مقابله با تهوع و استفراغ دوران بارداری:  زمان شروع تهوع بارداری در هفته های پنجم تا ششم خواهد بود. قطع شدن حالت تهوع در بارداری در هفته های شانزدهم تا هیجدهم بارداری معمولا روی می دهد. عدم قرار گرفتن در معرض عوامل محرک و یا استفاده از زنجبیل می تواند اقدام موثری برای کاهش تهوع بارداری باشد.

دروانا: 

 مقابله با تهوع و استفراغ دوران بارداری

بر اساس آمارهای موجود در 50 تا 90 درصد همه بارداری ها درجاتی از حالت تهوع همراه یا بدون استفراغ وجود دارد. زمان شروع حالت تهوع در بارداری هفته پنجم تا ششم بارداری است و در هفته نهم بارداری به اوج می رسد. قطع شدن حالت تهوع در بارداری در هفته های شانزدهم تا هیجدهم بارداری معمولا روی می دهد.   

و اما این سوال در ذهن خیلی از خانم های باردار وجود دارد که چرا در بارداری چنین حالتی روی می دهد؟ و حالت تهوع بارداری چگونه است؟ باید توجه داشت که پاسخ پرسش اول چندان روشن نیست. تحقیقات تا بدین جا نتوانسته اند نشان دهند که علت حالت تهوع و استفراغ در بارداری چه می باشد. فرضیاتی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است بین تغییرات هورمونی دوره بارداری، فاکتورهای فیزیولوژیک و حرکات غیر طبیعی معده در این دوران با بروز حالت تهوع و استفراغ بارداری ارتباطی وجود داشته باشد.  

برای حالت تهوع در بارداری چه بخوریم؟

اینکه برای حالت تهوع در بارداری چه بخوریم و یا برای حالت تهوع در بارداری چه باید کرد پرسش های دیگری است که ممکن است دغدغه بسیاری از خانم های باردار یا آن هایی باشد که قصد بارداری دارند.

  • ابتدا باید توجه داشته باشید که چه عواملی سبب بروز حالت تهوع در شما می گردد (برای مثال بوی غذاهای سرخ کرده). در این صورت باید از مواجه با این علائم خودداری کنید. گرفتگی هوای داخل اتاق، عطرها و گرما نیز می تواند از جمله عوامل محرکی در نظر گرفته شود که در بعضی خانم های باردار سبب بروز حالت تهوع و استفراغ بارداری می گردد.
  • مسواک زدن نیز می تواند شما را تحریک به تهوع یا استفراغ کند.
  • برخی اوقات آهن موجود در مکمل ها می تواند سبب تحریک معده شود. در این شرایط می توانید استفاده از ویتامین های پریناتال را کنار بگذارید و تا موقع کاهش تهوع بارداری از قرص های فولیک اسید و یا سایر مولتی ویتامین های استاندارد استفاده کنید.
  • سعی کنید قبل از احساس گرسنه شدن، غذا بخورید. معده خالی می تواند حالت تهوع و استفراغ بارداری را در شما تشدید کند.
  • سعی کنید بیشتر از وعده های غذایی با کربوهیدرات بالا و چربی اندک استفاده کنید. زنجبیل پودر شده نیز می تواند تاثیرات مثبتی به دنبال داشته باشد. در برخی موارد مکیدن آب نبات هایی با عصاره لیمو نیز می توانند در کاهش تهوع بارداری کمک کننده باشند.

اگر حالت تهوع و استفراغ بارداری در شما متوقف نشود حتما باید با پزشک خود مشوت کنید. حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری نشان دهنده بیماری به نام hyperemesis gravidarum می باشد. اگر حالت تهوع و استفراغ مکرر سبب کاهش وزن مشخص در شما گردد احتمالا در گروه افراد باردار مبتلا بهhyperemesis gravidarum قرار خواهید داشت. در این شرایط فورا باید مراقبت های پزشکی ضروری را دریافت کنید.

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه

هرآنچه باید درباره کرونا بدانیم
علائم، درمان، پیشگیری، کرونا در کودکان، کرونا در بارداری، کرونا در شیردهی، آخرین اخبار کرونا