارین وجود داشته باشد. دیستوشی شانه از مهم ترین عوارض ناشی از ماکروزومی می باشد.
  • عوارض دیابت بارداری (هایپوگلایسمی نوزاد): ممکن است قند خون نوزاد افت کند. شما باید فورا به نوزاد شیر دهید تا گلوکز مورد نیاز به سیستم بدن او برسد. اگر امکان شیردهی برای شما وجود نداشته باشد باید فورا با استفاده از لوله پلاستیکی نازک که در بازوهای نوزاد کار گذاشته می شود مقداری گلوکز مستقیما وارد خون او شود.
  • عوارض دیابت بارداری (زردی): زردی سبب می شود پوست بدن نوزاد به رنگ زرد تغییر کند. بخش های سفید چشم نیز در برخی از موارد ممکن است کمی تغییر رنگ دهد. اگر زردی درمان نشود می تواند عارضه ای بسیار جدی برای نوزاد محسوب شود.
  • عوارض دیابت بارداری (سندرم دیسترس تنفسی): به دلیل سندرم دیسترس تنفسی ممکن است نوزاد در تنفس کردن دچار مشکل شود. در این شرایط ممکن است نوزاد به اکسیژن و سایر دستگاه های کمکی برای تنفس نیاز داشته باشد.
  • عوارض دیابت بارداری (کاهش کلسیم و منیزیم): این مورد از عوارض دیابت بارداری سبب ایجاد اسپاسم هایی در دست ها و پاهای کودک می شود و ممکن است کرامپ های دردناک را به همراه داشته باشد. در این مورد درمان با دریافت مکمل منیزیم و کلسیم صورت می پذیرد.

نقص و ایجاد دفرمگی از عوارض دیابت بارداری بر جنین نمی باشد. اغلب نواقص در طول سه ماهه اول بارداری بین هفته یکم تا هشتم ایجاد می شود اما دیابت بارداری معمولا بعد از هفته 24ام بارداری به وجود می آید. خانم های مبتلا به دیابت بارداری معمولا در سه ماهه اول قند خون نرمالی دارند، در نتیجه سیستم بدن جنین به طور نرمال رشد می کند. واقعیت این است که ابتلا به دیابت بارداری لزوما به معنی ابتلا به دیابت در فرزند نخواهد بود اما فرزند شما در این شرایط بیشتر در خطر ابتلا به دیابت نوع دو در آینده قرار دارد. مادامی که فرزند شما رشد می کند در راستای داشتن رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی منظم و حفظ وزن او در محدوده نرمال بکوشید تا احتمال ابتلا به دیابت در او کاهش یابد. اگر ماکروزمی که به عنوان عوارض دیابت بارداری شناخته می شود در نوزاد وجود داشته باشد احتمال ابتلا به چاقی در زندگی آینده وجود خواهد داشت. 

دکتر مریم یزدانی متخصص زنان و زایمان افزودند که در صورت چاقی، سن بالا و سابقه فامیلی قند خون، احتمال ابتلا به دیابت بارداری افزایش می یابد و انجام پیگیری مستمر ضرورت دارد. 

دکتر مریم یزدانی

دکتر مریم یزدانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر مريم يزداني جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، دارای فلوشیپ پریناتولوژی (طب مادر و جنین) از آمریکا، موسس مرکز تحقیقات پریناتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر مریم یزدانی
برگرفته از: وبسایت https://www.nichd.nih.gov

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.