قرص ضد بارداری ترکیبی یکی از روش های پر طرفدار پیشگیری از بارداری می باشد. در این مقاله به نکاتی پیرامون قرص ضد بارداری، انواع قرص ضد بارداری و عوارض قرض ضد بارداری می پردازیم.

دروانا: 

روش های پیشگیری از بارداری بسیار متنوع می باشند. انتخاب روش های پیشگیری از بارداری به عوامل متعددی بستگی دارد. روش های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص ضد بارداری عمدتا مبتنی بر استروژن و پروژسترون یا پروژسترون تنها می باشد. اغلب این ترکیبات هورمونی بی خطر هستند و به طور مطمئنی در پیشگیری از بارداری نقش دارند. روش های پیشگیری از بارداری هورمونی شامل ایمپلنت، دستگاه آی یو دی، فرم های تزریقی، حلقه واژینال، پچ پوستی و انواع قرص ضد بارداری می باشد.

به دلیل گزینه های مختلفی که در روش های پیشگیری از بارداری وجود دارد انتخاب گزینه مناسب دشوار می باشد. فاکتورهایی که در انتخاب روش های پیشگیری از بارداری مطرح می شود عبارت است از:

 • اثربخشی در پیشگیری از بارداری
 • سهولت استفاده
 • مدت زمان اثربخشی دارو
 • آیا این روش بر پریودهای ماهانه تاثیر می گذارد
 • بروز عوارض جانبی
 • مقرون به صرفه بودن
 • آیا این روش فرد را در برابر بیماری های مقاربتی ایمن می دارد
 • پس از قطع این روش چه مدت زمانی لازم است تا قدرت باروری بازگردد

در انتخاب روش های پیشگیری از بارداری در نظر داشتن معایب و مزایای هر روش بسیار موثر خواهد بود. در پاراگراف های بعدی به نکاتی پیرامون قرص ضد بارداری ترکیبی می پردازیم که شما را در درک بهتر اثربخشی قرص ضد بارداری یاری خواهد کرد.

قرص ضد بارداری اغلب حاوی ترکیبی از استروژن و پروژستین می باشد. ترکیب هورمون ها در قرص ضد بارداری از طریق مکانیسم های زیر به کاهش احتمال بارداری کمک می کند:

 • پیشگیری از تخمک گذاری
 • غلیظ نگاه داشتن مخاط دهانه رحم برای نفوذ ناپذیر شدن نسبت به اسپرم
 • نازک نگاه داشتن دیواره رحم

استفاده از انواع قرص ضد بارداری به منظم تر کردن خونریزی قاعدگی و کاهش جریان خونریزی کمک می کند. علاوه بر این سایر مزیت های استفاده از قرص ضد بارداری عبارت است از:

 • کاهش کرامپ و دردهای قاعدگی
 • کاهش احتمال ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان آندومتر
 • کاهش احتمال بروز آکنه
 • کاهش احتمال ابتلا به آنمی

یکی از محدودیت های استفاده از انواع قرص ضد بارداری مصرف روزانه آن ها در ساعات مشخصی از روز می باشد. این نکته در مورد برخی خانم ها ناخوشایند است. اگر قرص ضد بارداری به درستی استفاده شود مناسب ترین روش پیشگیری از بارداری محسوب می شود. اما فراموش کردن دفعات مصرف قرص ضد بارداری سبب کاهش اثر بخشی آن ها می شود. تقریبا 9 نفر از هر 100 خانم مصرف کننده قرص ضد بارداری در طول یک سال دچار بارداری ناخواسته می شوند. فراموش کردن دفعات مصرف قرص ضد بارداری یکی از دلایل بروز بارداری می باشد. به طور کلی اگر مصرف قرص فعال ضد بارداری را فراموش کردید باید به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید و دوز بعدی را همانند همیشه استفاده نمایید. اگر بیش از دو قرص را فراموش کردید در آن صورت حتما از کاندوم به مدت 7 روز استفاده نمایید.

 قرص ضد بارداری روکین، قرص ضدبارداری مارولون و قرص ضد بارداری یاسمین از جمله نام های تجاری قرص ضد بارداری موجود در بازار می باشد.

عوارض قرص ضد بارداری

تهوع، حساس شدن سینه ها، نفخ و تغییرات خلقی از عوارض قرص ضد بارداری می باشد که در طول ماه های بعدی با ادامه مصرف از بین خواهد رفت. خونریزی بین پریودها در طول ماه های اول مصرف از شایع ترین عوارض قرص ضد بارداری می باشد. این عارضه نیز بدون نیاز به درمان ظرف دو تا سه ماه از بین می رود. فراموش کردن یک دوز از قرص ضد بارداری نیز احتمال خونریزی بین پریودها را همراه دارد. به خاطر داشته باشید اضافه وزن از عوارض قرص ضد بارداری نمی باشد. اگر در طول مصرف انواع قرص ضد بارداری دچار درد شکمی، درد قفسه سینه، سردردهای شدید، پا درد شدید و مشکلاتی در بینایی شدید متخصص زنان خود را در جریان قرار دهید. این علائم می تواند نشان دهنده حمله قلبی، لخته خونی و مشکلات صفراوی یا کبدی باشد. در ابتدای ورود قرص ضد بارداری به بازار مقدار هورمون ها در آن ها بسیار بالا بود. به همین دلیل احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته خونی در پاها و ریه ها وجود داشت. امروزه با کاهش دوز هورمون های موجود در قرص ضد بارداری احتمال بروز این عوارض کاهش یافته است.

محققین احتمال ارتباط بین مصرف قرص ضد بارداری و ریسک سرطان سینه را بررسی کرده اند. نتیجه این تحقیقات پیچیده است. برخی شواهد نشان می دهد خانم هایی که از قرص ضد بارداری استفاده می کنند کمی در خطر ابتلا به سرطان سینه در زندگی آینده خود قرار دارند و این در مقایسه با خانم هایی است که از این داروها استفاده نمی کنند. این احتمال در مورد خانم های جوان بسیار کمتر نیز می باشد.

موارد منع مصرف قرص ضد بارداری

موارد منع مصرف قرص ضد بارداری عبارت است از:

 • خانم های بالای 35 سال که سیگار می کشند در خطر تجربه عوارض قلبی عروقی ناشی از مصرف قرص ضد بارداری مانند لخته خون و حمله قلبی قرار دارند.
 • بارداری
 • ابتلا به سکته مغزی یا سابقه وجود لخته خون در گذشته
 • سابقه وجود تومورهای وابسته به استروژن (مانند سرطان سینه یا رحم)
 • ابتلا به بیماری کبدی فعال (مصرف قرص ضد بارداری سبب تشدید بیماری کبدی می شود)
 • وجود سردردهای میگرنی که با علائم بینایی و نورولوژیک همراه می باشد و ریسک سکته مغزی را افزایش می دهد.
دکتر شروین افصحی

دکتر شروین افصحی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دكتر شروين افصحي جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند دکتر شروین افصحی موفق به کسب رتبه نهم بورد کشوری در سال 1390 گردیدند.
 
تایید شده: توسط دکتر شروین افصحی
برگرفته از: وبسایت https://www.uptodate.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.